Sforzesco Şatosu

Orijnal adı Castello Sforzesco olan bu ihtişamlı yapı, Via Dante Bulvarı’nın sonunda yer almaktadır. Milan Dükü Francesco Sforza tarafından 15. yüzyılda inşa edilmiştir. 16. ve 17. yüzyıllarda yapılan genişletme çalışmalarının ardından Avrupa’nın en büyük kalelerinden biri haline gelmiştir.

1891-1905 yılları arasında Luca Beltrami tarafından kapsamlı olarak yeniden inşa edilen kale günümüzde 10’a yakın müzeye ve önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. 

Bu önemli müzeler arasında öne çıkanlardan biri Pinacoteca del Castello Sforzesco’dur. Koleksiyonunda Andrea Mantegna’nın “Trivulzio Madonna” adlı eseri ve Canaletto, Tiepolo, Vincenzo Foppa, Titian ve Tintoretto’nun başyapıtları yer almaktadır. Sanat eseri özelinde müzelerinde dışında kalede müzikal enstrümanlar, Mısır ya da arkeoloji üzerine de müzeler bulunmaktadır. Ayrıca Michelangelo’nun son ve aynı zamanda bitiremediği çalışması “Rondanini Pietası” da burada yer almaktadır.

Kalenin girişinde, şehirde pek çok yerde daha görebileceğiniz Bohemya papazı San Giovanni Nepomuceno’nun heykeli bulunmaktadır. Heykelin şehirde bu kadar popüler olmasının sebebi yapıları selden koruduğuna inanılmasıdır. 

Kaleye genel anlamda giriş ücretsiz olsa da içerisinde gösterim yapılan kısımlara girişler ücretlendirilmiştir. 

Kalenin arka tarafında oldukça büyük ve genellikle halkın dinlenmek ve piknik yapmak için tercih ettiği Sempione Parkı ve parkın sonunda Paris ve Milano’yu birbirine bağladığı varsayılan Arco della Pace bulunmaktadır.