Stockholm denince akla ilk gelen konulardan biri de Nobel Ödülleri’dir. Tam da bu sebepten şehirde bir Nobel Müzesi olması kaçınılmazdır.
Stockholm’ün 13. yüzyıldan beri varlığını sürdüren eski şehir kısmı Glam Stan’daki en eski meydan olan Stortorget’te yer alıyor Nobel Müzesi. 2001 yılında Nobel Ödülleri’nin 100. yılında hizmete açıldı burası.

Aslında içinde yer aldığı bina da farklı bir öneme sahip. Orta Çağ ve sonrasındaki yüzyıllar boyunca bir ticaret merkezi olan Stortorget’te yer alan Eski Borsa Binası’nda görülebiliyor Nobel Müzesi. Kısaca binadan bahsedecek olursak mimarisinde Fransız klasisizmi ile rokoko etkilerinin görüldüğünü söylemek gerekir. 

İçerisinde geniş bir salona sahip olan Nobel Müzesi, 1901 yılından bu yana verilen Nobel Ödülleri ile ilgili bilgilere yer verirken, ödül alan kişiler hakkında da pek çok şey yer alıyor. Ve tabii ki Nobel Ödülleri’nin yaratıcısı Alfred Nobel (1833-1896) hakkında da çok sayıda doküman ve obje görmek mümkün.

Müzenin en eğlenceli kısmı ise Nobel Ödülü alan kişilerle ilgili hazırlanmış alan. Burada ödül kazananların yaptıkları şeyler eğlenceli hikayelerle anlatılıyor.

Binada ayrıca İsveç Akademisi ve Nobel Kütüphanesi de yer alıyor.