Google+

Erzincan

Erzincan - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-3℃
 • Şubweather-icon-1℃
 • Marweather-icon4℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 316.841 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Kara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Yukarı Fırat bölümünde yer alan ve yüzölçümü 11.903 kilometrekare olan Erzincan’ın toplam nüfusu 316.841 kişidir. Şehir genellikle dağlar ve platolarla kaplıdır. Doğuda Erzurum, batıda Sivas, güneyde Tunceli, güneydoğuda Bingöl, güneybatıda Elazığ-Malatya, kuzeyde Gümüşhane-Bayburt ve kuzeybatıda Giresun ile komşudur.

Erzincan’ın ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Merkezdeki şeker, et ve süt fabrikaları sığır besiciliğinin gelişmesini sağlamıştır. Özellikle süt ürünlerinden Erzincan’ın tulum peyniri ünlüdür. Verimli toprakları sayesinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan bazıları M.Ö. 2000’li yıllarda Hayaşlılar, Hurriler, Hititler, Asurlar, Urartular, İstikler, Medler, Persler ve Ermeniler olmuştur.

Anadolu’nunen eski ve tabi kalelerinden biri olan Kemah Kalesi, Abrenk Kilisesi ve Mamahatun Kervansarayı gibi birçok tarihi zenginlikleri olan Erzincan turizm açısından da çok değerlidir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Erzincan’da müze, kilise ve türbe gibi tarihi yapılar ile mağara, göl ve akarsu gibi doğal güzellikler bulunmaktadır.

Erzincan Müzesi

5610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi’nde hem etnografik hem de arkeolojik eserler sergilenmektedir. Sikkeleri ya da topraktan yapılan tas, tabak ve gereçleri incelerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Etnografik eserler bölümünde ise yöresel kıyafetler, halılar, kilimler ve silahlar bulunmaktadır.

-

Erzincan lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hayat Home Suite, Hotel Konak Mazlum, Meva Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Galaksi Pansiyon, Hotel Karakaya gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Erzincan Kent Hotel, Hotel Mete, Buyuk Erzincan Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Erzincan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Abrenk Kilisesi

7410 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Abrenk Kilisesi

Üçpınar Köyü sınırları içerisinde yer alır. Köyün doğallığını, kilisenin eşsiz mimarisini incelerken zaman kavramını unutabilirsiniz.Abrenk Kilisesi’nin yapım tarihi 1854’lü yıllara dayanmaktadır. Bu tarih kilisenin kitabesinde yazmaktadır. Abrenk Kilisesi’nin mimarisindeki taş işlemeleri oldukça dikkat çekicidir. Kilisenin yanında şapel ve dikili taşlar da bulunmaktadır. Dikili taşların yapımı 12. yüzyıla denk gelmektedir.

-

Mama Hatun Kervansarayı

1710 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olup, mimarının Mama Hatun Türbesi’nin mimarı olan Ahlatlı Ebul’n Nema bin Mufaddal olduğu bilinmektedir. Türbenin yapımında sarı kesme taş kullanılmış olup, günümüzdeki mimarisi orijinalliğinden uzaktır. Kervansaraya merkezden ulaşım oldukça kolaydır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Erzincan Doğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat Nehri’nin yukarı kısmında yer alır. Doğuda Erzurum, batıda Sivas, güneyde Tunceli, güneydoğuda Bingöl, güneybatıda Elazığ-Malatya, kuzeyde Gümüşhane-Bayburt ve kuzeybatıda Giresun ile komşudur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Erzincan karasal iklim kuşağında yer alır fakat farklı iklim özellikleri gösterir. Doğuda bulunan diğer illere nazaran ılıman bir iklime sahiptir. En soğuk ayı ocak, en sıcak ayı ise ağustostur. Bu nedenle yazın kavurucu sıcak zamanları yerine bahar aylarının serinletici zamanlarında Erzincan’a seyahat etmek doğru olur.

Erzincan’a ulaşım demir yolu, kara yolu ve hava yolu ile sağlanmaktadır. Türkiye’nin büyükşehirlerinden uçak seferleri ve otobüs seferleri düzenlenmektedir. Havaalanı şehir merkezi arası 7 kilometredir. Otomobil ile seyahat edecekler için Erzincan İstanbul’dan 1036 kilometre, Ankara’dan 688 kilometre, İzmir’den 1278 kilometre, Adana’dan 742 kilometre, Samsun’dan 445 kilometre uzaklıktadır.

Erzincan şehir merkezinde 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller, konuk evleri ve apart oteller mevcuttur. Ayrıca şehrin kış turizm mekanı olan Ergan Dağı’nda 3 ve 4 yıldızlı oteller de mevcuttur. Otel fiyatları, sunulan imkanlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Erzincan onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Erzincan Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Erzincan Otelleri

En Uygun Fiyatlı Erzincan Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Erzincan Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Erzincan Otelleri

Belediye otobüsleri, dolmuş ve minibüsler toplu taşıma aracı olarak hizmet vermektedir. Bunların yanında şehir içi ulaşımda taksiler de kullanılmaktadır. Kent içi ulaşım sağlayan hatlara ve güzergahlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Erzincan’ın yerel yemekleri oldukça zengin bir mönüye sahiptir. Bunların büyük çoğunluğunu hamur işleri oluşturur. Eşkili, kesme çorba (un çorbası) ve yaprak sarma başlıca yemek türleridir. Ayrıca su böreği ve özellikle kete ve tatlılar çokça tüketilen hamur işleridir.

Popüler restoranlar

Konak Mazlum Sofrası: Terasta Erzincan manzarasıyla akşam yemeğinin keyfini burada çıkartabilirsiniz. Izgara, döner ve dondurmalı baklava gibi lezzetleri tavsiye ediliyor.

Boğaziçi Aile Gazinosu: Adından da anlaşıldığı gibi ailenizle canlı fasıl eşliğinde akşam yemeği yiyebileceğiniz gazinoda ana yemeklerden kebap ve köfte, tatlı olarak ise sütlaç öneriliyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Erzincan Festivaller

 

Doğa Sporları Şenlikleri: Yöreye özgü kültür ziyafeti, doğa sevgisi, spor ve kardeşlik temasıyla gerçekleştirilmektedirler.

Kemaliye (Eğin) Uluslararası Doğa Sporları Şenliği (Kemaliye/Mayıs)

Vali Recep Yazıcıoğlu Geleneksel Doğa Sporları Şenliği (Merkez/Nisan)

Kemah Sultan Melik Tarih, Kültür ve Spor Şenlikleri (Kemah/Haziran)

Bal Festivali (Refahiye/Ağustos): Refahiye balının tanıtımı ve markalaşması amacıyla geleneksel olarak gerçekleştirilen festivaldir.

Erzincan, balı ve Cimin üzümü ile meşhurdur. Kurutulmuş veya yaz aylarında taze şekilde satılmaktadır. Alışveriş merkezlerinde de bulabileceğiniz yerel ürünleri, merkez çarşısından da edinebilirsiniz.

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0446 444 9 024

Erzincan'da aktif bir gece hayatı yoktur. Gündüz gidilebilecek kafeler mevcuttur.