Polonya Kültürü

Polonya Avrupa'da bulunması ve kaliteli bir yaşama sahip olmasına rağmen çok ekonomik bir ülkedir. Ülkenin hem şehir içi hem de şehirlerarası ulaşım sistemleri çok kaliteli ve ekonomiktir. Polonyalılar düzenli ve çalışkan oldukları kadar eğlenceye de düşkündürler. Cuma ve cumartesi günleri club ve publar dolup taşarken sokaklar cıvıl cıvıldır. Polonyalıların yabancı uyruklu insanlara bakış açısı oldukça olumludur. Ülkelerini ve kültürlerini tanıtmayı seven insanlardır. Ülkenin resmi dili Lehçe olsa da İngilizce özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılır.

Polonyalılara soru sorarken ikinci tekil şahısla “sen” diye hitap etmek kusurlu hareket olarak görülür. Lehçe çok formal bir dil olduğundan hitap aşırı önem taşımaktadır. Polonya'da öğünler kahvaltı (sniedanie) akşam yemeği (obiad) ve son öğün (Kolacja) olmak üzere ayrılır.

Polonyalılar doğum günlerinin yanı sıra isim günlerini de kutlarlar. Polonya’da doğanlara Kilise tarafından onaylanmış bir isim verilir ve bir yıldaki her gün de 4-5 azize adanmış olduğundan doğum gününden sonraki hangi gün ismi taşıyan azizin “venere edildiği” güne denk geliyorsa o gün isim günü olur. Otobüslerde bazen durak ismi yerine tabelada o gün hangi ismin günü olduğu geçer, bu günlere doğum gününden daha çok ilgi gösterilir.

Ülkede içki kültürü önemli yere sahiptir. Doğumda, düğünde, ölümde, her zaman sek votka içilir. Çok sayıda bira çeşidi de mevcuttur. Buna bağlı olarak Polonya’nın özellikle büyük şehirlerinde sokaklarda yaşayan alkolikler fazladır. Devlet bu insanlara bedava kalacak yer, rehabilitasyon merkezleri tahsis etse de sokakta yaşamayı tercih ederler. Polisin sokaklarda içme, taşkınlık yapmaya karşı olan tavrı oldukça serttir.