Trabzon’da Alışveriş


 

Yeşili ve mavisiyle büyüleyen Trabzon’da kendiniz ve sevdikleriniz için pek çok hatıra eşyası ya da yiyecek satın alabilirsiniz. Gıdadan bakır eşyalara, kumaş ürünlerinden hediyelik eşyalara kadar Trabzon’a dair ne varsa alınabilecek birçok alternatif bulunuyor.

İlk olarak sizi Trabzon halkı tarafından da en çok rağbet gören yere yönlendirmek isteriz: Kunduracılar Caddesi. Şehir meydanında bulunan Kunduracılar Caddesi, alışveriş yaparken keyif alacağınız en güzel yerlerin başında geliyor. Günün her saatinde canlılığını koruyan çarşıyı, dilerseniz akşam saatlerinde de gezebilirsiniz. Çarşıda butik mağazalar, büyük mağazalar ve daha pek çok şehre özgü ürünler satan mağazalar bulunuyor.

Tarihi bütünlüğü yakalayacağınız bir çarşı isterseniz de rotanızı Kemeraltı Çarşısı’na çevirmenizi tavsiye ederiz. Şehrin en eski çarşılarından olan Kemeraltı Çarşısı, bakır dükkânları ile ünlü. Trabzon’un meşhur bakırcıları bu çarşıda bulunuyor. Bakırdan yapılan cezve, tepsi, takı, süs eşyaları ve daha birçok ilgi çekici objeye rastlayabilirsiniz. Özellikle şehir içerisindeki gelinlik arifesinde olan çiftlerin de mutlaka çeyiz alışverişi için uğrak yerlerinden biridir.

Kemeraltı Çarşısı’yla bütünleşmiş bir başka çarşı ise Semerciler Çarşısı’dır. Burada da yöresel kıyafetleri bulabileceğiniz dükkânların yanı sıra el sanatlarını da görebileceğiniz yerler bulunuyor. Semerciler Çarşısı’ndan dönmeden Trabzon’dan bir hatıra olarak peştamal alabilirsiniz. Çarşıları ve caddeleri dışında bu tarihi bölge elbette hanlarıyla da çok meşhur. Trabzon Çarşısı’nın içinde bulunan Taş Han 1531-33 yılları arasında yapılan ortasında ferah bir avluya sahip bir yer. Daha çok yorgancıların ve terzilerin bulunduğu bir han ancak alt katında birçok farklı dükkânı da gezerek alışverişe devam edebilirsiniz.

Çarşının en gözde alışveriş yerlerinden birisi de Bedesten’dir. Yerli ve yabancı turistin en çok uğrak noktası olan Bedesten’de hediyelik eşyalara dair yüzlerce ürün bulabilirsiniz. Takı ve ziynet eşyaları bakımından en çok gezmek isteyeceğiniz yer olarak Yalı Han’a uğrayabilirsiniz. Özellikle dükkânların vitrininde bulunan meşhur Trabzon hasır örmesi takı şüphesiz en çok ilgi çekenlerden.

Ayrıca alışveriş merkezlerinde gezmek isterseniz merkezde bulunan Varlıbaş AVM’ye, Ortahisar’daki Forum Trabzon’a ve Yomra’da bulunan Trabzon Cevahir Outlet’e giderek de dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Yılın her günü birçok indirimler düzenleyen mağazalarında alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.