Poznan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

rynek_fotolia_79828066_1200x630_facebook.jpg

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. Geçmişi Rönesans zamanına dayanan eski şehir merkezi ile tanınan şehir, İkinci Dünya Savaşı esnasında tamamen yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. En tanınmış yapısı Ostrów Tumski katedralidir.

Devamını Oku

Poznan’da Gezilecek Yerler

Günümüzde Poznań önemli bir kültür ve ekonomi merkezidir. Ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Gezilecek yerlerin büyük bir kısmı şehrin tarihi merkezinde yer alır.


 

Devamını Oku

Poznan Nerededir?

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. 

Poznan’a Ne Zaman Gidilir?

Ilıman karasal iklime sahip olan Poznan’da kışlar soğuk yazlar sıcak geçer. Kış aylarında kar yağışı görülür ve özellikle gece saatlerinde sıcaklık sıfırın altına düşer. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 30 derecedir. En çok yağmur Haziran ayında yağır.
 

Poznan’a Nasıl Gidilir?

Poznan’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Varşova’dan aktarmalı olarak Poznan hava alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle gitmek mümkündür. 

Poznan’da Nerede Kalınır?

Tarihi Zamek Kalesi, Ulusal Müze ve kocaman bir alana yayılmış olan muhteşem hayvanat bahçesiyle gezmeye doyamayacağınız bir Polonya şehri olan Poznan, tatilseverlerin sık ziyaret ettikleri bir destinasyon.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Poznan otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Poznan Otelleri

Poznan, Polonya’nın en eski ve en büyük kentlerinden biri olup Warta Nehri etrafındaki konumu ile Polonya'nın batı bölgesinde yer alıyor. Eğitim kalitesi ve yaşam standardı çok yüksek olan şehir turistik olarak da hayli popüler. Poznan şehri, 2012 senesinde Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından yüksek standarda sahip bulunmuş ve şehirde bulunan sanat ve iş merkezi Stary Browar; Polonya’nın güncel yedi harikasından ilki olarak ödüllendirilmiş bulunuyor.

Şehrin turistik olarak ilgi çekmesinin sebeplerinden biri olan muhteşem mimarisi; şehri gezerken gerçekten masalsı bir dünyada kaybolma hissini de beraberinde yaşatıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Poznan otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

 Poznan Şehir İçi Ulaşım

city-transport,pic1,1017,54905,71059,show2.jpg

Her ne kadar yoğun bir şehir olsa da, iyi bir toplu taşıma sistemine sahip Poznan’da otobüs, tramvay, hızlı tramvaylar mevcut. Şehir merkezi ve görülebilecek yerlerin çoğu yürünebilir mesafededir. Ama yine de toplu taşıma kullanmak isterseniz tramvayları tercih etmelisiniz. Çünkü şehir merkezindeki otobüs hattı ve sayısı çok fazla değil.

Poznan Mutfağı

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir.

Devamını Oku

Poznan Gece Hayatı

Poznan’ın son derece canlı bir gece hayatı vardır. Şehir pek çok pub ve gece kulübüyle doludur. Dolayısıyla şehirde eğlenmek isteyen herkes kendine uygun bir seçenek bulacaktır. Stary Rynek meydanının dört bir köşesinde yer alan sayısız mekanın içinden illa ki biri size uygun olan mekan çıkacaktır. Publar Avrupa genelinin aksine 11’de kapanmazlar. Poznan’da hayat gece 11’de gece daha yeni başlamaktadır.

Poznan Festivaller

Ethno Port Müzik Festivali (Haziran)

Enter Müzik Festivali (Haziran)

Uluslararası Animasyon Filmler Festivali (Temmuz)

Gurme Festivali (Ağustos)

Dans Festivali (Ağustos)

Poznan’da Alışveriş

Poznan’da alışveriş, eğer bir metropolde yaşıyorsanız, yaşadığınız şehirdeki alışveriş tecrübenizden hiç farklı olmayacaktır. Tıpkı bir metropoldeki gibi pek çok alışveriş merkezi ve alışveriş caddeleri üzerine konumlanmış zincir dükkanlarla doludur Poznan. Bu dükkanların arasında bir kaç enteresan dükkan da bulabilirsiniz.

Poznan Para Birimi

Polonya sınırları içerisinde yer alan Poznan’ın para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 TL yaklaşık 1,27 Zloti’dir

Poznan Resmi Dili

Polonya sınırları içinde yer alan Poznan’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.
 

Poznan Resmi Tatiller

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Poznan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Poznan’a gidebilmesi için Schengenvizesi almaları gerekmektedir.

Poznan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 3oC
  • Nis 7oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 550.000 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün