Google+

Bayburt

Bayburt04:39 AM
14℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-6℃
 • Şubweather-icon-4℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon7℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon18℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon-2℃
Nüfus: 78.550 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz ve Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Bayburt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan Erzurum-Trabzon yolunda bulunan Bayburt, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 3.652 kilometrekarelik alana kurulmuş bir şehirdir. Bayburt; kuzeyde Trabzon, kuzeydoğuda Rize, doğu ve güneydoğuda Erzurum, güneyde Erzincan, batıda da Gümüşhane illeriyle çevrilidir.Halkının hatırı sayılı bir kısmının Türkmen-Çepniler olan şehir, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Önemli tarihi yapılara ve doğa güzelliklerine sahip olan Bayburt, Çoruh Nehri sayesinde her yıl birçok akarsu sporcusunun uğrak noktası haline gelmiştir.

Gezilecek diğer yerler: Saruhan Kalesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Kop Dağı, Şehit Osman Türbesi, Çimağıl Mağarası, Akşar Korgan Köprüsü

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

4610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

Çoruh Nehri dünyanın en süratli ve en derin nehirlerinden biri olarak kabul edilir. Kaynağını Mescit Dağı’ndan alır; Borçka’nın Muratlı kasabasından sonra Türkiye sınırlarından çıkar ve Batum’dan Karadeniz’e akar. Çoruh Nehri’ne dünyanın her bölgesinden rafting, kano ve nehir kayağı gibi sporlar için yerli ve yabancı sporcular gelir. Bölgede su sporları yaygın olduğundan nehrin çevresinde birçok turizm etkinliğine de katılabilirsiniz.

Bayburt lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Buyuk Bayburt Hotel, Hotel Bayburt Konaklama. Bir de booking.com'un Bayburt aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bayburt Kalesi

2810 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Bayburt Kalesi

Şehrin kuzeyinde yalçın kayalar üzerine inşa edilmiş olan kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. İlk yapının Ermenilere ait olduğu öne sürülse de Bağrat sülalesi zamanında (885–1044) varlığından söz edilen Bayburt Kalesi’nin çok daha önce, miladın ilk yüz yıllarında mahalli prens ve mücadelelerinde rol oynadığı anlaşılmaktadır.

Aydıntepe Yeraltı Şehri

4110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde yer alan antik kent yerleşkesinin hemen altında bulunan Aydıntepe Yeraltı Şehri dehliz şeklinde oluşmuştur. Resmi olarak, 1988 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen gün yüzüne çıkarılarak Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Turizme açıktır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Bayburt Turistik Gezi Biletleri

Bayburt şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Bayburt ili kuzeyde Trabzon, kuzeydoğuda Rize, doğu ve güneydoğuda Erzurum, güneyde Erzincan, batıda da Gümüşhane illeriyle çevrilidir.

Geolocation

Bayburt'ta Doğu Karadeniz iklimiyle Doğu Anadolu’ya hakim olan karasal iklim arasında bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Bu sebeple yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bayburt’a turizm amaçlı gitmek için en uygun zaman bahar aylarıdır.

Bayburt ulaşım seçenekleri arasında karayolu ve havayolu bulunmaktadır. Türkiye'nin her yerinden otobüs firmaları sefer düzenlemektedir. Havayolunu seçecekler için Erzurum Uluslararası Havalimanı ile Bayburt merkez arası 50 kilometre mesafededir. Otomobil ile seyahat edecekler için İstanbul 1.124 kilometre, İzmir 1.374 kilometre, Antalya 1.151 kilometre, Ankara 778 kilometre, Gaziantep 715 kilometre mesafededir.

Bayburt merkez de 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Bunların yanında apart oteller ve pansiyonlar da mevcuttur.

Bayburt onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Bayburt Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bayburt Otelleri

En Uygun Fiyatlı Bayburt Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Bayburt Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Bayburt Otelleri

Belediye otobüsleri, dolmuş ve minibüsler toplu taşıma aracı olarak hizmet vermektedir. Bunların yanında şehir içi ulaşımda taksiler de kullanılmaktadır.

3132.jpg

Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Bayburt ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Bayburt, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Bayburt denince akla ilk gelen yöresel lezzetler galacoş, tel helvası, lor dolmasıdır.

Popüler Restoranlar

Bayburt Lokantası: Bayburt döneri ile meşhur bu yer, genellikle ailelerin tercihleri arasındadır. Geniş bahçesi ve kapalı alanı ile Bayburt merkez Cumhuriyet Caddesi’nde hizmet vermektedir.

Aktaş Pide Salonu: Bayburt merkezde Türkistan Caddesi’nde bulunan, teleferik manzarası ve lezzetli pideleri ile hizmet veren işletmede karışık pide tavsiye edilmektedir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Bayburt’ta aktif bir gece hayatı olmamakla birlikte dostlarınızla sohbet edebileceğiniz kafeler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Samanyolu pastanesi, Kuytu Cafe, Hecegan Kahve Sanatı, Cafeterya Rıhtım’dır.

bayburt-ta-solen-heyecani-basladi-7461934_x_o.jpg

Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni (Merkez / Temmuz 3. haftası) En önemli etkinliklerden biri olan Dede Korkut Şöleni tüm Bayburtluların buluşmasını sağlar.

Geleneksel Tuzlu Su Festivali (Merkez / 21-23 Temmuz) Festival kapsamında bisiklet yarışması, sünnet şöleni, panel, kros, herfene ve eğlenceler yapılıyor.

ehram_ic_3.jpg

Ehram dokumacılığının merkezi olan Bayburt'ta bakır ürünler ve kilim alınabilecekler arasındadır. Ehramdan yapılan yelek, masa örtüsü, seccade, perde ve kravat gibi eşyalar ilgi çekicidir. Bu gibi hediyelikleri Bayburt merkezdeki yerel çarşıdan alabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0458 211 67 57