Torun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Torun-in-Poland_Beautiful-city_5791.jpg

Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısındadır. Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olan kent Ortaçağda kurulmuştur ve Polonyalı uzay bilimci Kopernik’in doğum yeridir. 1997’de şehrin Ortaçağ’dan kalan eski şehir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 2007’de eski şehir Polonya’nın Yedi Harikası listesine girmiştir.

1975-98 arası dönemde Torun Voyvodalığı’nın, 1921-45 arası dönemde ise Pomeranya Voyvodalığı’nın başkenti olan şehir, 1999 yılından beri Kuyavia-Pomeranya Voyvodalığı’nın merkezi ve Bydgoszcz ile birlikte iki başkentinden biridir. Şehirler ve çevrelerindeki eyaletler Bydgoszcz-Toruń ikiz şehir metropol bölgesini oluşturur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=95tHfKcXvYw 

Torun ile İlgili

Torun Nerededir?

Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısına kurulmuştur.

Torun’a Nasıl Gidilir?

Torun’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. En yakın havalimanı Bydgoszcz Havalimanı’dır. Buradan aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Torun’a Ne Zaman Gidilir?

Torun şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1 seviyesine düşer yazın ise 25-30 derece seviyesinde seyreder. İklimler arası geçişler keskindir, dört mevsim yaşanmaktadır.

Torun’da Nerede Kalmalı?

Toruń’da kalınabilecek pek çok merkezi bölge vardır. Temmuz ve ağustos ayları dışında kalınabilecek bir yer bulmak gayet kolaydır. Yaz ayları için erken rezervasyon tavsiye ederiz.

Torun’da Gezilecek Yerler

1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Torun şehrinde, Ortaçağ’dan kalma ve son derece iyi korunmuş sayısız bina ve anıt mevcuttu. Gotik mimarinin en bozulmamış örneklerini büyük bir sayıda bir arada görebileceğiniz şehirde pek çok “mutlaka görülmesi gereken detay” vardır.

Devamını Oku

 Torun İçi Ulaşım

torun.jpg

Toruń'un tarihi merkezi bir hayli küçüktür ve burda herhangi bir toplu taşıma sistemi yoktur. Yürüyerek gezmekten başka çareniz yok. Tarihi merkezin dışında çalışan efektif bir otobüs ve tramvay sistemi mevcuttur.

Torun Mutfağı

Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri, mutfağında da görülmektedir. Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus etkileri içeren, hatta Rönesans saraylarının seçkin mirasını yaşatan Polonya mutfağında, Türk damak zevkine çok yakın lezzetleri de bulmak mümkündür. Lahana ve patates, Polonya menülerinin önde gelen malzemeleri arasında yer alır. Belirgin bir şekilde, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında aslında av etleri, kümes hayvanları, (özellikle ördek ve domuz eti), balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzelerin yeri de yadsınmayacak kadar önemlidir. Patates ise kızartma, püre ya da haşlama versiyonlarıyla Polonya mutfağı menülerinin asli garnitürüdür diyebiliriz.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşidi. Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçası. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası Barszcz ve makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası Rosol’dur.

Popüler restoranlar

Szeroka 9, Oberza, Luizjana, Kuranty, Karotka.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Torun’da Alışveriş

Eski şehirde hediyelik eşya, mücevher, elbise, müzik, gıda, yiyecek satan dükkan ve butikler mevcuttur. Torun zencefilli ekmeği ile ünlüdür. Buradan sevdiklerinize getirebileceğiniz en orijinal hediye perniki adı verilen bu ekmektir.

Torun Gece Hayatı

Şehirde canlı bir gece hayatından bahsetmek mümkün olmasa da şehirde bazı şık kafe, restoran ve publar vardır. Tiyatro ve konser sahnesi ise bile hayli canlıdır.

Torun Festivaller

Tofifest (Aralık)

Kontakt-Uluslararası Film Festivali (Mayıs)

Torun Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Torun İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Torun Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Torun’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Türkiye Torun Dış Temsilcilikleri

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

[email protected]

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

Torun Para Birimi

Polonya sınırları içerisinde yer alan Torun’un para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Torun Resmi Dili

Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

Torun Saat Farkı

Torun (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Torun Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 203,148 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün