Amalienborg Sarayı

Anayasal monarşi ile yönetilen bir ülkede turizmin en azından bir bölümünün kraliyet ailesine dayanması gayet normal. Onların sarayları, koleksiyonları, geçmişleri, mücevheratı her turistin ilgisini çeker. Bu da çok normaldir çünkü kraliyet ailelerinin hayatlarını herkes merak eder. Bu İngiltere’de de böyledir, Norveç’te de, Danimarka’da da... Dolayısıyla Danimarka’ya gittiğinizde kraliyet ailesinin saraylarını görmek istemeniz gayet doğal. İşte kraliyet yaşamına ilgi duyanların Kopenhag’ta mutlaka uğramaları gereken yer Amalienborg Sarayı...

Sarayın tüm bölümü ziyarete açık değil. Bu da normal çünkü Kraliçe Margrethe II’nin evi burası. Kraliçe bu sarayda doğmuş ve halen burada oturuyor. 1972 yılında tahta geçen Kraliçe’nin sloganı; “"Tanrının yardımıyla, halkın sevgisiyle, Danimarka Gücü."

Kraliçe Margrette II,  1375-1412 yıllarında hüküm sürmüş İskandinav Kraliçe I. Margrethe’ten sonraki ikinci kraliçe. Tabii Danimarka’nın monarşiyle yönetildiğini düşünmemeliyiz. Buradaki krallık da İngiltere ve benzeri sembolik. Kraliçe siyaset yapamıyor, sembolik, tarihi ve turistik bir figür olmaktan öte fazla işlevi bulunmuyor.

Amalienborg, esasen dört soylu aile için yapılmış. Ancak 1794 yılındaki yangında Christiansborg Sarayı kullanılamaz hale gelince kraliyet ailesi Amalienborg Sarayı’nı atın alıp buraya taşınmış.

Danimarka’da bin yıldan fazla süredir krallık hüküm sürüyor. Sarayda ise son 150 yıllık dönemde tahta çıkmış kral ve kraliçelerin yaşamlarına dair objeleri görmenize izin veriliyor. Sarayda ve sarayın içindeki Amalienborg Müzesi’nde gezinince 150 yıl öncesine, Kral IX. Christian ve Kraliçe Louise, dönemine gideceksiniz. Geçmişteki ve bugünkü İngiltere, Rusya, Danimarka ve Yunanistan tahtlarına oturmuş ve oturmakta olan kişiler bu kral ve kraliçenin soyundan gelmektedir.

Danimarka’da krallar sırasıyla Frederick ve Christian adlarıyla anılıyorlar. Bu nedenle sarayda gezeceğiniz odalar da bu isimleri taşıyor, sadece isimlerin yanındaki rakamlar, kralların tahta geçiş sırasına uygun olarak değişiyor. Odalardaki orijinal eşyalar ve dekorasyon korunmuş. Kralların çalışma odalarını, sevdikleri objeleri görmek, kiminin kitaplara düşkünlüğünü, kiminin piyano çaldığını öğrenmek ilginç bir deneyim olacaktır.

Bu sarayda özellikle her gün öğlen 12.00’de gerçekleşen nöbet değişimi merasimi turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi - Pazar 10:00 - 17:00. Copenhagen Card ile saraya giriş ücretsizdir.

Adres: Amalienborg Slotsplads 5, 1257 København K, Danimarka

Yakın Yerler: Rundetaarn Gözlem Kulesi, Medikal Müzesi, Frederiks Kirke (Marmorkirken), Danimarka Dizayn Müzesi

Yol Tarifi: Kopenhag Merkez İstasyonundan A-B-C (yeşil, mavi ve turuncu) hatları kullanarak ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden yürüyerek ortalama 10 - 15 dakika sürmektedir.