Google+

Arama formu

Erzurum

Türk misafirperverliğin hakkını çok iyi verir Erzurum insanı. Durum...
Devamı oku
  Dadaşlar diyarı Erzurum'a gitmeden de neredeyse hepimizin...
Devamı oku
Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan, sıradağlar...
Devamı oku
  Eyliyalar Beldesi olarak da bilinen Erzurum, gezip görülecek...
Devamı oku
  Evliyalar Beldesi ve Dadaşlar Diyarı olarak anılan Erzurum, 761....
Devamı oku
  Erzurum’a Türkiye’nin neredeyse her şehrinden otobüs seferleri...
Devamı oku
  Kış turizmi ile nam salan Erzurum’a gezi yapmayı planlıyorsanız en...
Devamı oku
  Erzurum’da Havaalanı’ndan itibaren şehir içi ulaşım...
Devamı oku
  Tarihî güzelliklerinin birçoğunu rahatça görebilmek için şehir...
Devamı oku
  Erzurum’a yılın hangi tarihi gidilirse gidilsin, bölgede...
Devamı oku
  Erzurum gezinizden size ve sevdiklerinize bir hatıra kalmasını...
Devamı oku
İtfaiye: 110 Polis: 155 Jandarma: 166 Ambulans: 112 Belediye...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -11℃
Şub -9℃
Mar -3℃
Nis 5℃
May 10℃
Haz 13℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 7℃
Kas 0℃
Ara -6℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 761.174 / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

Erzurum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erzurum Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Evliyalar Beldesi ve Dadaşlar Diyarı olarak anılan Erzurum, 761.174 nüfusuyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık 2. şehridir. Yüzölçümü bakımından da Türkiye’nin en büyük 19. şehridir. Nüfusun % 49,99’u kadınlardan, %50,01’i ise erkeklerden oluşarak bu eşitlikle nüfus bakımından ilgi çeken bir şehrimizdir. Tarih öncesi çağlarda birtakım siyasî olaylara şahitlik etmiştir. Nedeni ise coğrafi yapısı gereği önemli bir kavşak noktasında bulunmasıdır. Doğal güzellikleri arasında yer alan akarsuları ve ovaları sayesinde tarım ve hayvancılık önemli geçim kaynaklarıdır.

İlk olarak Doğu Roma İmparatorluğu sınırlarına içerisine kurulan Erzurum, zamanla Sasaniler, Kimmerler, İskitler, Medler, Bizanslılar, Persler, Urartular, Romalılar, Araplar, Moğollar, İlhanlılar, Safaviler ve Selçuklular gibi çeşitli topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Farklı kavimleri bir arada barındırdığı için farklı kültürleri bir arada yaşamış ve benimsemiş nadir şehirlerimizden birisidir.

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum Gezilecek Yerler
 

Eyliyalar Beldesi olarak da bilinen Erzurum, gezip görülecek tarihî yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Coğrafi yapısının elverdiği güzelliklerle dolu olan bu şehirde Anadolu tarihini derinden yaşamanız mümkün. Medreseleri, şelalesi, ovaları, tarihî yapıları ile ufkunuzun genişleyeceği bir rota Erzurum!

Erzurum Nerededir?

Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan, sıradağlar ve yaylalar ile çevrili bir şehirdir. İstanbul’a 1.235 km uzaklıkta olan Erzurum’un kuzeyinde Artvin ve Rize, güneyinde ise Bingöl ve Muş bulunmaktadır. Aynı zamanda Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük 3. ilidir.

Erzurum’a Ne Zaman Gidilir?

189006,ugb2png.png
 

Kış turizmi ile nam salan Erzurum’a gezi yapmayı planlıyorsanız en uygun ve en keyifli zamanı kış aylarıdır. Karasal iklime sahip Erzurum’da kışlar çok uzun ve sert geçtiğinden dolayı kış ayları da eğlence ve etkinliklerle doludur. Yazları ise sıcak geçer ve kısa sürer. Kış aylarında özellikle her sene Winterfest kapsamında yapılan etkinliklerde Erzurum, birçok misafirine kapılarını açmaktadır. Gezi planı için tavsiyede bulunmak gerekirse de en uygun zamanların aralık - mayıs ayları arası olduğunu söyleyebiliriz. Sıradağlarıyla meşhur olan Erzurum’da her sene binlerce insan kayak yapmak için bu şehre akın etmektedir. Kış mevsimini şehir karmaşasından uzakta, karlar içinde huzur dolu bir ortamda geçirmek isteyenler için Erzurum planı ideal bir plan olacaktır. Palandöken; yapılan kayak aktiviteleri sayesinde kış ayının cazibesini içinde bulundurur. İstanbul’dan uçakla 2 saate yakın sürdüğü için birçok kişinin kış aylarında tercih ettiği bir rotadır. Kısa süreli geçen yaz ayında Erzurum’u değerlendirmek isteyenler, harika akarsularında rafting yapmak için burayı tercih edebilir. İspir bölgesinde yapılan heyecan dolu raftingler yıl içerisinde gezi rotanıza aksiyon katabilir. Su sporlarına ilgisi olanlar yaz aylarında İspir’de Çoruh Nehri’nde raftingi deneyimleyebilir.

Erzurum’a Nasıl Gidilir?

191631,emre-ikizler-33jpg.png
 

Erzurum’a Türkiye’nin neredeyse her şehrinden otobüs seferleri rahatça bulunmaktadır. İstanbul Anadolu Yakası’ndan Samandıra ve Dudullu tesislerinden, Avrupa Yakası’nda ise Esenler Otogarı’ndan birçok firmaya ait olan otobüslerle yolculuk edebilirsiniz. D-100 Karayolu üzerinden özel aracınızla yaklaşık 13 saatte geleceğiniz Erzurum, şehirlerarası otobüsle yaklaşık olarak 18 saat sürmektedir. Zamandan tasarruf ederek biran önce Erzurum’a varmaya sabırsızlananlar içinse uçak iyi bir seçenek olacaktır. İstanbul-Erzurum arası uçakla yaklaşık 2 saattir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’dan direkt olarak uçuş Erzurum’a uçuş bulunmaktadır. Geziniz öncesinde doğa güzelliklerinin eşsiz manzaralarıyla karşı karşıya bir yolculuk yapmak istiyorsanız Doğu Ekspresi ile de tren yolcuğu yapabilirsiniz.

Erzurum şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Erzurum’da Nerede Kalınır?

Erzurum’da Nerede Kalınır?

Tarihî güzelliklerinin birçoğunu rahatça görebilmek için şehir merkezine yakın yerde konumlanan otelleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle geziniz esnasında birçok yeri kısa zamanda gezerek gün sonunda rahatlıkta otelinize dönebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan otellerden tavsiye etmek gerekirse; Rafo HotelKervansaray HotelTaşhan’a ve daha pek çok yere oldukça yakın olan Amiller Otel, Erzurum yolu üzerinde bulunan Aydıner ResortYakutiye Medresesi’ne olan yakınlığıyla tercih edilen Büyük Akçay Oteli ve Dilaver Otel gibi hesaplı otelleri örnekler arasında söyleyebiliriz. Üç KümbetlerYakutiye MedresesiErzurum Kalesi ve Taşhan gibi birçok önemli noktaya yakın olabilmek için merkezde bu otellerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Oteller genel anlamda misafirlerine temiz, konforlu ve güvenli bir konaklama imkânı sağlıyor. Eğer bir iş seyahati için Erzurum’a gelme fırsatınız olduysa merkezde yer alan otellerin ayrıca toplantı salonları da bulunuyor. Bunu da tercihleriniz arasına alabilirsiniz. Otelin merkezde yer almasıyla da işinizi hallettikten sonra civardaki gezilecek tarihi noktaları keşfedebilirsiniz.

Erzurum pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Erzurum Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Erzurum Otelleri
En Uygun Fiyatlı Erzurum Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Erzurum Otelleri
Erzurum Ev Kiralama

Erzurum’da Şehir İçi Ulaşım

5(33).jpg
 

Erzurum’da Havaalanı’ndan itibaren şehir içi ulaşım alternatiflerinde otobüsler en yaygın ulaşım aracıdır. Toplu taşıma araçları sayesinde şehrin birçok güzergâhına ulaşım kolay ve sistemli bir şekilde sağlanmaktadır. İlçeler arası yolculukta otobüs kullanıldığı gibi minibüsler de sık sık tercih ediliyor. Ulaşım araçlarında, Kardelen Kart adı verilen bilet sistemi kullanılmaktadır. Otobüs hatları ve bilet tarifeleri belediyenin resmi internet sitesinde detaylı bir şekilde yazmaktadır. Kentte toplamda 139 özel halk otobüsü, 80 belediye otobüsü ve 95 minibüs hattı bulunuyor. Durum böyle olunca Erzurum geziniz için planladığınız tüm noktaları rahatlıkta gezme fırsatına sahip oluyorsunuz. Büyük engebeli arazi üzerine kurulu Erzurum’da yolların güzelliğine bizzat tanık olmak isteyenler ve mola vererek gezisine devam etmek isteyenler için araç kiralama da alternatif olabilir. Özellikle havaalanında araç kiralamak için pek çok firmaya rastlayacağınız gibi şehir içinde de birçok yerde bulunan kiralama şirketlerinden güvenle araç kiralayabilirsiniz. Otobüs seferleri bazı bölgelerde sıklıkla işlerken şehrin biraz daha kırsal bölgelerinde daha seyrek olarak çalışmaktadır. Bu durumlarda halkın birçoğu minibüsleri tercih etmektedir. Erzurum geziniz üzerine oluşturduğunuz rotalarınıza göre siz de toplu taşıma araçları için yine belediyenin resmi web sitesi üzerinden ulaşım bölümüne girerek seferleri inceleyebilirsiniz. Kış ayında gezinizi planlıyorsanız, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta olan Palandöken’e gidebilmek için merkezden gün boyunca seferleri olan otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Erzurum Mutfağı

Erzurum Mutfağı
 

Dadaşlar diyarı Erzurum'a gitmeden de neredeyse hepimizin lezzetiyle bildiği cağ kebabı ve aslında mutfaklarımızda sıkça yer verdiğimiz Erzurum'a ait olan birçok lezzetle tanışmaya hazır mısınız?

Kebabıköftesiçorbasıböreğikadayıf dolması gibi birçok yemeği ile meşhur olan Erzurum, damak zevkine oldukça hitap eden bir mutfağa sahip. Peki, Erzurum'un yöresel mutfağında neler var?

İlk başta popülaritesi oldukça yüksek olan meşe odununda yatık halde pişen, nefis yağlı kuzu budundan yapılmış cağ kebabı geliyor. Size bu lezzetleri en iyi nerelerde yiyeceğinizden de bahsedeceğiz. Burada öncelikle geçmişlerinde de bu işi ortak zamanlarda sahiplenip, yapanlardan; Koç ve Gel-Gör Restoranlarından başlayacağız. Her iki mekânın ustası da 1970'li yıllarda yan yana sulu yemek yaparlarken 1982'de sırayla cağ kebabını kendilerince yöntemlerle ''Bico''lardan sofralarımıza getirmeye başlamışlar. Önce meşhur “Cağ” adı nereden geliyor onu açıklayalım. Cağ; etin çekildiği metal şişlere verilen isim. Ama yaylalarda yapılan şölenlerde bu şişler metalden değil, tahtadan yapılırmış, bunlara da ''Bico'' denirmiş. Etler genellikle Erzurum ve Kars'tan gelmekte ve genelde koyun ya da kuzudan yapılmaktadır. Pişmeden önceki süreçte ise etler 12 saat boyunca soğan, karabiber ve tuz ile salamura edilerek, sofralarımızda o unutulmaz lezzeti bize yaşatırmış.

Erzurum’da Gece Hayatı 

DSC_0088.jpg

Türk misafirperverliğin hakkını çok iyi verir Erzurum insanı. Durum böyle olunca, misafir ağırlamayı son derece özenle ve keyifle yapan Erzurumlular için eğlence de kendiliğinden gelir. Kent merkezinde eğlence anlayışı daha çok otellerle ve merkezde bulunan birkaç mekân ile sınırlıdır. Özellikle Aşağı Mumcu Caddesi diye bilinen yerde; Desibel Live Bar, Salsanat, Cafe Lavinya, Black Night Club gibi birkaç gece kulübü bulunur. Burası barlar sokağı olarak da anılır. Erzurum insanı daha sakin bir hayat yaşamayı sevdiğinden eğlencenin adresi merkezden oldukça uzaklarda hatta yükseklerdedir.

Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerinden biri olan ve her yıl yüzlerce turisti ağırlayan kış ve kayak turizminin önemli yerlerinden Palandöken'deki gece hayatı, çok daha farklı eğlencelere ev sahipliği yapar. Gece eğlenceleri daha çok karaoke partileri, şarkı yarışmaları ve çeşitli oyunlarla renklendirilir. Burada eğlencesi ve hoş ambiyansı ile Rosebud Bar'ı, tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra açık hava konserleri ve şenliklerde de oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca bu yıl ikincisi düzenlenecek Türkiye’nin en genç festivali ICEBREAK'te yer alacak baş döndürücü görsel ve ışık şovları eşliğinde muhteşem sahne performansları ile binlerce müziksever unutulmaz anlara tanıklık edecek. Burada ayrıca günü kayarak ya da teleski ile gezerek zaman geçirenlerin tercihi romantik bir gece olacaksa; şömine başında sıcak şarap ve canlı müzik ziyafeti oldukça keyifli bir seçim olacaktır. Eğlence anlayışına her yıl yenisini ekleyen Erzurum için, belki de daha renkli günler yakın olabilir.

Erzurum’daki Festivaller

Erzurum’daki Festivaller

Erzurum’a yılın hangi tarihi gidilirse gidilsin, bölgede gerçekleşen bir etkinliğine denk gelmeniz çok yüksektir. Çünkü Erzurum’da yıl içerisinde çeşitli festivaller ve etkinlikler düzenlenmektedir. Yeme-içmeden kültürel etkinliğe, spor şenliklerinden sanat festivallerine kadar pek çok alanda yıl boyunca coşkusunu yitirmeyen Erzurum’da detaylı etkinlik bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Erzurum Balık Ekmek Şenliği / Haziran’ın 2. haftası: İlk olarak deniz ürünlerini sevenlerin ilgisini çekeceği bir festivalden bahsedenim. Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği şenlik 4 yıldır aralıksız yapılmaktadır. Tortum ilçesinde haziran ayının 2. haftası düzenlenen şenlik, deniz olmayan şehirde yaşayan Erzurum halkına balığı sevdirmek amacıyla yapılıyor.

Erzurum’da Alışveriş

100568056.jpg
 

Erzurum gezinizden size ve sevdiklerinize bir hatıra kalmasını istiyorsanız, bu şehirden ayrılırken Oltu taşına sahip herhangi bir aksesuar alabilirsiniz. Yüzlerce çeşit Oltu taşından yapılmış aksesuarları göreceğiniz tek yer ise Taşhan’dır. Taşhan’da bir dizi sıralanmış dükkânlarda bulunan hediyelik eşyaları seçmekte zorlanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz hediyenizi bir erkeğe alıyorsanız Oltu taşından yapılan tespih, annenize ya da değer verdiğiniz bir büyüğünüze alıyorsanız broş, küpe gibi farklı aksesuarları tercih edebilirsiniz. Hediyelik eşyalar ilginizi çektiyse ve hem tarihî gezinti hem de alışveriş keyfi yapmak istiyorsanız rotanızı Tebriz Kapı Çarşısı’na çevirmenizi öneririz. Anadolu tarihini ve dönemin ticari yansımalarını izleyeceğiniz Tebriz Kapı Çarşısı’nda sadece hediyelik eşyalar değil, bakır, halı, kilim ve el işi ürünlerinin de yer aldığı dükkânlar bulunuyor. Ayrıca handa yer alan kafede, haftanın bazı günlerinde canlı müzik veriliyor. Mola vermek isterseniz bu kafede bir şeyler yiyip içerek gezinize sonrasında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Çarşıları bakımından zengin olan Erzurum’da, bakır işçiliğine ve bakır eşyalara ilgisi olanlar için Bakırcılar Çarşısı’nı tavsiye ederiz. Bakırdan yapılan sini, güğüm, bakraç ve kazan gibi günlük hayatımızda yeri olan eşyalardan da dilediğinizi alabilirsiniz. Bakırdan yapılan bu eşyalar, üzerinde bulunan bitkisel ve geometrik süslemeleri sayesinde işlevselliği yanında şık bir görünüme ulaşıyor. Damak zevkinize göre Erzurum’dan sofranızı şenlendirecek alışverişler de yapabilirsiniz. Geçiminin büyük kısmını hayvancılıkla sağlayan şehirde et ve süt ürünlerinin çeşitliliği de fazlasıyla ilgi çekiyor. Özellikle Erzurum’a özgü olan çeçil peyniri kahvaltılarınızı taçlandırabilir. Erzurum lezzetine doymayanlar için tandır ekmeğini de alışveriş listenize eklemenizi öneririz. Son olarak Erzurum’a ait ne varsa, aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz yerlerin başında ise Hacılar Hanı geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere Hacılar Hanı, bir rivayete göre Hac görevini yerine getirecek hacıların toplandığı yer olarak bilinirmiş. Avlu etrafına sarılı hanın içerisinde ayrıca yapıldığı yılın özelliğini yansıtan bir de çeşme bulunmaktadır.

Erzurum İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 110

Polis: 155

Jandarma: 166

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 0442 344 10 00