Google+

Arama formu

Torun

Toruń'un tarihi merkezi bir hayli küçüktür ve burda herhangi bir...
Devamı oku
1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Torun şehrinde,...
Devamı oku
Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri...
Devamı oku
Şehirde canlı bir gece hayatından bahsetmek mümkün olmasa da şehirde...
Devamı oku
Eski şehirde hediyelik eşya, mücevher, elbise, müzik, gıda, yiyecek...
Devamı oku
Tofifest (Aralık) Kontakt-Uluslararası Film Festivali (Mayıs)
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısındadır....
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısına kurulmuştur...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Torun’a gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
Polonya sınırları içerisinde yer alan Torun’un para birimi Polonya...
Devamı oku
Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir....
Devamı oku
Torun (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA...
Devamı oku
Torun şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1...
Devamı oku
Torun’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. En yakın havalimanı...
Devamı oku
Toruń’da kalınabilecek pek çok merkezi bölge vardır. Temmuz ve ağustos...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PLN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub -1℃
Mar 3℃
Nis 7℃
May 12℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 203,148 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Torun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Torun-in-Poland_Beautiful-city_5791.jpg

Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısındadır. Polonya’nın en eski şehirlerinden biri olan kent Ortaçağda kurulmuştur ve Polonyalı uzay bilimci Kopernik’in doğum yeridir. 1997’de şehrin Ortaçağ’dan kalan eski şehir kısmı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 2007’de eski şehir Polonya’nın Yedi Harikası listesine girmiştir.

1975-98 arası dönemde Torun Voyvodalığı’nın, 1921-45 arası dönemde ise Pomeranya Voyvodalığı’nın başkenti olan şehir, 1999 yılından beri Kuyavia-Pomeranya Voyvodalığı’nın merkezi ve Bydgoszcz ile birlikte iki başkentinden biridir. Şehirler ve çevrelerindeki eyaletler Bydgoszcz-Toruń ikiz şehir metropol bölgesini oluşturur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=95tHfKcXvYw 

Torun’da Gezilecek Yerler

1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Torun şehrinde, Ortaçağ’dan kalma ve son derece iyi korunmuş sayısız bina ve anıt mevcuttu. Gotik mimarinin en bozulmamış örneklerini büyük bir sayıda bir arada görebileceğiniz şehirde pek çok “mutlaka görülmesi gereken detay” vardır.

Toruń Cathedral

Toruń Cathedral

Torun Katedrali, eski şehrin ana ibadet noktasıdır ve şehrin üç Gotik tarzda inşaa edilmiş kilisesinden biridir. 13. yüzyılda yapılan ilk kilise daha küçükken, 14. yüzyılın ilk yarısında uzun bir koridoru olan ikimci kilise yapılmıştır. Pek çok tadilat ve değişiklik geçiren kilise mevcut formuna 15. yüzyıl sonunda ulaşmıştır.

Torun ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz J&J Apartments Łazienna 30 Pensjonat 10, Baza Noclegowa na Barbarce, Pod Jarzębiną güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartamenty Szewska 25, Nordischer Hof Apartments, Apartamenty Dominikańskie. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartamenty Świętego Jakuba, Best4Stay Apartment, GreyT gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Historic Torun Central Rooms, Hostel Orange Plus, Hostel Orange tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Torun aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Explorers’ Müzesi

Explorers’ Müzesi

Kaşifler Müzesi adını alan bu yapı Regional Museum adlı müzenin bir parçasıdır. Tony Halik isimli bir seyyahın yıllar boyu biriktirdiği objeleri sergileyen müze, 1920-2000 arası gündelik yaşamına ışık tutuyor. Halen seyahat edip obje toplamaya devam eden eşi tarafından müzeye bağışlar sürmekte ve koleksiyon günümüzü kapsayan bir hale getirilmektedir.

Old Town Hall

Old Town Hall

Old Town Hall, 14. yüzyılda yapılmış ve inşa edildiği dönemden bu yana pek fazla değişmemiştir. Rönesans döneminde yapılan bazı eklemeler Gotik yapının ciddiyetini yumuşatan süslemeler şeklindedir. Şu anda bu yapı Torun Regional Museum müzesinin ana binasıdır ve Gotik sanata dair güçlü bir koleksiyona sahiptir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Torun Nerededir?

Kuzey Polonya’da yer alan Torun şehri Vistula nehri kıyısına kurulmuştur.

Torun’a Ne Zaman Gidilir?

Torun şehrinde ılıman bir iklim hakimdir. Kışın sıcaklıklar maksimum -1 seviyesine düşer yazın ise 25-30 derece seviyesinde seyreder. İklimler arası geçişler keskindir, dört mevsim yaşanmaktadır.

Torun’a Nasıl Gidilir?

Torun’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. En yakın havalimanı Bydgoszcz Havalimanı’dır. Buradan aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Torun şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Torun’da Nerede Kalmalı?

Toruń’da kalınabilecek pek çok merkezi bölge vardır. Temmuz ve ağustos ayları dışında kalınabilecek bir yer bulmak gayet kolaydır. Yaz ayları için erken rezervasyon tavsiye ederiz.

Torun pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Torun Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Torun Otelleri
En Uygun Fiyatlı Torun Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Torun Otelleri
Torun Ev Kiralama

 Torun İçi Ulaşım

torun.jpg

Toruń'un tarihi merkezi bir hayli küçüktür ve burda herhangi bir toplu taşıma sistemi yoktur. Yürüyerek gezmekten başka çareniz yok. Tarihi merkezin dışında çalışan efektif bir otobüs ve tramvay sistemi mevcuttur.

Torun Mutfağı

Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri, mutfağında da görülmektedir. Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus etkileri içeren, hatta Rönesans saraylarının seçkin mirasını yaşatan Polonya mutfağında, Türk damak zevkine çok yakın lezzetleri de bulmak mümkündür. Lahana ve patates, Polonya menülerinin önde gelen malzemeleri arasında yer alır. Belirgin bir şekilde, karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketildiği Polonya mutfağında aslında av etleri, kümes hayvanları, (özellikle ördek ve domuz eti), balık ve tahılların yanı sıra lahana, pırasa, pancar gibi kök sebzelerin yeri de yadsınmayacak kadar önemlidir. Patates ise kızartma, püre ya da haşlama versiyonlarıyla Polonya mutfağı menülerinin asli garnitürüdür diyebiliriz.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşidi. Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçası. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası Barszcz ve makarna ve sebzeli tavuk suyu çorbası Rosol’dur.

Popüler restoranlar

Szeroka 9, Oberza, Luizjana, Kuranty, Karotka.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Torun Gece Hayatı

Şehirde canlı bir gece hayatından bahsetmek mümkün olmasa da şehirde bazı şık kafe, restoran ve publar vardır. Tiyatro ve konser sahnesi ise bile hayli canlıdır.

Torun Festivaller

Tofifest (Aralık)

Kontakt-Uluslararası Film Festivali (Mayıs)

Torun’da Alışveriş

Eski şehirde hediyelik eşya, mücevher, elbise, müzik, gıda, yiyecek satan dükkan ve butikler mevcuttur. Torun zencefilli ekmeği ile ünlüdür. Buradan sevdiklerinize getirebileceğiniz en orijinal hediye perniki adı verilen bu ekmektir.

Torun Saat Farkı

Torun (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Torun Para Birimi

Polonya sınırları içerisinde yer alan Torun’un para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 yaklaşık 1,29 Zloti’dir.

Torun Resmi Dili

Polonya sınırları içinde yer alan Gdansk’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.

Türkiye Torun Dış Temsilcilikleri

VARŞOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: UL. MALCZEWSKIEGO 32 02-622 WARSZAWA POLAND

Telefon: 00 48-22 854 61 00

Faks: 00 48-22 646 43 25

embassy.warsaw@mfa.gov.tr

http://varsova.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Polonya

Torun Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Torun İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Torun Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Torun’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.