Çal Mağarası

Trabzon ilinde Çal köyünün sırtlarına kurulmuş Çal Mağarası içinde bulunan akarsuyuyla hayli ilgi çekici bir nokta. Dünyanın en uzun 2. mağarası olma özelliğine sahip Çal Mağarası, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alan mağara bir yer altı su kanalıdır. Görenleri büyülemeyi başaran bu doğal güzelliği görmek için Trabzon’a gidecek olursanız fırsatları değerlendirebilirsiniz. Yanınıza fotoğraf makinenizi de mutlaka alın. Fotoğraf çekmeye doyamayacağız mağarada aynı zamanda tarihi bir kale de bulunuyor. 400 metrelik yürüyüş alanına sahip mağaranın içerisinde dere, şelale ve gölet de yer alıyor. Yürüdükçe sizi harika atmosferiyle içine çekecek olan Çal Mağarası’nın, farklı bir hava sirkülasyonuna sahip olduğundan dolayı, astım ve sinüzit hastalıklarına da iyi geldiği Trabzon halkı tarafından dile getirilmektedir. Çal Mağarası yıl boyunca ziyarete açık olup doğaseverlerin kendisini keşfetmesini beklemektedir.

Çal Mağarası Hakkında Bilgi 

Çal mağarası, yer altından gelen suları taşıyan bir mağara olarak bilinir. Bu sebeple de içerideki su miktarı mevsimsel olarak değişir. Yağışlı dönemlerde 50 santimetreyi bulan su derinliği daha kurak zamanlarda 25 santimetreye kadar düşebilir. Girişte kuru olan mağaranın iç kısmına doğru ilerledikçe havanın biraz daha nemlendiğini fark edebilirsiniz.
Mağarada, il özel idaresi tarafından 2000 senesinde çalışmalar yapılmaya başlanmış ve 2003 senesinde de halka açık hale getirilmiştir.

Kireçtaşı içindeki çatlak fay sistemlerine bağlı olarak gelişen doğal güzellik, zamanla bir yer altı su kanalı oluşturmuştur. Daha sonrasında ise sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir.

Denizden yaklaşık olarak 1.000 metre yükseklikte bulunan Çal köy beldesi içindeki oluşumun tavan yükseklikleri ve genişlikleri noktalara göre değişiklik gösterir. Mağaraya girip yaklaşık 200 metre ilerledikten sonra yol, 2 farklı kola ayrılır. Soldan gidecek olursanız 150 metre, sağdan gidecek olursanız 400 metre kadar devam edebilirsiniz. Uzun yolda 60 metre ilerledikten sonra küçük bir çağlayan görebiliyorsunuz. Yaklaşık 8 kilometre olan uzunluğu ile gizli bir cennet olarak nitelendirebileceğimiz bu eşsiz güzelliğin yalnızca 1 kilometre civarındaki bir uzunluğunun ziyaret edilebildiğini hatırlatmakta fayda var. Ayrıca astım ve sinüzit rahatsızlıklarına iyi gelen mağaraya şifa bulmak için de gidebilirsiniz.

Çal Mağarası Etrafında Gezilecek Yerler 

Çal Mağarası’nın eşsiz güzelliğini gördükten sonra çevrede bulunan diğer turistik noktaları ve doğal güzellikleri de görmenizde fayda var. Alternatif gezi duraklarını inceleyebilirsiniz.

Vazelon Manastırı: Trabzon Maçka’da konumlanan tarihî manastır milâttan sonra 270 senesinde inşa edilmiştir. Görkemli ibadethane İncil’deki vaftizci Yahya peygambere ithaf edilmiştir. Eski kaynaklarda Zouvalon adıyla anıldığı bilinen yapının adı sonraki zamanlarda Vazelonas’a dönüşmüştür. Kültürel, sosyal ve ekonomik olarak bölgenin önde gelen yapıları arasında bulunan Trabzon’un 40 kilometre güneyinde yer alır.

Adres: Coşandere Mahallesi, Maçka Yolu No:36, Maçka / Trabzon

Ayrıca Hıdırnebi Yaylası ve Limni Gölü de çok uzak mesafede bulunmayan doğal güzellikler olarak karşınıza çıkıyor.

Çal Mağarası'nda Ne Yemek Yenir? 

Çal Mağarası’na gidecek olursanız çok yakın mesafede bir restoran bulunmadığını bilmeniz gerekiyor. Açlıkla ilgili sorun yaşamamak için yanınızda küçük atıştırmalıklar götürmenizde fayda var. Ancak Trabzon’da tadabileceğiniz yöresel lezzetleri denemeden ziyaretinizi noktalamamalısınız. Trabzon denince akla elbette pek çok lezzet geliyor. Karalahana çorbası, guliya, sarambula, kuymak, peynirli Trabzon pidesi, pazılı kaygana, gongoş sarma, hamsili pilav, palamut dolması, kefal ekşilisi, Akçaabat köfte mutlaka denemeniz gereken, damak çatlatan lezzetler arasında yerini alıyor. Ayrıca tatlıya ilgi duyuyorsanız pepeçura, Hamsiköy sütlacı, kukuca ve Laz böreği de atlamamanız gereken başyapıtlar diyebiliriz.

Çal Mağarası Yakınında Konaklama 

Çal Mağarası ziyaretiniz sonrasında gezilecek diğer yerleri de görmek isterseniz Trabzon’da kalabilirsiniz. Turist yoğunluğunun fazla olduğu şehirde bütçenize ve konaklama tercihinize göre otel alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Çal Mağarası Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri 

Çal Mağarası için bir gidiş planı yapıyorsanız hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin ziyarette bulunabilirsiniz.

Giriş Ücreti Tam: 8 Türk Lirası
Giriş Ücreti İndirimli: 4 Türk Lirası

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmayan Çal Mağarası için Müzekart ve Müzekart+’ın geçerli olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Çal Mağarası'na Nasıl Gidilir? 

Trabzon Çal mağarası nerede diyecek olursanız Trabzon kent merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafede bulunduğunu söyleyebiliriz. Gidiş için farklı alternatifleri inceleyebilirsiniz.

Minibüs: Merkezden mağaranın bulunduğu ilçeye sefer yapan minibüsler bulunuyor. Sefer aralıklarının biraz seyrek olduğunu hesaba katmanızda fayda var.

Servis: Mağarayı toplu halde ziyaret etmek isteyen kafileler için servisler bulunuyor.

Otomobil: Çal mağarasına şahsi aracınızla gitmek istiyorsanız, Karadeniz sahil yolundan devam ederek Akçaabat – Söğütlü Köprüsü’nden dönmeniz gerekiyor. Düzköy yoluna döndükten sonra yukarıya doğru düz olarak ilerlediğiniz zaman, direkt olarak Çal Mağarası’na çıkmış olursunuz. Çal Mağarası yol tarifi için navigasyon desteği de alabilirsiniz.

Adres: Çalköy Mahallesi, Düzköy / Trabzon