Milano Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

İtalya'nın kuzeyinde yer alan Milano şehri için vurgulanacak pek çok söz mevcut. Sanat, tasarım, ticaret, moda, eğitim, gösteri dünyası ve turizmin başkenti olan Milano, sokaklarında gezerken hem tarihi hem de modern dünyayı birarada soluyabileceğiniz bir yaşam tarzına sahip.

Milano mimari ve tarih açısından daha ilk bakışta pek çok şey vaad ediyor: Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala yer alıyor. Hava sıcaklıklarının da elverişli olması, burayı yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir yer haline getiriyor.

Devamını Oku

Milano ile İlgili

Milano Nerededir?

Milano şehri, İtalya'nın kuzeyinde orta kesimde Lombardiya bölgesinde yer almaktadır. Adda ile Ticino nehirleri arasındaki Po Vadisi'nin kuzey batısında yer alan şehir, Cenova'nın 122 km kuzeydoğusundadır.

Milano'ya Nasıl Gidilir?


 

İstanbul’dan Milano’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 55 dakikadır. Milano'da iki adet havalimanı mevcuttur. En sık kullanılanı Malpensa'dır. Buradan şehir merkezine çalışan bir ekspres tren seferi vardır. İkinci havalimanı olan Linate ise bazı Avrupa uçuşları için kullanılıyor olsa da, daha çok ülke içi uçuşlarda tercih edilmektedir.

Milano, İtalya'nın demiryolu ağının merkezlerinden biridir. Şehirde beş adet ana tren garı bulunmaktadır.Torino, Venedik, Roma, Napoli, Floransa, Barselona, Zürih, Münih, Paris, Stuttgart ya da Viyana'dan tren seferleri mevcuttur. 

Milano'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Nisan-Kasım ayları arasında ılık ve güneşli olmakla birlikte en yüksek sıcaklıklarını Temmuz-Ağustos aylarında hissettiren karasal iklimi nitelikleri de olan, nemli subtropikal iklim hakimdir Milano şehrine.

Milano, yıl boyu gitmek için elverişli olsa da sonbahar döneminde aniden yağmur bastırabileceği için dikkat etmek gerekmektedir. En fazla yağış alan dönem Ekim ve Kasım aylarıdır. Kış mevsimi ülkemizle benzerlikler göstermekte, ara sıra kar ve yağışlar görülmektedir. Özellikle gece saatlerinde sıcaklıklar 0 derecenin altına düşerek kar yağışına sebep olmaktadır.

Şehri ziyaret için en çok tercih edilen aylar ise Eylül ve Haziran'dır.

Milano'da Nerede Kalınır?

İtalya’nın ikinci en büyük şehri ve Avrupa’da modanın kalbinin attığı şehir olan Milano, tarihi ama bir o kadar modern yapısı ile her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Dünyanın en büyük gotik katedraline ev sahipliği yapmakta olan Milano’nun turizm sektörüyse bu katedralin etrafında yoğunlaşmaktadır. Birçok alışveriş merkezi, sanat galerisi, müzeler, tarihi yapılar genel olarak Duomo’nun etrafında yer almaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Milano otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Milano Otelleri

Milano Otelleri

Muhteşem tarihi dokusu ve göz kamaştıran gotik mimarisiyle bizi İtalya’nın kalbinden selamlayan Milano, komün yönetim yapısına sahip bir şehirdir. Şehir, Roma’dan sonra İtalya’nın en fazla nüfus ölçekli ikinci büyük şehridir. Şehrin gelir kaynağını moda ve otomotiv sektörü oluşturmaktadır. Hepimizin az çok aşina olduğu ünlü tasarımcılar, eğitim için genellikle Milano şehrini tercih etmektedir.Milano'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Milano otelleri yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Milano Gezilecek Yerler

Her ne kadar Milano, alışverişin mabedi olarak anılsa da, aslında ziyaretçilerine tarihi yapıları ve sanat müzeleri ile de pek çok turistik gezilecek alan da sunmaktadır. Da Vinci'nin bazilikanın duvarına resmettiği eserinden Gotik kiliselere kadar pek çok özel şeyi burada görmek mümkündür.


Devamını Oku

Milano İçi Ulaşım


 

Ulaşım sistemi oldukça gelişmiş olan Milano aynı zamanda bir ulaşım ağı merkezidir. Şehiriçi ve şehirdışı gezilerde trenler ile oldukça konforlu ve kısa süreli yolculuklar yapılmaktadır. Ulaşım için otobüs, tramvay, tren ve metro seçenekleri bulmaktadır.

Biletler taşıtlar içerisindeki makinelerden geçirildikten sonra kullanım süresi başlamaktadır. Onaylama işlemi yapılmadığı takdirde denetleyici memur kontrolüne denk gelinirse ceza ödeme kuralı vardır.

Üç çeşit metro hattı, hafta içi sabah 06.00’dan gece yarısına, hafta sonu ise 01.40’a kadar hizmet vermektedir. Gece ulaşımları için ayrıca küçük otobüsler de kullanılmaktadır. Şehir içinde gündüz saatlerinde kısa mesafeli yolculuklar için tramvay da tercih edilebilir. Taksi ile ulaşım ise ücretleri yüksek olduğundan turistler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Uzun süreli bir Milano seyahati planlamıyor olsanız da, Milano şehir kartı oldukça iyi fırsatlar sunmaktadır. Çeşitli müze girişlerinde, havaalanı ulaşımlarında ve restoranlarda indirimler sağlamaktadır.

Milano'da bulunan 3 farklı havalimanından şehre ulaşım için de alternatifler mevcuttur. Şehre 40 km uzaklıkta yer alan Malpensa Havaalanı’ndan ulaşım otobüs ve tren ile sağlanmaktadır. Merkez tren istasyonuna 23.30’a kadar tren bulunmaktadır. 45 km uzaklıktaki Bergamo Havaalanı’ndan Milano’ya otobüs ve tren ile ulaşmak mümkündür. Tren seferleri aktarmalı olduğu için çok tercih edilmese de otobüsler direk ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. 8 km uzaklıktaki Linate Havaalanı’ndan merkeze ulaşım 25 dakikalık bir yolculukla iki farklı otobüs firması ile sağlanmaktadır.

Milano Mutfağı


 

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arası malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. “Denominazione di origine controllata” (DOC) adı verilen coğrafi işaret yönetmeliği çok sıkı bir biçimde uygulanmaktadır.

Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır. İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “bar” adı verilir. Bunun dışında “ristorante” denilen restoranlar ve “trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır.

Deniz ürünlerinin mutfaktaki önemi lokasyona değil kültüre bağlıdır. Örneğin, hemen deniz kıyısında yer alan Napoli mutfağında yeri çok kısıtlı olan deniz ürünleri, Roma ve Venedik restoranlarında başlıca ürünler arasındadır. Av etleri ve kümes hayvanları da mutfaklarında büyük öneme sahiptir. 

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Diğer meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto, lazanya ve tiramisu sayılabilir. Zeytin yağı denince akla ilk İtalya gelir.

Popüler Restoranlar
Chandelier, Savini, Boeucc', Da Abele, La Terraza, Il Ristorante Trussardi Alla Scala.

Bahşiş
Her yerde olduğu gibi Milano’da da garsonlar servis karşılığında bir bahşiş beklemektedirler. Genellikle servis faturaya eklenmektedir. Hesaba %5-%10 eklenebilir. Özellikle içkilerde ‘tavalo’ ve ‘banco’ dedikleri oturarak ve ayakta içme şekline göre değişen ödemeler mevcuttur.

Milano'da Alışveriş

 

Milano'nun kelime anlamı moda ve alışveriştir dense kimse yadırgamaz. Çünkü burası her ikisinin de başkenti ve hatta mabedi sayılıyor. Düşünün ki, sadece alışveriş için özel turlar düzenleniyor. Çünkü şehir, birbirinden ünlü uluslararası markalara ve tasarımcılara ev sahipliği yapmakla birlikte uygun fiyatlı alışveriş yapmak isteyenler için outletleri de bünyesinde barındırıyor.

Quadrilatero d’Oro bölgesindeki Montenap ve Spiga sokaklarında aklınıza gelebilecek tüm uluslararası ünlü ve lüks markaları bulmanız mümkün. Orta sınıf markalar içinse Via Torino ve Corso Buenos Aires'e uğramanız gerek. Il Salvagente ise en çok tercih edilen outletlerden biri. Eğer pazar alışverişini seviyorsanız, Viale Papiniano'ya uğramalısınız. Salı ve Cumartesi günleri açılan standlarda tasarım ürünler bulmanız mümkün. Ayrıca Cumartesi günleri Alzaia Naviglio Grande'de ve Pazar günleri San Donato'da bit pazarları da kuruluyor.

Bunun dışında İtalya sevdiklerinize getirebileceğiniz yüzlerce hediye çeşidiyle doludur. Eğer ne alacağınıza tam karar vermediyseniz aşağıda saydıklarımızdan gönlünüze göre bir seçim yapabilirsiniz.

İtalyan salatalarının vazgeçilmez sosu olan Modena Balsamik sirke, İtalyanların yemek sonrasında sindirimi kolaylaştıran ve “digestivo” dedikleri Limoncello likörü ve aynı fonksiyona sahip olan Grappa isimli içkileri en popüler hediyeler arasındadır.

Çok kaliteli bir İtalyan kahvesinin paketine 3-4 Euro gibi bir fiyat ödeyerek kahve seven dostlarınızı memnun etmeniz de mümkündür. Parmesan ve suda mozaralla gibi peynirleri seyahat koşulları için özel olarak tasarlanmış vakumlu paketler içinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Ev yapımı İtalyan makarnaları, özellikle de mürekkep balığının mürekkebiyle siyah renge boyanmış Nero di Seppia isimli spaghetti başlıca hediye seçeneğiniz olabilir.

İtalya’ya özgü en orijinal hediye ise şüphesiz İtalyanların ocak üzerinde espresso yapmak için kullandıkları ve adına “mocha” ya da “cafettiera” dedikleri mutfak gerecidir.

Milano Gece Hayatı


 

Milano gündüzleri oldukça telaşlı bir şehir olduğu gibi gecesinde de bu telaşı sokaklarda görmek oldukça normaldir. Şehrin bütün bölgelerine yayılmış kulüpler, barlar bulunmasından dolayı özellikle gençler sabahlara kadar eğlenmektedirler.

Porto Ticinese bölgesi happy hour saatleri ve pub tarzı mekanları sevenler için en popüler bölgedir. Bunların yanında gece aktivitesi olarak tiyatro ve operalar da mevcuttur.

İçkileri arasından ‘Sambuca’ anasonlu, kahve katılarak içilen italyan likörü ve ‘Campari’, greyfurt, portakal suyu katılarak içilen alkol oranı yüksek olan içkiler tadılabilir.

Şehirde retro ambiyansıyla öne çıkan Mono Bar, gençlerin tercih ettiği Bar Bianco, şehrin en eski mekanlarından Bar Magenta, özellikle Pazar günleri gidilen Hollywood Rythmoteque tercih edilebilecek mekanlar arasındadır. Gece kulübü içinse Killet Plastic Club ve Shocking Club en popüler olanlardır.

Milano Festivaller


 

 • Fumettopoli Festivali (Şubat)
 • Brianza Açık Hava Caz Festivali (Haziran)
 • Açık Hava Tasarım Festivali (Nisan)
 • La Notte Bianca (Haziran)
 • Oh Bej! Oh Bej! (Aralık)
 • Milano Maratonu (Kasım)
 • Milano Moda Haftası (Şubat)
 • Milano Karnavalı (Şubat-Mart)

Milano İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 118
 • Yangın: 115
 • Polis: 113

Milano Türkiye Dış Temsilcilikleri

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
[email protected] 
http://milano.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.

Milano Para Birimi

İtalya sınırları içerisinde yer alan Milano'nun para birimi Euro'dur (EUR). 1 TL yaklaşık 0,30 Euro'ya denk gelmektedir.

Milano Resmi Dili

İtalya sınırları içerisinde yer alan Milano'nun resmi dili İtalyanca'dır. Ülkede yaygın olarak konuşulan diller arasında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Yunanca da vardır. 

Milano Saat Farkı

İtalya saat dilimi GMT+2’dir. Ülkemizden 1 saat geridedir.

Milano Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Paskalya
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Immacolata Concezione
 • Noel (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Milano Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.8oC
  • Şub 3oC
  • Mar 6.8oC
  • Nis 10.7oC
  • May 15.2oC
  • Haz 19.1oC
  • Tem 21.9oC
  • Agu 21.2oC
  • Eyl 17.8oC
  • Eki 12.3oC
  • Kas 6oC
  • Ara 1.6oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya
Nüfus: 1,359,905
Dil:  İtalyanca
Para Birimi:Euro
İklim: Nemli Subtropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir? : 4 gün
Big Mac Index: 4.38 $ ( Türkiye 3.87 $)