Google+

Poznan

Poznan - : - / -
--℃
1 PLN=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon8℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 550.000 / Dil: Lehçe / Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

rynek_fotolia_79828066_1200x630_facebook.jpg

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. Geçmişi Rönesans zamanına dayanan eski şehir merkezi ile tanınan şehir, İkinci Dünya Savaşı esnasında tamamen yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. En tanınmış yapısı Ostrów Tumski katedralidir.

Günümüzde Poznan önemli bir kültür ve ekonomi merkezi, ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Kendine has bu özellikleri arasında Jarmark Swietojanski, geleneksel Saint Martin Kruvasanları ve elbette yerel lehçesi vardır.

Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Poznan10-11. yüzyılları arasında kurulan ilk Polonya devletinin de en önemli merkezlerinden biriydi. Şehrin devlete merkez olmuş ilk kısmı Ostrow Tumski’dir. Varta Nehri üzerinde yer alan doğal bir ada olan Ostrow Tumsk, yapı olarak Paris’teki Ile de la Cite’ye çok benzer.

Ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezi olan şehir 19. yüzyıldan itibaren ağır sanayide atılım yapmış ve pek çok fabrikaya ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Af9jQA2wXvw 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Günümüzde Poznań önemli bir kültür ve ekonomi merkezidir. Ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Gezilecek yerlerin büyük bir kısmı şehrin tarihi merkezinde yer alır.


 

Ostrów Tumski

2925 Eki 2016Gezilecek Yerler

Varta Nehri’nin iki dalının birleşme yerinde yükselen bir ada olan Ostrow Tumski, ismi itibariyle Katedral Adası anlamına gelir. Üzerinde bulunan katedral, şehrin uluslararası bağlamda en çok tanınan yapısıdır. Poznań Katedrali ve diğer dini binalar adanın merkezini oluştururlar. Ostrow Tumski şehrin eskiden Nowe Miasto ("Yeni Şehir") adı verilmiş olan bölgesinde yer alır. Halbuki tüm şehrin en eski merkezidir.Tarihte kurulmuş ilk Polonya devletinin yöneticileri, 10.-11. yüzyılda bu bölgede yer alan saraylarında yaşamış ve devleti yönetmişlerdir. Sadece Poznan’ın değil tüm Polonya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu bölge, Polonya Devleti tarafından ülkenin resmi tarihi anıtları listesine alınmış, Polonya ulusal mirası olarak sınıflandırılmıştır.

Uzun yıllar boyunca birbirini görmemiş Rus, Lech ve Czech isimli üç erkek kardeşin, yıllar sonra burada buluşmasından sonra kurulduğu rivayet edilen ada, Polonya devletinin Hristiyanlık dinine geçişinin de gerçekleştiği yerdir. Dolayısıyla burada Polonya devletinin ilk katedrali kurulur.

Adaya erişim oldukça kolaydır. 4, 8 ve 17 numaralı tramvay hatları, 63, 67 ve 83 numaralı otobüs hatlarıyla erişim mümkündür.

Ostrów Tumski

-

Poznan lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartament przy Browarze, Apartament z Antresolą, Apartament Browarna. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Nowy Apartament Marcelin, Apartamenty Zielony przy MTP gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Spacious City Center Beauty, Kwatery Pracownicze Mira, Quiet-Apartments Centrum otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Poznan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Poznan Katedrali

025 Eki 2016Gezilecek Yerler

Resmi adıyla “Archcathedral Basilica of St. Peter and St. Paul” olan Poznan Katedrali, sadece Poznan’ın değil tüm Polonya’nın en eski katedralidir. Polonya devletinin Hristiyanlık dinine geçişinin de gerçekleştiği yer olan Ostrów Tumski, ismi itibariyle Katedral Adası anlamına gelir ve üzerinde bulunan katedral şehrin uluslararası bağlamda en çok tanınan yapısıdır.

Ostrow Tumski adası üzerindeki en baskın yapı olan bu iki kuleli katedral temel olarak Gotik mimari özellikleri gösteren bir yapıdır. Sonraki dönemlerde yapılan eklemelerle eklektik özellikler kazanmıştır. Bunların içinde en dikkat çekici olanı Barok tarzı (yeşil) kule çatılarıdır. Katedral 1945 yılında büyük zarar görmüş ve yeniden inşası 11 yıl sürmüştür. Sıralar arasındaki koridorları ve koronun etrafındaki geçitte sayısız şapel (niş) vardır ve bunlar sayısı cenaze muhafaza etmektedir. Bunlardan en meşhuru olan Altın Şapel, baş mihrabın arkasındadır ve tarihin ilk iki Polonyalı hükümdarının kemikleri burada muhafaza edilmektedir.

Bu hükümdarların orijinal mezarları başka yerdeydi ve şu anki yerinde mezarlarından geriye kalanların korunmakta olduğu şapelde, ayrıca 968 yılında yapılmış ilk Romanesk-öncesi kilisenin kutsal emanetlerini de görebilirsiniz.

Poznan Katedrali

-
Poznan şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Tarihi Poznan Tur: Old Town, Srodka Semt & Katedral (168 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Poznań Town Hall

025 Eki 2016Gezilecek Yerler

Poznan Belediye Binası, ya da diğer adıyla Ratusz, batı Polonya’da yer alan Poznan şehrinin en önemli tarihi binalarından biridir. Stary Rynek meydanındaki tarihi şehirde yer alan yapı 1939 yılına kadar yerel yönetimin merkez binasıydı. Şu an ise müze olarak kullanılmaktadır.

Eski şehrin 1253 yılında kurulmasının hemen akabinde inşası yapılan bina Mannerist tarzda 1550–1560 yılları arasında Giovanni Battista di Quadro tarafından yeniden inşa edilmiş, eklenen süslemelerle birlikte günümüzdeki formunu hemen hemen o dönemde yapılan inşaatla edinmiştir. Mekanik dövüşen keçiler, her öğlen ön duvarda yer alan saatin üzerinde oynatılmaktadır ve bu görüntü şehrin ana turist çekim unsurlarından biridir. Belediye binasının içi mahzenler, giriş katı ve iki üst kattan oluşur. Poznan Tarih Müzesi (Muzeum Historii Miasta Poznania) olarak faaliyet göstermekte olan bina Poznan Ulusal Müzesi’ne bağlı bir alt birimdir. Birinci katta üç adet muhteşem oda vardır. Bunlardan en büyük ve Rönesans tarzda son derece zengin bir biçimde dekore edilmiş olanı gerçek bir mücevherdir ve 1555 yılına ait resimler sergilenmektedir burada.

İkinci katta Prusya döneminden kalma eserler, 1920-1930 dönemindeki şehir yaşantısını gözler önüne seren belgeler ve geçmiş iki yüzyıla dair hatırat sergilenmektedir.

Poznań Town Hall

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ilıman karasal iklime sahip olan Poznan’da kışlar soğuk yazlar sıcak geçer. Kış aylarında kar yağışı görülür ve özellikle gece saatlerinde sıcaklık sıfırın altına düşer. Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 30 derecedir. En çok yağmur Haziran ayında yağır.
 

Poznan’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Varşova’dan aktarmalı olarak Poznan hava alanına gidilebilir. Buradan şehir merkezine tren ya da taksiyle gitmek mümkündür. 

Şehrin köklü yerel otelleri vardır. Ekim-Nisan döneminde yani yüksek sezon dışında uygulanan indirimlerle beraber uygun konaklama seçenekleri söz konusudur. Yatak kapasitesi geniş şehirde her zaman konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Ancak fuar dönemlerinde hem yer bulmak zorlaşır hem de fiyatlar yükselir.

city-transport,pic1,1017,54905,71059,show2.jpg

Her ne kadar yoğun bir şehir olsa da, iyi bir toplu taşıma sistemine sahip Poznan’da otobüs, tramvay, hızlı tramvaylar mevcut. Şehir merkezi ve görülebilecek yerlerin çoğu yürünebilir mesafededir. Ama yine de toplu taşıma kullanmak isterseniz tramvayları tercih etmelisiniz. Çünkü şehir merkezindeki otobüs hattı ve sayısı çok fazla değil.

Polonya mutfağının özellikle uluslararası en popülerleşmiş yemeği, Pierogi. Osmanlı mutfağından gelen ve halen Anadolu’nun çeşitli yerlerinde daha çok peynirlisi yapılan Piruhi’ye benzeyen Pierogi, bazen baharatlı, bazen tatlı malzemeyle doldurulan ravyoli benzeri bir mantı çeşididir.

Çorba kültürü, bu mutfağın olmazsa olmaz unsurlarından birisi ve hemen hemen bütün öğünlerde menünün önemli bir parçası. En bilinen çorbaları, özellikle öğle yemeklerinde tercih edilen pancar çorbası Barszcz; çoğunlukla sosis ve patatesle birlikte servis edilen bir kış çorbasıdır.

Popüler restoranlar

Drukarnia, Ludwiku do Rondla, Papierowka, Shivaz.

Bahşiş

Polonya restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Poznan’ın son derece canlı bir gece hayatı vardır. Şehir pek çok pub ve gece kulübüyle doludur. Dolayısıyla şehirde eğlenmek isteyen herkes kendine uygun bir seçenek bulacaktır. Stary Rynek meydanının dört bir köşesinde yer alan sayısız mekanın içinden illa ki biri size uygun olan mekan çıkacaktır. Publar Avrupa genelinin aksine 11’de kapanmazlar. Poznan’da hayat  gece 11’de gece daha yeni başlamaktadır.

Ethno Port Müzik Festivali (Haziran)

Enter Müzik Festivali (Haziran)

Uluslararası Animasyon Filmler Festivali (Temmuz)

Gurme Festivali (Ağustos)

Dans Festivali (Ağustos)

Poznan’da alışveriş, eğer bir metropolde yaşıyorsanız, yaşadığınız şehirdeki alışveriş tecrübenizden hiç farklı olmayacaktır. Tıpkı bir metropoldeki gibi pek çok alışveriş merkezi ve alışveriş caddeleri üzerine konumlanmış zincir dükkanlarla doludur Poznan. Bu dükkanların arasında bir kaç enteresan dükkan da bulabilirsiniz.

Poznan (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır.

Polonya sınırları içerisinde yer alan Poznan’ın para birimi Polonya Zlotisi’dir. 1 TL yaklaşık 1,27 Zloti’dir

Polonya sınırları içinde yer alan Poznan’ın resmi dili Lehçe’dir. Bölgede Rusça, Ukraynaca, Almanca gibi diller de konuşulmaktadır.
 

Epifani

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anayasa Günü (3 Mayıs)

Paskalya’dan sonraki 7. Pazar günü

Corpus Christi

Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Azizler Günü

Bağımsızlık Günü (11 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Poznan’a gidebilmesi için Schengen vizesi almaları gerekmektedir.