Polonya Hakkında Temel Bilgiler

Polonya 312.679 kilometrelik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Ülkenin doğusunda bulunan şehirler, batısında bulunan şehirlerden, kuzeyinde bulunan şehirler güneyinde bulunan şehirlerden atmosfer, mimari ve şehircilik bakımından farklıdır. Bu farklılıkların nedeniyse ülkenin karışık geçmişi ve doğu ile batı kültürlerinin ikisinden de etkilenilmesinden kaynaklanmaktadır.

%35'e yakın kısmı ormanlardan oluşan Polonya topraklarının %50'si tamamen tarıma ayrılmış durumdadır. Topraklarının yalnızca %15'inin şehirlere ayrıldığı Polonya'da irili ufaklı binlerce göl ve 23 ulusal park bulunmaktadır. Polonya dünya ortalamasının iki katı fazla kömür rezervlerine sahip bir ülkedir. Avrupa'daki en nadide büyük baş hayvan nüfusunu barındıran yapan Polonya'da 150.000 hektarlık Bialowieza ormanı içerisinde yüzlerce Avrupa bizonu yaşamaktadır.

Devamını Oku

Polonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

16 idari bölgeden oluşan Polonya’da idari bölge başkanlığındaki iller Wroclaw, Bydgoszcz/Toruń, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra, Kraków, Varşova, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań ve Szczecin’dir. Polonya’nın başkenti Varşova’dır. Ülkenin önemli şehirleri arasında Varşova’nın yanı sıra Krakow, Lodz, Poznan ve Wrocklav yer alır.

Polonya Nerededir?

Orta Avrupa'da bulunan Polonya'nın batısında Almanya, güneybatısında Çek Cumhuriyeti, güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğusunda Belarus, güneydoğusunda Ukrayna ve kuzeyinde Baltık Denizi yer alır.

Polonya’ya Nasıl Gidilir?

Polonya-Türkiye arasında aktarmasız uçuş yapan iki havayolu şirketi vardır. İki şirket de düzenli olarak İstanbul (Atatürk Hava Limanı) – Varşova (Chopin Hava Limanı) arası direkt ortak uçuşlar yapar. Bunun yanı sıra Türkiye’nin birçok şehrinden de aktarmalı olarak Polonya’ya seferler mevcuttur.

​Polonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ülkeye gitmek için en uygun zamanlar mayıs,haziran, eylül ve ekim dönemleridir. Bu aylar hem iklimin ılıman olduğu hem de kültürel aktivitelerin bol olduğu dönem olduğu için tavsiye edilir. Genel olarak ilkbahar sonu ve sonbahar başlangıcıdır ülkeyi gezmek için uygun zamanlardır. Kış aylarında çok soğuk olsa da karlar altında kalan ülkeyi görmek isteyen turistler için uygundur. Yaz ayları sıcaklık ortalaması yüksek olduğundan ülkeye bu dönemde gidilmesi önerilmez. 

Polonya Kültürü

Polonya Avrupa'da bulunması ve kaliteli bir yaşama sahip olmasına rağmen çok ekonomik bir ülkedir. Ülkenin hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım sistemleri çok kaliteli ve ekonomiktir. Polonyalılar düzenli ve çalışkan oldukları kadar eğlenceye de düşkündürler. Cuma ve cumartesi günleri club ve publar dolup taşarken sokaklar cıvıl cıvıldır. Polonyalıların yabancı uyruklu insanlara bakış açısı oldukça olumludur. Ülkelerini ve kültürlerini tanıtmayı seven insanlardır. Ülkenin resmi dili Lehçe olsa da İngilizce özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılır.

Polonyalılara soru sorarken ikinci tekil şahısla “sen” diye hitap etmek kusurlu hareket olarak görülür. Lehçe çok formal bir dil olduğundan hitap aşırı önem taşımaktadır. Polonya'da öğünler kahvaltı (sniedanie) akşam yemeği (obiad) ve son öğün (Kolacja) olmak üzere ayrılır.

Polonyalılar doğum günlerinin yanı sıra isim günlerini de kutlarlar. Polonya’da doğanlara Kilise tarafından onaylanmış bir isim verilir ve bir yıldaki her gün de 4-5 azize adanmış olduğundan doğum gününden sonraki hangi gün ismi taşıyan azizin “venere edildiği” güne denk geliyorsa o gün isim günü olur. Otobüslerde bazen durak ismi yerine tabelada o gün hangi ismin günü olduğu geçer, bu günlere doğum gününden daha çok ilgi gösterilir.

Ülkede içki kültürü önemli yere sahiptir. Doğumda, düğünde, ölümde, her zaman sek votka içilir. Çok sayıda bira çeşidi de mevcuttur. Buna bağlı olarak Polonya’nın özellikle büyük şehirlerinde sokaklarda yaşayan alkolikler fazladır. Devlet bu insanlara bedava kalacak yer, rehabilitasyon merkezleri tahsis etse de sokakta yaşamayı tercih ederler. Polisin sokaklarda içme, taşkınlık yapmaya karşı olan tavrı oldukça serttir.

Polonya Mutfağı

Polonya mutfağı Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus mutfağından etkilenmiştir. Polonya mutfağının önde gelen malzemeleri arasında lahana ve patates yer alır. Av etleri, özellikle ördek ve domuz eti olmak üzere kümes hayvanları, balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzeler mutfakta önemli bir yere sahip. Karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında patates de kızartma, püre ya da haşlama olarak geniş yer tutuyor.

 

Devamını Oku

Polonya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Polonya’dan çıkarılan özel bir taş olan kehribar hediyelik için çok uygundur. Kehribardan yapılmış takı setleri, yüzükler, kolyeler, bilezikler, tespihler ve çeşit çeşit süs eşyaları vardır. Seramikleriyle de ünlü olan Polonya'da seramikten yapılmış yemek takımları, fırın kapları, tart kalıpları, süs eşyaları gibi alternatifler mevcuttur.

Devamını Oku

Polonya’nın Festivalleri

Polonya’nın popüler müzik, elektronik, caza gibi her türlü zevke hitap eden en önemli müzik festivalleri vardır. Bunlardan biri Heineken Open'er Festival'dir. Gdynia-Kosakowo havaalanında gerçekleştirilen festivalde alternatif müzik, tiyatro, film, moda ve görsel sanatlar gibi çeşitli dallara da yer verilir. Festival ulusal ve uluslararası birçok sanatçının katılımıyla her yıl haziran sonu ya da temmuz başında gerçekleştirilir.

 

Polonya'nın en büyük sahil festivali olan Audioriver kulüp müziği, elektro ve tekno müzik klasiklerini bir araya getirir. Festival Varşova’nın kuzeyindeki Płock’taki ünlü Vistula nehri kıyısında her yıl temmuz ayında gerçekleştirilir.
 

Tarihi güzellikleriyle tanınan Kraków şehrinde Polonya Havacılık Müzesi’nde gerçekleştirilen Coke Festival dünyaca ünlü müzisyenleri her yıl ağustos ayında sahnesinde ağırlar. Hip-Hop, R&B ve pop müzik tarzını temel alan festival son yıllarda Rock müziğine de ağırlık vermeye başlamıştır.

 


Katowice’de Three Ponds (Üç göller) Vadisi’nin ormanında düzenlenen OFF Festival, en yeni müzik yönelimlerini izleyiciyle buluşturur. Tüm dünyadan sadık bir izleyici kitlesi bulunan festivalin sanat direktörü Artur Rojek, her yıl alternatif müzik sahnelerinden özenle seçtiği duyulmamış büyük yetenekleri temmuz sonu ya da ağustos başında festival sahnesinde bir araya getirir.

 

Tauron New Music Festival Katowice’de Three Ponds Vadisi’nde eski bir kömür madeninde düzenlenir. Başta caz, Nu-jazz, elektronik ve dans müziği odaklı başlayan ve geniş bir müzikal tarza hitap eden festivalde Rock, pop, Hip-Hop, R&B ve dünya/folk müzik türleri de yer alır. Festival 2006 yılından bu yana her yıl ağustos ayında gerçekleştirilmektedir.
 

Warsaw Summer Jazz Days (Varşova Yaz Caz Günleri) Varşova’da Kültür ve Bilim Sarayı’nda bulunan 2500 kişi kapasiteli Kongre Salonu'nda gerçekleştirilir. Farklı müzikal geçmişleri olan yaratıcı sanatçıları bir araya getiren etkinlik her yıl temmuz ayında düzenlenir.

 

Kuzeydoğu Polonya’nın en büyük şehri Białystok’ta her yıl eylül ayında geçekleştirilen Bialystok Up To Date, eylül ayında Kraków şehrinde düzenlenen ve en yeni müzikleri sunan Sacrum Profanum, 20 yıllık bir Gotik müzik etkinliği olan ve dinleyicilerinin festivale kostümlü olarak katıldığı her sene temmuz ayında düzenlenen Bolków Kale Partisi, her yıl ekim ayında düzenlenen Warszawski Festiwal Filmowy (Varşova Uluslararası Film Festivali), dünyanın ilk afiş bienali olan ve her yıl haziran ayında gerçekleştirilen Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (Varşova Uluslararası Afiş Bienali), diğer etkinlilerden bazılarıdır.

Polonya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Epifani Bayramı (6 Ocak)
 • Paskalya Bayramı (21 Mart-25 Nisan arası)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Bayrak Günü (2 Mayıs)
 • Anayasa Günü (3 Mayıs)
 • İsa Bedeni Yortusu (Mayıs-Haziran)
 • Polonya Silahlı Kuvvetleri Günü (15 Ağustos)
 • Meryem Ana'nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos)
 • Azizler Günü (1 Kasım)
 • Bağımsızlık Günü (11 Kasım)
 • Noel (24-25-26 Aralık)
 • Yılbaşı Arefesi (31 Aralık)

Polonya’da İklim ve Hava Durumu

1

Polonya'da yaz ayları sıcak ve yağmurlu, kış ayları soğuk ve uzun geçer. Yaz mevsimi için haziran ayı sıcaklık ortalaması 18°C ila 20°C arasındayken, kış mevsimi için ocak ortalaması ise -5°C ila -2°C arasındadır. Yaz aylarında haftanın birkaç günü yağmur görülür. Kış aylarındaysa kasım ayında başlayan kar yağışı, mart ayına kadar belli aralıklarla devam eder. Kuzey ve doğuda kış ayları oldukça sert geçer. Mart ayından sonra kar yağışının azalmasıyla birlikte ülke sıcak rüzgârlara ev sahipliği yapar. Sıcağın en iyi hissedildiği ve güneşin görüldüğü aylar haziran ve temmuzdur. Ülkede hava öngörülemeyen değişken bir yapıya sahiptir. Ova görünümündeki bölgeler, ortalama olarak 480 ila 650 mm arasında değişen bir yağış ortalamasına sahiptir. Fakat daha yüksek bölgelerde, mesela Baltık kıyılarında bu rakam daha yüksektir. Oldukça yüksek olan dağlık bölgelerde ise yıllık yağış miktarı 1020 mm’ye kadar ulaşır.

Polonya’nın Kısa Tarihi

Polonya ve Vistula nehirleri arasında yaşamış olan Islav kabilelerinin kurmuş olduğu bir devlet olan Polonya, 14. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar geçen süre içinde Avrupa’da güçlü bir devlet halindeydi. 1772 tarihinde ‘Üç Parçalanmadan’ ilki gerçekleşirken Prusya, Rusya ve Avusturya, ülke topraklarını aralarında paylaştılar. Bu tarihten itibaren Polonya’nın çöküş dönemi başladı. Bunu 1793 ve 1795 paylaşmaları takip etti. Elinde yalnızca doğu Prusya civarı kalan Polonya, Birinci Dünya Savaşı sonrası uzun mücadelenin ardından 1918 yılında Versay Antlaşması’yla bağımsızlığını kazandı.

Polonya’nın Ekonomisi

Ülke, 1990 yılından beri istikrarlı bir ekonomik liberalizasyon politikası izlemektedir. İkinci Dünya Savaşı ve farklı istilalardan dolayı büyük sarsıntılar yaşayan Polonya ekonomisi, ABD ve diğer ülkelerden alınan yardımlarla biraz düzelmiştir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Polonya’nın Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatında yaşanan artış ülkenin büyümesine katkı sağlamıştır.

Devamını Oku

Polonya’da Din ve İnanç

Avrupa'nın en dindar ülkesi olarak bilinen Polonya'nın nüfusunu %90 oranında Katolik nüfus oluşturur. Bu nüfusun %80’i düzenli olarak kiliseye gittiğini söylemektedir. Polonya anayasasında din konusunda katı kurallar yer alır. Anayasa’da ilgili her bölümde Katolikliğe atıf vardır ve bugün Polonya’da hiç kimse ya da resmi veya özel kurumun, Katolikliği açıkça reddetmesi ya da eleştirmesi mümkün değildir. Ayrıca ülkede 5.000 kadar Müslüman Tatar yaşamaktadır.

Polonya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND
Telefon: 00 48-22 854 61 00
Faks: 00 48-22 646 43 25
[email protected]
http://varsova.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Tüm Polonya

Polonya’da Konuşulan Diller

Polonya'nın resmi dili olan Lehçe dünya çapında 50 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ülkede genç nüfus genel olarak İngilizce konuşmaktadır. Ayrıca Almanya'nın sınır komşusu olmasından dolayı Poznan ve civarında Almanca da konuşulur. Eski Sovyet baskıları sebebiyle yaşlı nüfusun çoğunluğu Rusça konuşabilmektedir.

Polonya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4oC
  • Şub -3oC
  • Mar 2oC
  • Nis 9oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 18oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 9oC
  • Kas 3oC
  • Ara -2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 38,483,957
Dili: Lehçe
Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN)İklim: Ilıman İklimBig Mac Index: 2,37