Limni GölüGümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen bir tabiat parkıdır. Zigana köyü sınırlarındaki Limni Gölü, çevresinde yapılan peyzaj çalışması ve kır evleriyle birlikte tam gün zaman geçirebilecek yerler arasında bulunuyor. Hafta sonu yerli turistlerin, hafta içi ise yabancı misafirlerin akın ettiği Limni Gölü, yolunuz Gümüşhane’ye düşerse mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Limni Gölü Hakkında Bilgi

İl merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafede bulunan Limni Gölü, 2004 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından A tipi mesire yeri olarak belirlenen ve saha, piknik ve kamp amaçlı kullanıma uygun bir yerdir. Otopark, büfe, lavabo, kamelya ve piknik ocağı gibi sosyal imkânlarla donatılan alanda en yaygın bitki türü olarak sarıçam ve ladin ağaçlarını sayabiliriz. Doğal alanda yaşayan hayvan çeşitliliği olarak da yılın belirli mevsimlerinde ayıtilkiceylankaraca gibi yaban hayvanlarına rastlamanın mümkün olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yeşil yol kapsamında her iki bağlantı yolunun da asfalt ve parke yapılması sebebiyle ulaşım engellerinin kalktığı tabiat parkı ister arkadaşlarınızla isterseniz ailenizle gidebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Limni Gölü Ulaşım

Limni Gölü’ne ulaşım için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Uçak: Tatil için Limni Gölü’nü tercih edecek olursanız en yakın havaalanının Trabzonda olduğunu söyleyebiliriz. Limni Gölü Trabzon kaç km diye soracak olursanız 150 kilometre civarındaki bu mesafeyi yaklaşık 2 saatte gidebilirsiniz.

Otomobil: Şahsî aracınızla doğal güzelliğe ulaşmak isterseniz buraya Zigana Kayak Merkezi’ne giden yoldan da varabilirsiniz. Kayak merkezini yaklaşık 7 kilometre geçtikten sonra Limni Gölü’ne ulaşmış olursunuz. Torul ilçesi üzerinden Trabzon-Erzurum karayolunu da kullanarak gidebilirsiniz. Torul ilçesinden sonra yaklaşık 16 kilometre mesafe kalacaktır. Gümüşhane’nin il merkezinden yaklaşık 40 kilometre sonra Limni Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Limni Gölü yol tarifi için navigasyon desteği de alabilirsiniz.

Otobüs: Şehirlerarası otobüs firmalarının otobüsleriyle Gümüşhane’ye gidebilirsiniz. Buradan da Torul’a gitmeniz gerekiyor.

Limni Gölü İletişim

Adres: Saranoy Yaylası, Limni Gölü Tabiat Parkı Zigana Köyü/Torul/Gümüşhane
Telefon: (0456) 629 10 04