Google+

Arama formu

MODANIN ADRESİ MİLANO

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

İtalya gezimizin ilk ayağı olan ve bir gün kalacağımız Milano'dayız. Önceki araştırmalarımızdan şehri tanımak için bir günün yeterli olacağını biliyoruz. Belki o zaman diğer şehirlere daha fazla zaman harcasaydınız diyenler olabilir;ancak bu şehir modanın, İtalya futbolunun ve Lombardiya bölgesinin başkenti. Aslında daha başka bir çok şeyin de başkenti ama turizmin başkenti denilemez. Özellikle turistik bir gezi için hedeflenilecek yer değil belki; ama İtalya'ya gelmişseniz bir veya iki gün ayırmanın yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Milano'ya ulaşım: Malpensa Avrupa'nın en büyük havalimanlarındandır. Şehre ulaşım servis arabaları, tren ve otobüslerle sağlanmaktadır. Malpensa Express trenleri birinci terminalden kalkıyor ve ücreti 11€'dur. Otobüsler ise ikinci terminalden kalkıyor ve ücreti 7.5€'dur. Diğer iki havalimanı (Linate ve Orio) ise ekonomik havayolları tarafından tercih edilmektedir.

Kent içi ulaşım: Metro ve tramvay ile şehir içi ulaşım çok kolay. Tek bilet(90 dak.) 1,5 € , 24 saatlik bilet 4,5 € ve 10'lu bilet 13,80 €. Biletlerin taşıtlar içinde makineden geçtikten sonra kullanım süresi başlamaktadır. Cezası 100 € unutmayın.

Gezilecek yerler:
Milano'da görülecek yerlerin en başında Avrupa'nın dördüncü büyük kilisesi olan Duomo di Milano bizimde gezimizin başlangıç noktası oldu ama çok tatlı bir sürpriz ile karşılaştık. Kendimizi Katedral önündeki devasa meydanda, karnavalın ortasında bulduk. Duomo di Milano'nun yapımı 1386 yılında başlamış ve 500 yıl bitirmek için uğraşılmış bu muhteşem katedralin tepesine de çıkıp meydana izleyebiliyorsunuz ancak biz karnavalı tercih ettik. Duomo'nun önünde çok büyük bir meydan ve meydanda Vittorio Emanuele II anıtı bulunuyor.

Milano

Milano şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Milano Apartments Porta Genova, La Terrazza in Conti Biglia, Navigli Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dreams Hotel Residenza Corso Magenta, Hotel Cavour, HomeRentMilano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Affittacamere Hostel 3, Star Hostel, Star Hostel San Siro Fiera tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Milano aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Milano-1

Milano-2

Katedralin hemen yanında dünyanın ilk alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele II bulunuyor. İtalya gezimizin son durağı olan Napoli'de de benzerini gördük ama bununla asla kıyaslanmaz. Mozaik zemini ve cam çatısı ile büyük mimari öneme sahip.

Milano-3

Milano-4

Galerinin katedrale uzak kapısından çıkarsanız sakin bir meydana çıkıyorsunuz. Meydanın tam ortasında Leonardo da Vinci heykelini seyrederek bir süre yorgunluk attık. Meydanın hemen karşısında ise meşhur La Scala Opera binası bulunuyor. Avrupa'nın bu en önemli opera binasında opera izlemek için aylar öncesinden bilet almak gerektiğini de söylemeliyiz. Meydanda ayrıca Banca Commerciale Italiana da dikkat çekici bir binadır.

Milano-5

Milano-6

Milano-7

Geri dönüp Galeria içerisinden geçerek meydana çıkyoruz. Katedrali arkamıza alıp kısa bir yürüyüş sonrası Sforzesco Kalesi'ne (Castello Sforzesco) ulaşıyoruz. Kalenin önündeki güzel havuzda bir süre dinlenip kalenin içine yöneliyoruz.

Milano-8

Milano-9

Kaleden çıktığımızda ise bizi devasa Sempione Parkı (Parco Sempione) karşılıyor. Park şehrin akciğeri konumundadır ve Milanolular tarafından da çok sevilmektedir.

Milano-10

Bir gün içerisinde San Siro Stadyumu haricinde görmek istediğimiz her yeri görüyor ve otelimize dönüyoruz.

Etiketler


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...