Pinacoteca di Brera

Milano şehrinin bir diğer estetik bölgesi Brera, asırlardır sanat eserlerine ev sahipliği vazifesini yerine getiren Pinacoteca di Brera galerisiyle ünlenmiş bir bölgedir. Galeriye giriş ücreti tam 10 Euro, indirimli 7,5 Euro. Pinacoteca di Brera Pazartesi hariç her gün 08:30-19:15 saatlerinde ziyarete açık.

Brera Sanat Galerisi olarak Türkçeleşirilebilecek olan Pinacoteca di Brera, Milano’nun sokaklarında sanatın vazgeçilmez olduğu Brera bölgesinde yer alıyor. Buradaki tarihi yapı Palazzo Brera içerisindeki önemli bir sanat galerisi Pinacoteca di Brera.

14. yüzyılda inşa edilen Palazzo Brera’da 1700’lerde önemli bir kültür enstitüsü olarak hizmet veriliyordu. Yapının bir bölümü, neoklasik akımın ünlü mimarlarından Giuseppe Piermarini tarafından tasarlandı. Yapının orta avlusunda halen görülebilen, Roma’da Antonio Canova tarafından tasarlanıp yapılan Napolyon heykelini de 1859 yılında Piermarini yerleştirdi.

Pinacoteca di Brera ise bu alanda yer alan ve çok önemli başyapıtları bünyesinde bulunduran bir galeri. Özellikle Rönesans sanatının önemli örneklerini burada görmek mümkün. Andrea Mantegna’nın “The Dead Christ and Three Mourner”ı, Giovanni Bellini’nin “Pieta”sı, Francesco Hayez’in “The Kiss”i, Pellizza Da Volpedo’nun (Giuseppe Pellizza) “Human Flood”u, Rafael’in “The Marriage of the Virgin”i, Caravaggio’nun “Supper at Emmaus”u, Rubens’in “Cenacolo”su ya da Rambrant’ın “Ritratto gi Giovinetle” eserleri burada görülebilmektedir.

Eski Milano olarak da anılan Arnavut kaldırımlarıyla döşeli Brera Bölgesi, İtalyan mutfağının eşsiz lezzetlerini moda ve sanat ile birlikte harmanlamaya yıllardan beri devam ediyor. Hayli doyurucu ve lezzetli yemekler sunan restoranların yanı sıra Brera’da mutlaka uğramanız bir yer de çiçek şeklinde sunduğu dondurmalar ile büyük nam salmış olan Amorino isimli dondurmacıdır.