Google+

Arama formu

Torun’da Gezilecek Yerler

Torun şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Apartament Wenecja, Baza Noclegowa na Barbarce, POKOJE w GOTYKU ( Tanie ) güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartamenty Szewska 25, Steel And Wood Apartment, Zeglarska Apartament. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Kopernik, Gray Apartment, Hotel Kopernik gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Historic Torun Central Rooms, Hostel Orange Plus, Hostel Orange tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Torun aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Torun’da Gezilecek Yerler

1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Torun şehrinde, Ortaçağ’dan kalma ve son derece iyi korunmuş sayısız bina ve anıt mevcuttu. Gotik mimarinin en bozulmamış örneklerini büyük bir sayıda bir arada görebileceğiniz şehirde pek çok “mutlaka görülmesi gereken detay” vardır.

Toruń Cathedral

Toruń Cathedral

Torun Katedrali, eski şehrin ana ibadet noktasıdır ve şehrin üç Gotik tarzda inşaa edilmiş kilisesinden biridir. 13. yüzyılda yapılan ilk kilise daha küçükken, 14. yüzyılın ilk yarısında uzun bir koridoru olan ikimci kilise yapılmıştır. Pek çok tadilat ve değişiklik geçiren kilise mevcut formuna 15. yüzyıl sonunda ulaşmıştır.

Explorers’ Müzesi

Explorers’ Müzesi

Kaşifler Müzesi adını alan bu yapı Regional Museum adlı müzenin bir parçasıdır. Tony Halik isimli bir seyyahın yıllar boyu biriktirdiği objeleri sergileyen müze, 1920-2000 arası gündelik yaşamına ışık tutuyor. Halen seyahat edip obje toplamaya devam eden eşi tarafından müzeye bağışlar sürmekte ve koleksiyon günümüzü kapsayan bir hale getirilmektedir.

Old Town Hall

Old Town Hall

Old Town Hall, 14. yüzyılda yapılmış ve inşa edildiği dönemden bu yana pek fazla değişmemiştir. Rönesans döneminde yapılan bazı eklemeler Gotik yapının ciddiyetini yumuşatan süslemeler şeklindedir. Şu anda bu yapı Torun Regional Museum müzesinin ana binasıdır ve Gotik sanata dair güçlü bir koleksiyona sahiptir.

Kopernik’in Evi

Kopernik’in Evi

Uzaybilimci Kopernik’in bu evde doğup doğmadığı kesin olarak bilinmese de Regional Museum’un bir parçası olan bu ev bilim adamının yaşamına ve eserlerine adanmıştır. Dönemsel mobilyalar ve bilim adamına ait yazılı çalışmaların sergilendiği evde Kopernik’in yaşadığı dönemi anlatan kısa bir görüntülü ve sesli sunum da bulunmaktadır.

Torun’da görülmesi gereken diğer yerler

Torun’da görülmesi gereken diğer yerler

St. Mary Kilisesi, Eskenslerin Evi, Bronz Eşek Heykeli, Copernicus Heykeli, Gingerbread Müzesi.