Google+

Arama formu

Milano

İtalya’nın moda başkenti olarak bilinen Milano, her yıl birçok...
Devamı oku
Milano şehri, İtalya'nın kuzeyinde orta kesimde Lombardiya bölgesinde...
Devamı oku
Milano'da sanat ve moda kentin her köşesinde sizi karşılar. Ülkenin en...
Devamı oku
Duomo Meydanı Centro Storico Porto Ticinese Stazione Centrale
Devamı oku
Acil yardım: 118 Yangın: 115 Polis: 113
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Epifani Paskalya Kurtuluş Günü (25 Nisan) İşçi Bayramı (...
Devamı oku
  Fumettopoli Festivali (Şubat) Brianza Açık Hava Caz Festivali (...
Devamı oku
  Milano'nun kelime anlamı moda ve alışveriştir dense kimse yadırgamaz...
Devamı oku
  Milano gündüzleri oldukça telaşlı bir şehir olduğu gibi gecesinde de...
Devamı oku
  Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı,...
Devamı oku
Her ne kadar Milano, alışverişin mabedi olarak anılsa da, aslında...
Devamı oku
  Ulaşım sistemi oldukça gelişmiş olan Milano aynı zamanda bir ulaşım...
Devamı oku
İtalya’nın ikinci en büyük şehri ve Avrupa’da modanın kalbinin attığı...
Devamı oku
  İstanbul’dan Milano’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi...
Devamı oku
  Nisan-Kasım ayları arasında ılık ve güneşli olmakla birlikte en...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Milano’ya gitmek için vize almaları...
Devamı oku
MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO Telefon: 00...
Devamı oku
İtalya saat dilimi GMT+2’dir. Ülkemizden 1 saat geridedir.
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Milano'nun resmi dili İtalyanca'dır....
Devamı oku
İtalya sınırları içerisinde yer alan Milano'nun para birimi Euro'dur (EUR...
Devamı oku
Kuzey İtalya’da Lambordiya bölgesinde bulunmaktadır. Venedik, Verona ve...
Devamı oku
  İtalya'nın kuzeyinde yer alan Milano şehri için vurgulanacak pek çok...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.8℃
Şub 3℃
Mar 6.8℃
Nis 10.7℃
May 15.2℃
Haz 19.1℃
Tem 21.9℃
Ağu 21.2℃
Eyl 17.8℃
Eki 12.3℃
Kas 6℃
Ara 1.6℃
Kısa Kısa...
Ülke: İtalya / Nüfus: 1,359,905 / Dil:  İtalyanca / Para Birimi:Euro / İklim: Nemli Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir? : 4 gün / Big Mac Index: 4.38 $ ( Türkiye 3.87 $)

Milano Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Milano Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

İtalya'nın kuzeyinde yer alan Milano şehri için vurgulanacak pek çok söz mevcut. Sanat, tasarım, ticaret, moda, eğitim, gösteri dünyası ve turizmin başkenti olan Milano, sokaklarında gezerken hem tarihi hem de modern dünyayı birarada soluyabileceğiniz bir yaşam tarzına sahip.

Milano mimari ve tarih açısından daha ilk bakışta pek çok şey vaad ediyor: Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala yer alıyor. Hava sıcaklıklarının da elverişli olması, burayı yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir yer haline getiriyor.

Milano Nerededir?

Milano şehri, İtalya'nın kuzeyinde orta kesimde Lombardiya bölgesinde yer almaktadır. Adda ile Ticino nehirleri arasındaki Po Vadisi'nin kuzey batısında yer alan şehir, Cenova'nın 122 km kuzeydoğusundadır.

Milano Gezilecek Yerler

Her ne kadar Milano, alışverişin mabedi olarak anılsa da, aslında ziyaretçilerine tarihi yapıları ve sanat müzeleri ile de pek çok turistik gezilecek alan da sunmaktadır. Da Vinci'nin bazilikanın duvarına resmettiği eserinden Gotik kiliselere kadar pek çok özel şeyi burada görmek mümkündür.


Duomo Katedrali

Duomo Katedrali

Asıl adı “Duomo di Milano” olan, bizlerin Duomo Katedrali olarak adlandırdığı bu devasa yapı, Milano şehrinin simgesi sayılmaktadır. Dolayısıyla turistik seyahatlerde ilk görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bulunduğu geniş meydan “Piazza del Duomo”ya da adını veren bu ihtişamlı katedral, 11.700 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Bu özelliğiyle Roma'daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra'daki Aziz Paulus ve Sevilla katedrallerinden sonra Avrupa'nın dördüncü büyük katedrali olarak yerini almıştır. Yapımına 1386 yılında başlanan Duomo Katedrali'nin inşası 500 yıl boyunca sürmüş, ancak 1965 yılında tamamlanmıştır. Restorasyon çalışmaları ise günümüzde halen devam etmektedir. Bu sebeple yapının üzerinde farklı dönemlerin ve farklı mimarların izleri görülebilmektedir.

40 bin kişilik kapasitesi, muazzam heykelleri, orijinal tabloları, mumyaları ve işlemeleriyle sadece dışarıdan bakıldığında değil, içine girildiğinde de insanı büyülemektedir. İçerisinde yer alan en önemli eserlerden biri Saint Bartholomew heykelidir. 1562 yılında Marco d’Agrate tarafından yapılmıştır.

Dış kısımda dikkat edilmesi gereken en önemli heykel ise “Madonnina” adlı altın heykeldir. 1762 yılında katedrelin tepesine, 108.5 metre yüksekliğe yerleştirilmiştir. Ve İtalya geleneklerine göre, Milano’daki hiçbir bina bu heykelin yüksekliğini geçecek şekilde inşa edilememektedir. Heykelin adını Milano’ya özgü pek çok şarkıda duymak mümkündür.

Mart Twain, Oscar Wilde ya da Henry James gibi ünlü isimlerin eserlerinde ya da mektuplarında Duomo Katerali ile ilgili betimlemelere sıkça rastlanmaktadır.

Milano şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Milano Apartments Sant'Agostino, Appartamento La Fortezza, Navigli Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dreams Hotel Residenza Corso Magenta, Hotel Cavour, HomeRentMilano gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Affittacamere Hostel 3, Star Hostel San Siro Fiera, Star Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Milano aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Modanın kalbi sayılan Milano’da görülebilen dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II, Piazza del Duomo’da ihtişamlı Duomo Katedrali’nin çok yakınındadır. Adını, İtalya Krallığı’nın ilk kralı Vittorio Emanuele II’den almıştır.

Bu tarihi alışveriş merkezi çoğu zaman içerisindeki mağazalardan ziyade mimarisi ve ambiyansı ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

1861 yılında ünlü mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanan bina, 1865-1877 yılları arasında yine Mengoni tarafından inşa edildi. Hac şeklinde tasarlanmış olan Galleria Vittorio Emanuele II’nin sekizgen şekilli merkezinde dört kıta (Asya, Avrupa, Afrika, Amerika) ile tarım, bilim, sanat ve endüstriyi temsil eden mozaikler yer almaktadır.

Yine aynı bölümde zeminde yer alan mozaiklerde özel bir arma dikkat çeker. İtalya Kraliyeti’nin üç başkentini temsil eden (Turin, Floransa, Roma) bu armayla ilgili bir de efsane vardır. İnanışa göre, Turin’i temsil eden boğanın testisleri üzerinde tek ayak üzerinde 3 kez dönüldüğünde şans sizden yana olmaktadır. Ancak bu inanışla birlikte tüm ziyaretçiler bunu denediğinden mozaiğin üzerindeki o bölümde bir çukur ve boşluk oluşmuştur.

Yapının tavanı da oldukça ilgi çekicidir. Camdan yapılmış bu kubbe tavan, o dönemde mimari açısından önemli bir yenilik olarak görülmüştür.

Bu önemli mimari özelliklerini bir kenara bıraktığımızda, alışveriş merkezinde harika bir alışveriş ambiyansı da mevcuttur. İçerisinde onlarca şık kafe ve lüks mağazalar yer almaktadır.

La Scala

La Scala

Orijinal adı “Teatro alla Scala” olan ve tüm dünyada La Scala olarak anılan bu ihtişamlı opera evi, Milano’da kendi adını verdiği Piazza della Scala adlı meydanda yer alıyor. Tüm dünyada opera dinlemeyen kişilerin bile adını duyduğu bu yapının geçmişi, “Nuovo Regio Ducale Teatro alla Scala” adıyla 3 Ağustos 1778 tarihindeki resmi açılışa dayanıyor. Öncesinde ise burada Teatro Regio Ducale yer alıyordu ancak 25 Şubat 1776’daki yangından sonra İmparatoriçe Maria Theresa’nın onayladığı yeni bir mimari plan ile yerine La Scala inşa edildi. 

La Scala’nın açılış gösterisi ise Antonio Salieri’nin “Europa riconosciuta” adlı eseriyle yapıldı. Bundan sonra günümüze kadar La Scala’da hem İtalyan hem de yurtdışından sanatçıların sahne adlığı binlerce opera gösterisi ve konser düzenlendi.

2.030 kişilik izleyici kapasitesine sahip bu ihtişamlı opera evi La Scala’nın kendine özgü prensipleri mevcuttur. Örneğin, sezonun 7 Aralık Aziz Ambrose gününde açılması gelenek haline gelmiştir. Yapılacak temsiller mutlaka gece yarısından önce bitecek şekilde ayarlanır. Uzun sürecek temsiller için başlangıç saati erkene alınır. Eser sahnelenmeye başladıktan sonra gelen izleyiciler bilet almış olsalar bile içeri alınmazlar.

La Scala sadece gösteri yapılan bir yer değildir. “Accademia Teatro alla Scala” adlı okulda sanatçılar da yetiştirilmektedir. Aynı zamanda La Scala Korosu, La Scala Balesi ve La Scala Orkestrası olmak üzere çalışmaları da yer almaktadır.

La Scala’da sahnenin dışında “Museo Teatrale alla Scala” adlı bir de müze bulunmaktadır. Müzede operanın tarihine ait izler taşıyan heykeller, resimler, kostümler ve belgeler sergilenmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Milano Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Milano'nun resmi dili İtalyanca'dır. Ülkede yaygın olarak konuşulan diller arasında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Yunanca da vardır. 

Milano Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Milano'nun para birimi Euro'dur (EUR). 1 TL yaklaşık 0,30 Euro'ya denk gelmektedir.

Milano Saat Farkı

İtalya saat dilimi GMT+2’dir. Ülkemizden 1 saat geridedir.

Milano Türkiye Dış Temsilcilikleri

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr 
http://milano.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.

Milano'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Nisan-Kasım ayları arasında ılık ve güneşli olmakla birlikte en yüksek sıcaklıklarını Temmuz-Ağustos aylarında hissettiren karasal iklimi nitelikleri de olan, nemli subtropikal iklim hakimdir Milano şehrine.

Milano, yıl boyu gitmek için elverişli olsa da sonbahar döneminde aniden yağmur bastırabileceği için dikkat etmek gerekmektedir. En fazla yağış alan dönem Ekim ve Kasım aylarıdır. Kış mevsimi ülkemizle benzerlikler göstermekte, ara sıra kar ve yağışlar görülmektedir. Özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derecenin altına düşerek kar yağışına sebep olmaktadır.

Şehri ziyaret için en çok tercih edilen aylar ise Eylül ve Haziran'dır.

Milano'ya Nasıl Gidilir?


 

İstanbul’dan Milano’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 55 dakikadır. Milano'da iki adet havalimanı mevcuttur. En sık kullanılanı Malpensa'dır. Buradan şehir merkezine çalışan bir ekspres tren seferi vardır. İkinci havalimanı olan Linate ise bazı Avrupa uçuşları için kullanılıyor olsa da, daha çok ülke içi uçuşlarda tercih edilmektedir.

Milano, İtalya'nın demiryolu ağının merkezlerinden biridir. Şehirde beş adet ana tren garı bulunmaktadır.Torino, Venedik, Roma, Napoli, Floransa, Barselona, Zürih, Münih, Paris, Stuttgart ya da Viyana'dan tren seferleri mevcuttur. 

Milano şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Milano'da Nerede Kalınır?

İtalya’nın ikinci en büyük şehri ve Avrupa’da modanın kalbinin attığı şehir olan Milano, tarihi ama bir o kadar modern yapısı ile her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyanın en büyük gotik katedraline ev sahipliği yapmakta olan Milano’nun turizm sektörüyse bu katedralin etrafında yoğunlaşmaktadır. Birçok alışveriş merkezi, sanat galerisi, müzeler, tarihi yapılar genel olarak Duomo’nun etrafında yer almaktadır.


Milano'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Milano otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Milano Otelleri

Köklü ve turistik bir şehir olmasından dolayı oldukça fazla lüks otel seçeneği bulunmaktadır. Şehrin her köşesinde, özellikle de şehir merkezi olan Duomo bölgesinde lüks seçenekler sizi beklemektedir. Ancak tek seçeneğiniz lüks oteller değil. Her bütçeye uygun otel bulmak da Milano’da mümkün. Şehir merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta, oldukça konforlu bir hostelde de mükemmel tatili yakalayabilirsiniz.

Milano Otelleri

Pek çok otel alternatifinin bulunduğu şehirde, alışverişin kalbinin attığı sokaklarda, açık hava pazarlarının bulunduğu mahallelerde, sakin bir bölgede veya müthiş manzaralı bir süitte konumlamak mümkündür. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Milano otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Milano İçi Ulaşım


 

Ulaşım sistemi oldukça gelişmiş olan Milano aynı zamanda bir ulaşım ağı merkezidir. Şehiriçi ve şehirdışı gezilerde trenler ile oldukça konforlu ve kısa süreli yolculuklar yapılmaktadır. Ulaşım için otobüs, tramvay, tren ve metro seçenekleri bulmaktadır.

Biletler taşıtlar içerisindeki makinelerden geçirildikten sonra kullanım süresi başlamaktadır. Onaylama işlemi yapılmadığı takdirde denetleyici memur kontrolüne denk gelinirse ceza ödeme kuralı vardır.

Üç çeşit metro hattı, hafta içi sabah 06.00’dan gece yarısına, hafta sonu ise 01.40’a kadar hizmet vermektedir. Gece ulaşımları için ayrıca küçük otobüsler de kullanılmaktadır. Şehir içinde gündüz saatlerinde kısa mesafeli yolculuklar için tramvay da tercih edilebilir. Taksi ile ulaşım ise ücretleri yüksek olduğundan turistler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Uzun süreli bir Milano seyahati planlamıyor olsanız da, Milano şehir kartı oldukça iyi fırsatlar sunmaktadır. Çeşitli müze girişlerinde, havaalanı ulaşımlarında ve restoranlarda indirimler sağlamaktadır.

Milano'da bulunan 3 farklı havalimanından şehre ulaşım için de alternatifler mevcuttur. Şehre 40 km uzaklıkta yer alan Malpensa Havaalanı’ndan ulaşım otobüs ve tren ile sağlanmaktadır. Merkez tren istasyonuna 23.30’a kadar tren bulunmaktadır. 45 km uzaklıktaki Bergamo Havaalanı’ndan Milano’ya otobüs ve tren ile ulaşmak mümkündür. Tren seferleri aktarmalı olduğu için çok tercih edilmese de otobüsler direk ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. 8 km uzaklıktaki Linate Havaalanı’ndan merkeze ulaşım 25 dakikalık bir yolculukla iki farklı otobüs firması ile sağlanmaktadır.

Milano Mutfağı

Milano Mutfağı
 

İtalyan mutafağı Türk mutfağına çok yakın özelliklere sahiptir. Ancak İtalya denince akla gelen ilk lezzet tabii ki pizzadır. Milono’da da birbirinden güzel pizza yapan restoranlar bulmak mümkündür ve fiyatlar oldukça uygundur. İtalya’da kahve halk için en popüler içeceklerdendir. Özellikle sabah kahveleri vazgeçilmezlerindendir. Bu yüzden bütün kafelerde taze ve birbirinden lezzetli kahveleri deneyebilirsiniz.

Milano Gece Hayatı


 

Milano gündüzleri oldukça telaşlı bir şehir olduğu gibi gecesinde de bu telaşı sokaklarda görmek oldukça normaldir. Şehrin bütün bölgelerine yayılmış kulüpler, barlar bulunmasından dolayı özellikle gençler sabahlara kadar eğlenmektedirler.

Porto Ticinese bölgesi happy hour saatleri ve pub tarzı mekanları sevenler için en popüler bölgedir. Bunların yanında gece aktivitesi olarak tiyatro ve operalar da mevcuttur.

İçkileri arasından ‘Sambuca’ anasonlu, kahve katılarak içilen italyan likörü ve ‘Campari’, greyfurt, portakal suyu katılarak içilen alkol oranı yüksek olan içkiler tadılabilir.

Şehirde retro ambiyansıyla öne çıkan Mono Bar, gençlerin tercih ettiği Bar Bianco, şehrin en eski mekanlarından Bar Magenta, özellikle Pazar günleri gidilen Hollywood Rythmoteque tercih edilebilecek mekanlar arasındadır. Gece kulübü içinse Killet Plastic Club ve Shocking Club en popüler olanlardır.

Milano'da Alışveriş


 

Milano'nun kelime anlamı moda ve alışveriştir dense kimse yadırgamaz. Çünkü burası her ikisinin de başkenti ve hatta mabedi sayılıyor. Düşünün ki, sadece alışveriş için özel turlar düzenleniyor. Çünkü şehir, birbirinden ünlü uluslararası markalara ve tasarımcılara ev sahipliği yapmakla birlikte uygun fiyatlı alışveriş yapmak isteyenler için outletleri de bünyesinde barındırıyor.

Quadrilatero d’Oro bölgesindeki Montenap ve Spiga sokaklarında aklınıza gelebilecek tüm uluslararası ünlü ve lüks markaları bulmanız mümkün. Orta sınıf markalar içinse Via Torino ve Corso Buenos Aires'e uğramanız gerek. Il Salvagente ise en çok tercih edilen outletlerden biri. Eğer pazar alışverişini seviyorsanız, Viale Papiniano'ya uğramalısınız. Salı ve Cumartesi günleri açılan standlarda tasarım ürünler bulmanız mümkün. Ayrıca Cumartesi günleri Alzaia Naviglio Grande'de ve Pazar günleri San Donato'da bit pazarları da kuruluyor.

Bunun dışında İtalya sevdiklerinize getirebileceğiniz yüzlerce hediye çeşidiyle doludur. Eğer ne alacağınıza tam karar vermediyseniz aşağıda saydıklarımızdan gönlünüze göre bir seçim yapabilirsiniz.

İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Çok kaliteli bir İtalyan kahvesinin paketine 3-4 Euro gibi bir fiyat ödeyerek kahve seven dostlarınızı memnun etmeniz de mümkündür. Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirleri seyahat koşulları için özel olarak tasarlanmış vakumlu paketler içinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ev yapımı İtalyan makarnaları, özellikle de mürekkep balığının mürekkebiyle siyah renge boyanmış Nero di Seppia isimli spaghetti başlıca hediye seçeneğiniz olabilir.

İtalya’ya özgü en orijinal hediye ise şüphesiz İtalyanların ocak üzerinde espresso yapmak için kullandıkları ve adına “mocha” ya da “cafettiera” dedikleri mutfak gerecidir.

Milano Festivaller


 

 • Fumettopoli Festivali (Şubat)
 • Brianza Açık Hava Caz Festivali (Haziran)
 • Açık Hava Tasarım Festivali (Nisan)
 • La Notte Bianca (Haziran)
 • Oh Bej! Oh Bej! (Aralık)
 • Milano Maratonu (Kasım)
 • Milano Moda Haftası (Şubat)
 • Milano Karnavalı (Şubat-Mart)

Milano Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Paskalya
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Immacolata Concezione
 • Noel (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Milano İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 118
 • Yangın: 115
 • Polis: 113