Google+

Torun

Torun - : - / -
--℃
1 PLN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
  Nüfus: 203,148 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Torun-in-Poland_Beautiful-city_5791.jpg

Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısındadır. Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olan kent Ortaçağda kurulmuştur ve Polonyalı uzay bilimci Kopernik’in doğum yeridir. 1997’de şehrin Ortaçağ’dan kalan eski şehir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 2007’de eski şehir Polonya’nın Yedi Harikası listesine girmiştir.

1975-98 arası dönemde Torun Voyvodalığı’nın, 1921-45 arası dönemde ise Pomeranya Voyvodalığı’nın başkenti olan şehir, 1999 yılından beri Kuyavia-Pomeranya Voyvodalığı’nın merkezi ve Bydgoszcz ile birlikte iki başkentinden biridir. Şehirler ve çevrelerindeki eyaletler Bydgoszcz-Toruń ikiz şehir metropol bölgesini oluşturur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=95tHfKcXvYw 

1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Torun şehrinde, Ortaçağ’dan kalma ve son derece iyi korunmuş sayısız bina ve anıt mevcuttu. Gotik mimarinin en bozulmamış örneklerini büyük bir sayıda bir arada görebileceğiniz şehirde pek çok “mutlaka görülmesi gereken detay” vardır.

Toruń Cathedral

211 Kas 2016Gezilecek Yerler

Toruń Cathedral

Torun Katedrali, eski şehrin ana ibadet noktasıdır ve şehrin üç Gotik tarzda inşaa edilmiş kilisesinden biridir. 13. yüzyılda yapılan ilk kilise daha küçükken, 14. yüzyılın ilk yarısında uzun bir koridoru olan ikimci kilise yapılmıştır. Pek çok tadilat ve değişiklik geçiren kilise mevcut formuna 15. yüzyıl sonunda ulaşmıştır.

-

Torun lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Copernicus Dream Apartment, Apartament Toruń, Apartament Wenecja. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Pod Czarną Różą, Hostel Orange Plus gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartamenty Copernicus, Copernicus Toruń Hotel, Hotel Meeting otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Torun aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Explorers’ Müzesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Explorers’ Müzesi

Kaşifler Müzesi adını alan bu yapı Regional Museum adlı müzenin bir parçasıdır. Tony Halik isimli bir seyyahın yıllar boyu biriktirdiği objeleri sergileyen müze, 1920-2000 arası gündelik yaşamına ışık tutuyor. Halen seyahat edip obje toplamaya devam eden eşi tarafından müzeye bağışlar sürmekte ve koleksiyon günümüzü kapsayan bir hale getirilmektedir.

-

Old Town Hall

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Old Town Hall

Old Town Hall, 14. yüzyılda yapılmış ve inşa edildiği dönemden bu yana pek fazla değişmemiştir. Rönesans döneminde yapılan bazı eklemeler Gotik yapının ciddiyetini yumuşatan süslemeler şeklindedir. Şu anda bu yapı Torun Regional Museum müzesinin ana binasıdır ve Gotik sanata dair güçlü bir koleksiyona sahiptir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısına kurulmuştur.

Geolocation

Torun şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1 seviyesine düşer yazın ise 25-30 derece seviyesinde seyreder. İklimler arası geçişler keskindir, dört mevsim yaşanmaktadır.

Torun’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. En yakın havalimanı Bydgoszcz Havalimanı’dır. Buradan aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Toruń’da kalınabilecek pek çok merkezi bölge vardır. Temmuz ve ağustos ayları dışında kalınabilecek bir yer bulmak gayet kolaydır. Yaz ayları için erken rezervasyon tavsiye ederiz.

Torun onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Torun Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Torun Otelleri

En Uygun Fiyatlı Torun Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Torun Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Torun Otelleri

torun.jpg

Toruń'un tarihi merkezi bir hayli küçüktür ve burda herhangi bir toplu taşıma sistemi yoktur. Yürüyerek gezmekten başka çareniz yok. Tarihi merkezin dışında çalışan efektif bir otobüs ve tramvay sistemi mevcuttur.

Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri, mutfağında da görülmektedir. Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus etkileri içeren, hatta Rönesans saraylarının seçkin mirasını yaşatan Polonya mutfağında, Türk damak zevkine çok yakın lezzetleri de bulmak mümkündür. Lahana ve patates, Polonya menülerinin önde gelen malzemeleri arasında yer alır. Belirgin bir şekilde, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında aslında av etleri, kümes hayvanları, (özellikle ördek ve domuz eti), balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzelerin yeri de yadsınmayacak kadar önemlidir. Patates ise kızartma, püre ya da haşlama versiyonlarıyla Polonya mutfağı menülerinin asli garnitürüdür diyebiliriz.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşidi. Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçası. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası Barszcz ve makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası Rosol’dur.

Popüler restoranlar

Szeroka 9, Oberza, Luizjana, Kuranty, Karotka.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Şehirde canlı bir gece hayatından bahsetmek mümkün olmasa da şehirde bazı şık kafe, restoran ve publar vardır. Tiyatro ve konser sahnesi ise bile hayli canlıdır.

Tofifest (Aralık)

Kontakt-Uluslararası Film Festivali (Mayıs)

Eski şehirde hediyelik eşya, mücevher, elbise, müzik, gıda, yiyecek satan dükkan ve butikler mevcuttur. Torun zencefilli ekmeği ile ünlüdür. Buradan sevdiklerinize getirebileceğiniz en orijinal hediye perniki adı verilen bu ekmektir.

Torun (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Polonya sınırları içerisinde yer alan Torun’un para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

embassy.warsaw@mfa.gov.tr

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Torun’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.