Saint Martin Kanalı

Paris’in doğu kısmı, Eyfel Kulesi ve Şanzelize Caddesi arasında görülecek yerlerin uzağında kalması nedeniyle çoğu zaman ihmal edilir. İşte bu durum, 4,5 kilometrelik Saint Martin Kanalı’nı, Paris’te görülmesi gereken gizli güzelliklerden birisi yapmayı başarıyor. Paris’in romantikliğine romantiklik katmak için Saint Martin Kanalı’nda bir gezintiye mutlaka çıkın. Asıl mucizeye şahitlik etmek için özellikle güneş batışında Saint Martin Kanalı’nda bulunmayı unutmayın. Bu bölgedeki çalışan sınıf, yerini yavaş yavaş hippilere ve genç çiftlere bırakıyor gibi görünse de, kanal ziyaretçileri hala özgün kültür karışımını sürdürmeyi başarmaktadır.

Saint Martin Kanalı, Paris’e su sağlamak üzere Napolyon’un mühendisleri tarafından 19. yüzyılda tasarlanmıştır. Yapımına 18. Louis döneminde başlanmış. Hayata geçirilmesi ise 1825 yılında, Charles X. Dönemine denk gelmiş.

4,5 kilometre boyunca uzanan kanal, Paris için adeta ikinci bir Seine olmuş durumda. Yaklaşık 2 kilometresi yer altından giden kanal, Bassin de la Villette’i Sen Nehri ile birleştiriyor. İki adet köprüsü bulunan kanalın açık kısmının etrafında pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Yürüyüş için de oldukça ideal bir başlangıç noktası. Bisiklete binenler, koşanlar, kaykay, paten yapanlar Seine Nehri olduğ kadar Saint Martin Kanalı'nı da tercih ediyor. Aynı zamanda oturup manzarayı seyredenlere, anın tadını çıkaran romantik sevgililere, kitap okuyanlara da sıklıkla rastalamk mümkün. 

Paris’in 10. Bölgesi’nde bulunan kanalda tekneyle gezinti yapmak ya da çevresinde yürümek, akşam yemeği yemek ya da gurme turu gibi özel turlara katılmak, Paris’te es geçmemeniz gereken aktivitelerden sadece bazıları. Şehrin gizli cevherlerinden Saint Martin Kanalı’nın, Paris’in kesinlikle görülmesi gereken romantik yerlerinden olduğunu bir kez daha belirtelim.

Adres: Quai de Jemmapes, 75010, Paris

Yol Tarifi: Kanala 3, 5 ve 8 numaralı metro hatları ile 32, 65 ve 75 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz

Yakın Yerler: Le Temple Tiyatrosu, Palais des Glaces Tiyatrosu, Rue mur Sokak Sanatı