Google+

Arama formu

DANİMARKA'DA GİDİLMESİ GEREKEN ŞEHİRLER

Bu yazı Gezimanya üyesi gezgincagla tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

İskandinavya bölgesinin tam başlangıcında bulunan Danimarka, tarih boyunca cesur Viking savaşçılarıyla anılmıştır. Şu an ise ülkede savaştan hiçbir eser yok. Asayiş olaylarının çok az yaşandığı Danimarka’daki insanlar huzur içinde hayatlarına devam ediyor. Oldukça yenilikçi ve sıradışı mimari eserleri bünyesinde barındıran Danimarka’nın balıkçı köylerinde ta Viking döneminden kalma yapılarla karşılaşabilmeniz bile mümkün.

Andersen’den Masallar’ı hatırlamayanınız var mı? Çocukların hayalgücünü perçinleyen bu kitabın yazarı Hans Christian Andersen’in memleketi Danimarka’dır. Bu yazara ilham veren devasa saray ve kaleleri Danimarka’da ziyaret edebilir, aşağıda listelediğimiz şehirlerdeki muhteşem turistik noktalarda da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Kopenhag

Kopenhag

Çoğu gezgin Danimarka’yı gezmeye ilk olarak Kopenhag’dan başlar. Ne de olsa bu şehir ülkenin başkenti ve merkezi konumundadır. Önceleri Vikingler tarafından balıkçı şehri olarak kullanılan bölge, bugün ülkenin kültürel ve finansal merkezi olmuş durumda. İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen tematik parkı Tivoli Bahçeleri ve Hans Christian Andersen’in masalından esinlenerek tasarlanan Küçük Deniz Kızı Heykeli’ni Kopenhag’da bulabilirsiniz.

Kopenhag-1

Kopenhag şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cute Pug Guesthouse, Three Individual Beautiful Spacious Rooms In Stylish Apartment, Guest room w. harbor view and balcony güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Suite with a Perfect View of the Harbour!, Cph Lux Apartment base2, Next to New Harbour. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stylish 4 bed+2 bath by park, Wakeup Copenhagen - Carsten Niebuhrs Gade, ApartmentInCopenhagen Apartment 538 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bedwood Hostel, Copenhagen Backpackers Hostel, Copenhagen Downtown Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kopenhag aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Aarhus

330 binlik nüfusuyla Aarhus, Danimarka’nın en büyük ikinci şehridir. Asırlar boyunca ülkenin ticaret merkezi olarak kullanılmasına rağmen günümüzde daha çok müzik etkinlikleri için ziyaretçilerin akınına uğruyor. 2017 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehirde Viking dönemlerinden kalma yapılar günümüze ulaşmayı başarmış bulunuyor.

Kopenhag-2

Odense

İskandinav mitolojisindeki tanrılardan Odin’in kutsal mabedi olarak da bilinen Odense, ünlü masal yazarı Hans Christian Andersen’in doğum yeri ve çocukluğunu geçirdiği şehir olma özelliğine de sahiptir. Bu yüzden şehrin birçok noktasında Andersen’in heykel ve anıtlarına denk gelebilmeniz mümkündür. Danimarka’nın en büyük üçüncü şehrinde ülkenin en eski sanat müzesi ve çeşitli katedraller de ziyaret edilebilir.

Kopenhag-3

Bornholm

Cam ve toprak çömlekten yapılan el emeği yöresel ürünleriyle turistleri cezbeden Bornholm, İsveç ve Polonya sahillerine çok yakın bir adadır. Toplam dört adet kiliseye ev sahipliği yapan şehrin yel değirmenleri de çok tatlı!

Kopenhag-4

Skagen

Her yıl 2 milyon turist, Danimarka’nın en kuzeyinde yer alan Skagen şehrini ziyaret ediyor. Ülkenin en büyük balıkçılık merkezi olma özelliğini de taşıyan Skagen’de göz alıcı manzaraları doyasıya seyredebilirsiniz.
 

http://gezginkafa.com/danimarkada-gezilebilecek-en-guzel-yerler.html

Etiketler


gezgincagla kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

gezgincagla

Sosyal bilimci, blogger =>>> http://www.gezginkafa.com