Google+

Arama formu

Trabzon

Trabzon İçin Faydalı Bilgiler
İtfaiye: 110 Polis: 155 Jandarma: 166 Ambulans: 112 Belediye...
Devamı oku
Trabzon’da Alışveriş
  Yeşili ve mavisiyle büyüleyen Trabzon’da kendiniz ve sevdikleriniz...
Devamı oku
Trabzon’daki Festivaller
Hıdırellez Bahar Bayramı / Şalpazarı-Acısu: Mayıs ayının ilk pazar...
Devamı oku
Trabzon Gezilecek Yerler
Yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla, 4000 yıllık tarihi geçmişiyle...
Devamı oku
Trabzon Mutfağı
Trabzon sırf doğasına değil, hayran olacağınız bir mutfağa da sahip....
Devamı oku
Trabzon Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Karadeniz’in incisi olarak tabir edilen, eşsiz doğasıyla nefes kesen...
Devamı oku
Trabzon’a Nasıl Gidilir?
Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen güzelliğine sahip Trabzon’a ulaşmak...
Devamı oku
Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?
Türkiye’nin en büyük 9. şehri olan Trabzon aynı zamanda Karadeniz’in...
Devamı oku
Trabzon Nerededir?
Karadeniz Bölgesi içerisinde Doğu Karadeniz bölümünde bulunan Trabzon’un...
Devamı oku
Trabzon’da Nerede Kalınır?
Trabzon’un neresinde kalırsınız kalın, yeşilliğin bir başka tonu...
Devamı oku
Trabzon’da Şehir İçi Ulaşım
Trabzon’da şehir içi ulaşım oldukça rahat ve konforlu. Turizm...
Devamı oku
Trabzon Gece Hayatı
Şehrin ortamı günün her saati insanı kendine çekmeyi başarabiliyor....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 7℃
Mar 8℃
Nis 12℃
May 15℃
Haz 20℃
Tem 22℃
Ağu 23℃
Eyl 20℃
Eki 17℃
Kas 12℃
Ara 10℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 783.709 / İklim: Karadeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Trabzon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trabzon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karadeniz’in incisi olarak tabir edilen, eşsiz doğasıyla nefes kesen bir şehir Trabzon. Her mevsim yağışlarıyla meşhur olan şehir, farklı türden binlerce bitki çeşidiyle kuşatılmıştır. Zengin orman örtüsüne sahip olması sebebiyle en belirgin geçim kaynağı tarımdır. Sert bir iklime sahip olduğu için farklı türden ekonomik faaliyetlere açık değildir. Bazı bölgeler geçimini tarımla sağlarken bazı bölgeler hayvancılıkla sağlamaktadır. Önemli geçim kaynakları arasında en çok da balıkçılık bulunur. Ayrıca fındık, çay, yaş sebze ve meyve sayesinde yıl içerisinde ithalat ve ihracat da yapılmaktadır. Jeolojik oluşumu bakımından farklı kaynakları bir arada bulunduran Trabzon, doğanın mucizevi özelliklerini gözler önüne seriyor. Vadiler, yamaçlar, akarsular ve göller bakımından oldukça zengin olan şehirde Karadeniz iklimi hâkim olduğundan şehirde kışın kıyılar ve yakın alanlar yağışlı, orta ve yüksek bölgelerde ise karlar bulunur. Yazın ise yağışla birlikte nem de yükselir.
 

Tanıtım Videosu:
 

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

Yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla, 4000 yıllık tarihi geçmişiyle gezip görülecek birçok yer sunan Trabzon’da gerçekleştireceğiniz geziyi aşağıda bulunan tavsiyelere göz atarak planlayabilirsiniz. Doğal ve tarihi güzellikleri gezerken muhteşem havasıyla da bütünüyle yenilenmenizi sağlayan şehir, Karadeniz sahili, Zigana Dağları, farklı bitki örtüsü, florasıyla mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bu yeşillikler arasına kurulu yemyeşil şehirden birçok harika fotoğraflar ve anıyla ayrılacaksınız.

Trabzon Nerededir?

Karadeniz Bölgesi içerisinde Doğu Karadeniz bölümünde bulunan Trabzon’un doğusunda Rize, batısında Giresun, güneyinde Gümüşhane ve Bayburt, kuzeyinde ise Karadeniz bulunuyor.

Trabzon’a Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’nin en büyük 9. şehri olan Trabzon aynı zamanda Karadeniz’in Samsun’dan sonra 2. büyük şehridir. Durum böyle olunca şehirde yapılacak gidilecek görülecek pek çok şey bulunuyor. Şunu bilmesiniz ki Trabzon’a yılın hangi mevsiminde giderseniz gidin, farklı deneyimlerle dönme imkânına sahip oluyorsunuz. Yılın her ayı şenliklerle, eğlencelerle dolu Trabzon’da yazları yağmurlu, kışları ise sisli ve sert geçer. Ancak tüm bunları güzel hale getirmeyi başaran bir şehir Trabzon. Yaz için Trabzon gezisi planlıyorsanız yanınıza kalın kıyafetler ve mutlaka şemsiye almanızı öneririz. Zira yazın en sıcak zamanlarında bile yağmur bastırabiliyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olan şehirde kış aylarında sıcaklık 7 derecenin altına pek düşmemektedir. Yerli ve yabancıların en çok ziyaret ettiği zamanlar ise yaz aylarıdır. Yaz aylarında şehir cıvıl cıvıl hareketlenir, festivallerle şenliklerle dolup taşar. Kış aylarında da Trabzon gezisi tercih edebilirsiniz ancak bazı zamanlarda sis bastırdığını ve havanın daha da soğuduğunu belirtmekte fayda var.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen güzelliğine sahip Trabzon’a ulaşmak için Türkiye’nin birçok yerinden ulaşım alternatifleri bulunuyor. Eğer Karadeniz Bölgesi’nden gelecek olursanız, tüm şehirlerden Trabzon’a otobüs seferleri düzenlenmiş durumda. Otobüsle fazla uzun sürmeden şehre inebilirsiniz. Ancak Türkiye’nin diğer bölgelerinden geliyorsanız en kısa yol olarak uçağı tercih edebilirsiniz. Tüm şehirlerden Trabzon Uluslararası Havalimanı’na inen birçok uçak seferleri bulunuyor. Son yıllarda buradaki turizmin bir hayli artmasından dolayı Trabzon Uluslararası Havalimanı da oldukça yoğun. Yıl içerisinde Trabzon geziniz için planladığınız tarihe uygun biletinizi önceden rezervasyon ettirmenizde büyük fayda olacaktır. Özel aracınızla yolculuğa çıkacaksanız da bulunduğunuz şehirden itibaren oluşturduğunuz rotayla da Trabzon’a rahatlıkla gelebilirsiniz.

Trabzon’da Nerede Kalınır?

Trabzon’un neresinde kalırsınız kalın, yeşilliğin bir başka tonu içerisinde uyanacağınız kesin. İster şehir merkezinde, ister Sürmene’de ister Uzungöl’de uyanın, Trabzon’un her bir yerinin ayrı bir güzellikte olduğuna şahit olacaksınız. Şehir merkezinde konaklayarak tüm çevre yerlere hâkim olmak gibi bir planınız varsa, konforlu ve oldukça temiz olan Zorlu Grand Otel’i tavsiye edebiliriz. Otel, misafirlerini rahat ettirmek için birçok imkân sunuyor. Karadeniz’in hırçın denizine uyanmak isteyenlere ise Hilton Garden Inn’i ve Trabzon Otel’i önerebiliriz. Bütçeniz için daha uygun ve farklı bir yer arıyorsanız şehir merkezinde apart oteller ve pansiyonlar da bulunuyor. Burada hangi konaklama seçeneğini tercih ederseniz edin, güvenle ve konforla güne başlayabileceğinizi belirtmek isteriz. Trabzon gezinizde ayrıcalıklı bir konaklama seçmek isteyenlere Uzungöl’de bulunan bungalov evlerden oluşan otelleri de önerebiliriz. Farklı bir atmosfere sahip olan Uzungöl’de birçok konaklama yerleri bulunuyor. Bungalov evleri tercih etmek isteyenler ve oksijeni bol bol içene çekmek isteyenlere de tavsiyemiz Yaylakent’tir. Trabzon’un Akçaabat kentinde bulunan Yaylakent’te konaklayacağınız yerlerin hemen yanında tabiat parkı bulunuyor. Bol bol dinlenmek isteyenler, tercihini bu bölgelerden yana kullanabilirler.

Trabzon’da Şehir İçi Ulaşım

5727.jpg

Trabzon’da şehir içi ulaşım oldukça rahat ve konforlu. Turizm açısından gözde şehirlerden biri olduğu için zamanla yollar da dolmaya başlamıştır. Ancak Trabzon Belediyesi, daha rahat bir ulaşım ağı için her geçen gün düzenlemelerle ulaşımı daha iyi hale getirmeye gayret etmektedir. Hat düzenlemeleri, yolların yapımı ve şehir plancılığı gibi çözümlerle ulaşım iyileşmektedir. Şehir merkezinde ulaşım dolmuş, otobüs ve taksilerle sağlanırken, ilçelere ve köylere minibüsler kalkıyor. Dolmuşlar şehrin neredeyse her mahallesinde bulunuyor ve 8 kişilik olduğu için taksi konforunu aratmıyor. Otobüsler ise günün belirli saatlerinde sıklıkla hizmet veriyor. Otobüslerde TAKKart adı verilen bilet sistemi geçerlidir. 36 tane otobüs hattının bulunuyor olmasıyla gezip göreceğiniz her noktaya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Belediye otobüsleri dışında özel halk otobüsleri de şehir içi hizmet veriyor. Otobüslerin çoğu, varış noktasına giderken sahil yolunu kullanıyor. Böylelikle varacağınız noktaya giderken Karadeniz’in güzelliğini seyre dalarak yolculuk yapma keyfini yakalayabiliyorsunuz. Şehrin her yerinde rastlayacağınız taksileri de dilediğiniz her noktaya ulaşabilmek için kullanabilirsiniz.

Trabzon Mutfağı

Trabzon Mutfağı

Trabzon sırf doğasına değil, hayran olacağınız bir mutfağa da sahip. Hamur işlerinden et yemeklerine, tatlılardan sebze yemeklerine damak tadınıza uygun bir lezzeti mutlaka bulabilirsiniz.

Günün en güzel öğünü olan kahvaltıdan başlamak gerekirse, muhlamasız bir kahvaltı Trabzon’da düşünülemez. İster şehir merkezinde ister Uzungöl manzarası karşısında olsun, nerede yerseniz yiyin tadı damağınızda kalacak bir lezzet. Mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle hazırlanan bu muhteşem lezzet kahvaltıların olmaksa olmazı.

Öğle yemeği dışında kahvaltılarda tüketilen kıymalı kapalı pide de sofraları şenlendiriyor. Şehrin birçok noktasında Trabzon’a özgü lezzetlerin yer aldığı serpme kahvaltılar sunuluyor. Geziniz esnasında kent meydanına yakın yerlerdeyseniz yemek molası vermek için Cemil Usta’yı tavsiye ederiz. Cemil Usta kentin favori köftecilerinden biridir. Buraya gelmişken Akçaabat köfte yemeden dönmemenizi öneririz. Et sevmeyenler içinse yine burada mezgit de alternatif olabilir. Balık sevenler için hamsi ve hamsiden yapılan birçok yemeklerin yer aldığı gibi diğer balık türlerinin de özenle servis edildiği Bayramoğlu Alabalık Restoranı’nı tavsiye edebiliriz. Sahil şeridi boyunca yine pek çok balık ve et restoranlarına girerek farklı tatları deneyimleyebilirsiniz.

Trabzon Gece Hayatı

trabzon_gecemanzarasi.jpg

Şehrin ortamı günün her saati insanı kendine çekmeyi başarabiliyor. Üniversite eğitimi için şehirde bulunan genç nüfusun fazlalığıyla da her daim dinamik bir şehir Trabzon. Trabzon şehir merkezinde saat 21.00’dan sonra dükkânlar kapanır, herkes evlerine dağılır. Ancak Trabzon’da gece hayatı çok aktif olmasa da keyifli zaman geçirmek ve arkadaşlarla buluşmak için birkaç yer bulunuyor.

Gece geç vakte kadar eğlenmek isteyenler genelde meydanda bulunan otellerden birinin bar bölümünde keyifle geceyi sonlandırabiliyor. Şehir merkezinde bulunan birçok otelin bar/restoran bölümü gecenin belirli saatlerine kadar eğlenmek isteyenleri ağırlıyor. Eğer Zorlu Otel’de konaklayacaksanız Zorlu Otel’in barında eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Otelin barı sadece otel misafirlerine değil herkese açık. Otel dışında yine meydanda bulunan Şişman Pub’da da bir şeyler içerek arkadaşlarınızla ya da ailenizle uzun sohbetlerle keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Sahil kenarında mehtabın derinliklerine seyre dalmak ve denizin ışıltısıyla büyülenerek güzel bir akşam geçirmek isteyenleri ise Galanima’yı tercih edebilirler. Galanima’da rakı içip balık yiyerek keyifli bir akşam geçirmeniz mümkün. Canlı müziğiyle haftanın her günü coşku dolu ortama sahip Mey Bar da sizin için bir alternatif olabilir. Çalışanlarının son derece ilgili olduğu Mey Bar, kent merkezinde bulunan nezih barlardan birisidir. Maraş Caddesi üzerinde bulunan başta English Pub ve diğer mekânlarda da canlı müzik eşliğinde eğlence anlar yaşayabilir ve keyifli bir ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Trabzon’daki Festivaller

Trabzon’daki Festivaller

Hıdırellez Bahar Bayramı / Şalpazarı-Acısu: Mayıs ayının ilk pazar Günü

Mayıs Yedisi Yürüyüşü / Sivri Tepesi - Tonya: 18 Mayıs

Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği / Şalpazarı: Haziran ayının ilk pazar günü

Sultan Murat Şehitleri Anma Günü / Çaykara Sultan Murat Yaylası: 23 Haziran

Trabzon’da Alışveriş

Trabzon’da Alışveriş

Yeşili ve mavisiyle büyüleyen Trabzon’da kendiniz ve sevdikleriniz için pek çok hatıra eşyası ya da yiyecek satın alabilirsiniz. Gıdadan bakır eşyalara, kumaş ürünlerinden hediyelik eşyalara kadar Trabzon’a dair ne varsa alınabilecek birçok alternatif bulunuyor.

İlk olarak sizi Trabzon halkı tarafından da en çok rağbet gören yere yönlendirmek isteriz: Kunduracılar Caddesi. Şehir meydanında bulunan Kunduracılar Caddesi, alışveriş yaparken keyif alacağınız en güzel yerlerin başında geliyor. Günün her saatinde canlılığını koruyan çarşıyı, dilerseniz akşam saatlerinde de gezebilirsiniz. Çarşıda butik mağazalar, büyük mağazalar ve daha pek çok şehre özgü ürünler satan mağazalar bulunuyor.

Trabzon İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 110

Polis: 155

Jandarma: 166

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0462 224 61 61