Google+

Gümüşhane

AVRUPATürkiyeGümüşhane
Gümüşhane - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon17℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 146.353 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Gümüşhane Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda 6.575 kilometrekarelik yüzölçümünde 146.353 kişilik nüfusu barındıran Gümüşhane, doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon, güneyinde Erzincan illeri ile çevrili bir şehirdir. Hem zengin tarihi ve kalıntıları hem de Harşit Çayı’nın iki yakasında, vadi boyunca uzanan doğal güzelliğiyle dikkat çekmektedir.

Binlerce yıllık tarihinde sahip olduğu gümüş madenlerinin zenginliğiyle öne çıkan Gümüşhane, adını da Türkçe ‘gümüş’ ve Farsça ‘hane’ sözcüklerinin birleşiminden almıştır. Şehre, Romalılar döneminde 'gümüş yeri' anlamına gelen ‘Arjiopolis’ denirken, Evliya Çelebi ise burayı ‘Gümüşşehri’ olarak anlatmıştır. Şehrin geçmişin önemli ticaret yolu, İpekyolu üzerinde bulunması da, tarih boyunca önemli bir merkez olmasını sağlamıştır. Örneğin, eski Gümüşhane'de bulunan darphanelerde imparatorluk hazinesinin 1/6'sını temin eden gümüş ve altın sikkeler basılmıştır. Hatta kentin kendi adına sikke basma yetkisi alması bir başka ayrıcalığıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Gümüşhane’de gezilecek yerler bir hayli fazladır. Arkeolojik sit alanları, köprüleri, mağaraları, manastırları, kiliseleri, mimarisiyle dikkat çeken köyleri, gölleri, şelaleleri ve yaylalarıyla gezginlerin ilgisini çeker. Bu noktalar çoğunlukla şehir merkezi dışında olduğundan, hepsini görmek isteyenlerin Gümüşhane’de uzun süreli bir tatil planlaması gerekir.

 

Satala Antik Kenti

2009 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Satala Antik Kenti

Kelkit Sadak Köyü sınırları içerisinde yer alan Satala (Sadak) Antik Kenti, il merkezine 99 kilometre uzaklıktadır. Erzincan güzergahı üzerinden sola ayrılan kavşaktan sonra yaklaşık 10 kilometre gidilerek ulaşılır.

Roma İmparatorluğu’nun Fırat Nehri’ni korumak için doğudaki en büyük karargahı olan Satala aynı zamanda 15. Lejyon’un (Lego Apollinares) da karargah kurduğu yerdir. Bölgenin askeri geçiş yolunda bulunduğundan o dönemde büyük bir önem taşımıştır.

Satala zaman içinde Asur, Makedonya, Roma ve Bizans hakimiyetinde kalmış ve buraya özellikle İmparator Jüstinyen ve Heraklios zamanında, bugün bile izleri görülebilen büyük eserler inşa edilmiştir. 15. yüzyılda Satala’ya su getirmek için 47 gözlü su kemeri yapılmış ancak günümüzde sadece iki gözü ayakta kalmıştır.

-

Gümüşhane lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Cimenler Hotel. Bir de booking.com'un Gümüşhane aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Krom Şehri

1909 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Krom Şehri

Şehir merkezinin 36 kilometre kuzeyinde, Yağlıdere Köyü sınırları içerisinde yer alan Krom Şehri, 2010 yılında Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Maden kaynakları açısından zengin olan Krom Şehri, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Halen 15 adet kilise ve şapelin görülebildiği alanda ayrıca bir adet kemer köprü ve surlarının bir kısmı hâlâ ayakta olan bir kale mevcuttur. Rumlar’dan kalma taş evlerin hâlâ korunduğu Krom Şehri’nde gezerken tarihi bir değirmene de rastlayacaksınız.

-

Sarıçiçek Köy Odaları

1809 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sarıçiçek Köy Odaları

Şehir merkezine 38 kilometre uzaklıktaki Sarıçiçek Köyü sakinlerinden Hacı Ömer Ağa tarafından 1870’lerde yapılan bu odalar, Türk mimarisinin erken dönem örneklerindendir. Dönemin lirik örneklerinin yansıdığı işlemelerde zengin motifler göze çarpmaktadır. Bu odaların en dikkat çekici yanı, içerisindeki ahşap işlemeler ve dekorlar, birbirine monte edilirken çivi kullanılmamıştır.

Sarıçiçek Köyü’ne gitmek için Gümüşhane-Bayburt yolunun 12. kilometresinde sola ayrılan Arzular Beldesi istikametinde devam edip Kabaköy, Süngübayır, Ardıç ve Akhisar köylerinden geçmek gerekir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin iç kesimlerinde Harşit Çayı’nın iki yakasında, vadi boyunca uzanmaktadır. Doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde Erzincan illeri yer alır.

Geolocation

Gümüşhane’nin kuzey kısımlarının Karadeniz’in ılık ve nemli iklimine sahip olması, buraya kış aylarında olan talebi arttırmaktadır. Ancak şehrin büyük bölümünde Doğu Anadolu Bölgesi’nin sert karasal iklimi hakimdir. Yüksek bir şehir olduğundan kış ayları uzun ve kar yağışlıdır. Bu dönemde şehrin popüler noktası, kayak severlerin ziyaret ettiği Zigana Turizm Merkezi’dir. Sıcak geçen yaz ayları ise, doğa yürüyüşü ve tarihi mekanların görülmesi için idealdir.

Her yıl haziran, temmuz ve ağustos aylarında yaylalarda onlarca şenlik düzenlenmesi de Gümüşhane’ye gitmek için bahane yaratır.

Gümüşhane’ye en kolay ulaşım karayolundan yapılır. Şehirde; Trabzon-Rize-Artvin, Erzurum-Erzincan, Giresun-Ordu-Samsun istikameti olmak üzere üç karayolu ağı vardır. İl sınırı, İstanbul’dan 1108, İzmir’den 1368, Ankara’dan 788 ve Bursa’dan 1118 kilometre uzaklıktadır.

Gümüşhane’ye otobüsle seyahat edeceklerin rahat etmesi için otogar kent merkezine kurulmuştur. Büyük ve küçük şehirlerden birçok seyahat acentesi ve otobüs şirketi ile ulaşım mümkündür.

Gümüşhane’ye uçakla gitmek içinse en yakın havaalanı, 100 kilometre uzaklıktaki Trabzon şehrindedir.

Gümüşhane otelleri çoğunlukla şehrin merkezinde yer almaktadır. Her bütçeye uygun 3 ya da 4 yıldızlı otellerin yanı sıra, farklı konseptlerdeki butik oteller de tercih edilmektedir. Otel fiyatları, otelin sunduğu imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir. Şehir merkezinden uzak, ana yol üzerinde bulunan otellerin fiyatları, şehir merkezindekilere göre daha düşüktür. Özellikle yaz aylarında festival döneminde gidecekler yaylalardaki konaklama tesislerini tercih etmektedir.

Gümüşhane onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Gümüşhane Otel Önerileri booking-logo

En Uygun Fiyatlı Gümüşhane Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Gümüşhane Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Gümüşhane Otelleri

Gümüşhane merkezde yaya olarak gezilebileceği gibi, toplu taşıma aracı olarak belediye otobüsleri, dolmuş ve minibüsler hizmet vermektedir. İlçe ve ören yerlerine çalışan minibüsler de mevcuttur. Şehir içi otobüs saatlerine ve güzergahlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.
 

siron_2.jpg

Kendine özgü yemekleriyle bilinen Karadeniz mutfağının pek çok çeşidi Gümüşhane mutfağında da yer almaktadır. Klasik bilginin aksine yemeklerinde balık çeşitlerinden çok hamur işi ve sebzeler öne çıkar. Çoğu zaman gurme turların duraklarından olan Gümüşhane’de hem yerel halk hem de turistler tarafından eritilmiş tereyağı ile servis edilen fırın erişte, klasik mantının suyuyla birlikte çorba şeklinde servis edilen mantı çorbası, ıspanak, pazı, patates ve lor peyniriyle hazırlanan lemis, yufka ve cevizle hazırlanan siron ve bir çeşit sulu fasulye yemeği olan fasulye bulgurlusu yemekleri tercih edilmektedir.

Popüler restoranlar

Özdenoğlu Konağı Cafe Restaurant: Sahip olduğu 3 katında 300 kişiye servis yapılabilen bu eski konağa, sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği için gidilebilir. Yöresel yemeklerin yanı sıra ızgara çeşitleri de bulunmaktadır. Mekanda turistler için hediyelik eşya bölümü de mevcut.

Balyemez Konağı: 5 dönümlük bahçe içerisinde yer konağın restore edilmesiyle açılan restoranda siron, kuymak, gendime çorbası ve lahana çorbası tavsiye ediliyor. Kış ayları haricinde bahçesinde oturmak keyif veriyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Gümüşhane'de aktif bir gece hayatı bulunmamaktadır. Gündüzleri gidilebilecek cafeler mevcuttur.

Gümüşhane Festivaller

Yayla Şenlikleri: Yaz aylarında düzenlenen yayla şenliklerinde binlerce insan, kadınlı erkekli, el ele, birlik ve beraberlik içerisinde horon halkaları oluşturup kemençe, davul ve zurna eşliğinde saatlerce eğlenirler. Şenlik kapsamında bir çok yöresel ürünün de tanıtımı yapılmaktadır:
 

Gümüşhane’den hem kendiniz hem de arkadaşlarınız için satın alabileceğiniz hediyelikler daha çok gıda ve el sanatları üzerinedir. Gıda olarak yöreye özgü dut pekmezi, pestil, köme, marmelat ya da taze elma çeşitlerinden alabilirsiniz. Kelkit ilçesinde üretilen ve tarihi Orta Asya’ya dayanan zilli kilimler, Kürtün ilçesinde üretilen ipek halılar ve gümüş objeler el sanatlarına meraklı olanların ilgisini çekmektedir.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0456 213 73 00