Milano Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

İtalya'nın kuzeyinde yer alan Milano şehri için vurgulanacak pek çok söz mevcut. Sanat, tasarım, ticaret, moda, eğitim, gösteri dünyası ve turizmin başkenti olan Milano, sokaklarında gezerken hem tarihi hem de modern dünyayı birarada soluyabileceğiniz bir yaşam tarzına sahip.

Milano mimari ve tarih açısından daha ilk bakışta pek çok şey vaad ediyor: Şehrin merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzdaki katedrali olan Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittorio Emanuele II ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından La Scala yer alıyor. Hava sıcaklıklarının da elverişli olması, burayı yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir yer haline getiriyor.

1,359,905 kişilik nüfusu ile Lombardiya bölgesinde kurulmuş, İtalya’nın en zengin ve en gelişmiş ikinci büyük şehridir Milano. Bu kadar zengin bir şehir olmasının sebebi ise Lobardiyalı bankerlerdir. Eski dönemlerden başlamış ekonomik faaliyetleri, günümüze kadar süregelen girişimlerle moda, sanayi, endüstri, ulaşım ve daha birçok alanında şehri ülkenin lideri konumuna getirmiştir. Tüm bu ekonomik faaliyetlerin yanında futbolda da ön plana çıkmış ve dünya çapında adını duyurmuştur. Ülkenin en büyük kulüplerinden A.C. Milan ve Inter Milan’a ev sahipliği yapmaktadır.

Sadece tarihi özellikleri ile değil, hayat tarzı ile de ön plana çıkan,  insana eğlenceli anlar yaşatabilecek kuzey İtalya’nın en şanslı şehridir Milano. Onu ‘Modanın Kalbi’ olarak tanısak da çok değerli tarihi ve mimarisi olan yapılara sahiptir. Bunlardan en önemlisi gotik mimarisi ile oldukça ilgi çeken, şehrin kalbinde konumlanmış Avrupa’nın en büyük katedrallerinden olan Duomo Di Milano Katedrali’dir. Yapımına 1386 yılında başlanmış ve tam tamına 500 yıl sürmüş olan katedral ile ilgili yazılanlara göre; tepesindeki sürekli devam eden inşaatın sebebi yapının bitince tüm dünya malı olmasıymış.

Nemli subtropikal iklime sahip olan Milano'yu yılın her döneminde ziyaret etmek mümkündür. Sadece bazı kış akşamlarında hava sıcaklığı 0'ın altına düşerek kar yağışına sebep olmaktadır. Bunun dışında ortalama 20 derecelik sıcaklıklara sahip olan şehirde yaz aylarında bu durum 35 dereceye kadar çıkmaktadır.

 

Tanıtıcı Video: