Google+

Arama formu

Poznan

Poznan, Polonya’nın en eski ve en büyük kentlerinden biri olup Warta...
Devamı oku
Polonya sınırları içinde yer alan Poznan’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede...
Devamı oku
Poznan (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Poznan’a gidebilmesi için Schengen...
Devamı oku
Ilıman karasal iklime sahip olan Poznan’da kışlar soğuk yazlar sıcak geçer...
Devamı oku
Poznan’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Varşova’dan...
Devamı oku
Her ne kadar yoğun bir şehir olsa da, iyi bir toplu taşıma sistemine...
Devamı oku
Günümüzde Poznań önemli bir kültür ve ekonomi merkezidir. Ayrıca Polonya’...
Devamı oku
Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği,...
Devamı oku
Poznan’ın son derece canlı bir gece hayatı vardır. Şehir pek çok pub ve...
Devamı oku
Poznan’da alışveriş, eğer bir metropolde yaşıyorsanız, yaşadığınız...
Devamı oku
Ethno Port Müzik Festivali (Haziran) Enter Müzik Festivali (Haziran...
Devamı oku
Epifani Paskalya İşçi Bayramı (1 Mayıs) Anayasa Günü (3 Mayıs)...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında...
Devamı oku
Tarihi Zamek Kalesi, Ulusal Müze ve kocaman bir alana yayılmış olan...
Devamı oku
Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer...
Devamı oku
Polonya sınırları içerisinde yer alan Poznan’ın para birimi Polonya...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PLN = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub 0℃
Mar 3℃
Nis 7℃
May 13℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 550.000 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Poznan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

rynek_fotolia_79828066_1200x630_facebook.jpg

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. Geçmişi Rönesans zamanına dayanan eski şehir merkezi ile tanınan şehir, İkinci Dünya Savaşı esnasında tamamen yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. En tanınmış yapısı Ostrów Tumski katedralidir.

Günümüzde Poznan önemli bir kültür ve ekonomi merkezi, ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Kendine has bu özellikleri arasında Jarmark Swietojanski, geleneksel Saint Martin Kruvasanları ve elbette yerel lehçesi vardır.

Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Poznan10-11. yüzyılları arasında kurulan ilk Polonya devletinin de en önemli merkezlerinden biriydi. Şehrin devlete merkez olmuş ilk kısmı Ostrow Tumski’dir. Varta Nehri üzerinde yer alan doğal bir ada olan Ostrow Tumsk, yapı olarak Paris’teki Ile de la Cite’ye çok benzer.

Ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezi olan şehir 19. yüzyıldan itibaren ağır sanayide atılım yapmış ve pek çok fabrikaya ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Af9jQA2wXvw 

Poznan’da Gezilecek Yerler

Günümüzde Poznań önemli bir kültür ve ekonomi merkezidir. Ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Gezilecek yerlerin büyük bir kısmı şehrin tarihi merkezinde yer alır.


 

Ostrów Tumski

Varta Nehri’nin iki dalının birleşme yerinde yükselen bir ada olan Ostrow Tumski, ismi itibariyle Katedral Adası anlamına gelir. Üzerinde bulunan katedral, şehrin uluslararası bağlamda en çok tanınan yapısıdır. Poznań Katedrali ve diğer dini binalar adanın merkezini oluştururlar. Ostrow Tumski şehrin eskiden Nowe Miasto ("Yeni Şehir") adı verilmiş olan bölgesinde yer alır. Halbuki tüm şehrin en eski merkezidir.Tarihte kurulmuş ilk Polonya devletinin yöneticileri, 10.-11. yüzyılda bu bölgede yer alan saraylarında yaşamış ve devleti yönetmişlerdir. Sadece Poznan’ın değil tüm Polonya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu bölge, Polonya Devleti tarafından ülkenin resmi tarihi anıtları listesine alınmış, Polonya ulusal mirası olarak sınıflandırılmıştır.

Uzun yıllar boyunca birbirini görmemiş Rus, Lech ve Czech isimli üç erkek kardeşin, yıllar sonra burada buluşmasından sonra kurulduğu rivayet edilen ada, Polonya devletinin Hristiyanlık dinine geçişinin de gerçekleştiği yerdir. Dolayısıyla burada Polonya devletinin ilk katedrali kurulur.

Adaya erişim oldukça kolaydır. 4, 8 ve 17 numaralı tramvay hatları, 63, 67 ve 83 numaralı otobüs hatlarıyla erişim mümkündür.

Ostrów Tumski

Poznan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz N°50, Zakątek Podolany, Apartamenty Półwiejska güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartament przy Starym Rynku, eswiety10, Kino Wilda Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stylish Apartment Posnania City Center, Park Inn by Radisson Poznan, Elite Apartments - Galileo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Art Hostel, La Guitarra Hostel Poznań, Hostel Awangarda tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Poznan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Poznan Katedrali

Resmi adıyla “Archcathedral Basilica of St. Peter and St. Paul” olan Poznan Katedrali, sadece Poznan’ın değil tüm Polonya’nın en eski katedralidir. Polonya devletinin Hristiyanlık dinine geçişinin de gerçekleştiği yer olan Ostrów Tumski, ismi itibariyle Katedral Adası anlamına gelir ve üzerinde bulunan katedral şehrin uluslararası bağlamda en çok tanınan yapısıdır.

Ostrow Tumski adası üzerindeki en baskın yapı olan bu iki kuleli katedral temel olarak Gotik mimari özellikleri gösteren bir yapıdır. Sonraki dönemlerde yapılan eklemelerle eklektik özellikler kazanmıştır. Bunların içinde en dikkat çekici olanı Barok tarzı (yeşil) kule çatılarıdır. Katedral 1945 yılında büyük zarar görmüş ve yeniden inşası 11 yıl sürmüştür. Sıralar arasındaki koridorları ve koronun etrafındaki geçitte sayısız şapel (niş) vardır ve bunlar sayısı cenaze muhafaza etmektedir. Bunlardan en meşhuru olan Altın Şapel, baş mihrabın arkasındadır ve tarihin ilk iki Polonyalı hükümdarının kemikleri burada muhafaza edilmektedir.

Bu hükümdarların orijinal mezarları başka yerdeydi ve şu anki yerinde mezarlarından geriye kalanların korunmakta olduğu şapelde, ayrıca 968 yılında yapılmış ilk Romanesk-öncesi kilisenin kutsal emanetlerini de görebilirsiniz.

Poznan Katedrali

Poznań Town Hall

Poznan Belediye Binası, ya da diğer adıyla Ratusz, batı Polonya’da yer alan Poznan şehrinin en önemli tarihi binalarından biridir. Stary Rynek meydanındaki tarihi şehirde yer alan yapı 1939 yılına kadar yerel yönetimin merkez binasıydı. Şu an ise müze olarak kullanılmaktadır.

Eski şehrin 1253 yılında kurulmasının hemen akabinde inşası yapılan bina Mannerist tarzda 1550–1560 yılları arasında Giovanni Battista di Quadro tarafından yeniden inşa edilmiş, eklenen süslemelerle birlikte günümüzdeki formunu hemen hemen o dönemde yapılan inşaatla edinmiştir. Mekanik dövüşen keçiler, her öğlen ön duvarda yer alan saatin üzerinde oynatılmaktadır ve bu görüntü şehrin ana turist çekim unsurlarından biridir. Belediye binasının içi mahzenler, giriş katı ve iki üst kattan oluşur. Poznan Tarih Müzesi (Muzeum Historii Miasta Poznania) olarak faaliyet göstermekte olan bina Poznan Ulusal Müzesi’ne bağlı bir alt birimdir. Birinci katta üç adet muhteşem oda vardır. Bunlardan en büyük ve Rönesans tarzda son derece zengin bir biçimde dekore edilmiş olanı gerçek bir mücevherdir ve 1555 yılına ait resimler sergilenmektedir burada.

İkinci katta Prusya döneminden kalma eserler, 1920-1930 dönemindeki şehir yaşantısını gözler önüne seren belgeler ve geçmiş iki yüzyıla dair hatırat sergilenmektedir.

Poznań Town Hall

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Poznan Nerededir?

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. 

Poznan’a Ne Zaman Gidilir?

Ilıman karasal iklime sahip olan Poznan’da kışlar soğuk yazlar sıcak geçer. Kış aylarında kar yağışı görülür ve özellikle gece saatlerinde sıcaklık sıfırın altına düşer. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 30 derecedir. En çok yağmur Haziran ayında yağır.
 

Poznan’a Nasıl Gidilir?

Poznan’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Varşova’dan aktarmalı olarak Poznan hava alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle gitmek mümkündür. 

Poznan şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Poznan’da Nerede Kalınır?

Tarihi Zamek Kalesi, Ulusal Müze ve kocaman bir alana yayılmış olan muhteşem hayvanat bahçesiyle gezmeye doyamayacağınız bir Polonya şehri olan Poznan, tatilseverlerin sık ziyaret ettikleri bir destinasyon.

Poznan’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Poznan otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Poznan pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Poznan Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Poznan Otelleri
En Uygun Fiyatlı Poznan Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Poznan Otelleri
Poznan Ev Kiralama

Poznan Otelleri

Poznan, Polonya’nın en eski ve en büyük kentlerinden biri olup Warta Nehri etrafındaki konumu ile Polonya'nın batı bölgesinde yer alıyor. Eğitim kalitesi ve yaşam standardı çok yüksek olan şehir turistik olarak da hayli popüler. Poznan şehri, 2012 senesinde Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından yüksek standarda sahip bulunmuş ve şehirde bulunan sanat ve iş merkezi Stary Browar; Polonya’nın güncel yedi harikasından ilki olarak ödüllendirilmiş bulunuyor.

Poznan Otelleri

Şehrin turistik olarak ilgi çekmesinin sebeplerinden biri olan muhteşem mimarisi; şehri gezerken gerçekten masalsı bir dünyada kaybolma hissini de beraberinde yaşatıyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Poznan otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

 Poznan Şehir İçi Ulaşım

city-transport,pic1,1017,54905,71059,show2.jpg

Her ne kadar yoğun bir şehir olsa da, iyi bir toplu taşıma sistemine sahip Poznan’da otobüs, tramvay, hızlı tramvaylar mevcut. Şehir merkezi ve görülebilecek yerlerin çoğu yürünebilir mesafededir. Ama yine de toplu taşıma kullanmak isterseniz tramvayları tercih etmelisiniz. Çünkü şehir merkezindeki otobüs hattı ve sayısı çok fazla değil.

Poznan Mutfağı

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir.

Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçası. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası Barszcz; çoğunlukla sosis ve patatesle birlikte servis edilen bir kış çorbasıdır.

Popüler restoranlar

Drukarnia, Ludwiku do Rondla, Papierowka, Shivaz.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Poznan Gece Hayatı

Poznan’ın son derece canlı bir gece hayatı vardır. Şehir pek çok pub ve gece kulübüyle doludur. Dolayısıyla şehirde eğlenmek isteyen herkes kendine uygun bir seçenek bulacaktır. Stary Rynek meydanının dört bir köşesinde yer alan sayısız mekanın içinden illa ki biri size uygun olan mekan çıkacaktır. Publar Avrupa genelinin aksine 11’de kapanmazlar. Poznan’da hayat  gece 11’de gece daha yeni başlamaktadır.

Poznan Festivaller

Ethno Port Müzik Festivali (Haziran)

Enter Müzik Festivali (Haziran)

Uluslararası Animasyon Filmler Festivali (Temmuz)

Gurme Festivali (Ağustos)

Dans Festivali (Ağustos)

Poznan’da Alışveriş

Poznan’da alışveriş, eğer bir metropolde yaşıyorsanız, yaşadığınız şehirdeki alışveriş tecrübenizden hiç farklı olmayacaktır. Tıpkı bir metropoldeki gibi pek çok alışveriş merkezi ve alışveriş caddeleri üzerine konumlanmış zincir dükkanlarla doludur Poznan. Bu dükkanların arasında bir kaç enteresan dükkan da bulabilirsiniz.

Poznan Saat Farkı

Poznan (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır.

Poznan Para Birimi

Polonya sınırları içerisinde yer alan Poznan’ın para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 TL yaklaşık 1,27 Zloti’dir

Poznan Resmi Dili

Polonya sınırları içinde yer alan Poznan’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.
 

Poznan Resmi Tatiller

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Poznan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Poznan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Poznan’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.