Google+

Bayburt’ta Gezilecek Yerler

126510 Ağu 2016Lokasyon Detay

Bayburt’ta Gezilecek Yerler

Önemli tarihi yapılara ve doğa güzelliklerine sahip olan Bayburt, Çoruh Nehri sayesinde her yıl birçok akarsu sporcusunun uğrak noktası haline gelmiştir.

Gezilecek diğer yerler: Saruhan Kalesi, Aydıntepe Yeraltı Şehri, Kop Dağı, Şehit Osman Türbesi, Çimağıl Mağarası, Akşar Korgan Köprüsü

Bayburt lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Buyuk Bayburt Hotel, Hotel Bayburt Konaklama. Bir de booking.com'un Bayburt aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

5110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

Çoruh Nehri dünyanın en süratli ve en derin nehirlerinden biri olarak kabul edilir. Kaynağını Mescit Dağı’ndan alır; Borçka’nın Muratlı kasabasından sonra Türkiye sınırlarından çıkar ve Batum’dan Karadeniz’e akar. Çoruh Nehri’ne dünyanın her bölgesinden rafting, kano ve nehir kayağı gibi sporlar için yerli ve yabancı sporcular gelir. Bölgede su sporları yaygın olduğundan nehrin çevresinde birçok turizm etkinliğine de katılabilirsiniz.

-

Bayburt Kalesi

2910 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Bayburt Kalesi

Şehrin kuzeyinde yalçın kayalar üzerine inşa edilmiş olan kalenin kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. İlk yapının Ermenilere ait olduğu öne sürülse de Bağrat sülalesi zamanında (885–1044) varlığından söz edilen Bayburt Kalesi’nin çok daha önce, miladın ilk yüz yıllarında mahalli prens ve mücadelelerinde rol oynadığı anlaşılmaktadır.

-

Aydıntepe Yeraltı Şehri

4210 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aydıntepe Yeraltı Şehri

Bayburt'un Aydıntepe ilçesinde yer alan antik kent yerleşkesinin hemen altında bulunan Aydıntepe Yeraltı Şehri dehliz şeklinde oluşmuştur. Resmi olarak, 1988 yılında bir inşaat kazısı sırasında tesadüfen gün yüzüne çıkarılarak Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır. Turizme açıktır.

-

Helva Köyü Buz Mağarası

4310 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Helva Köyü Buz Mağarası

Buzdan oluşmuş sarkıt ve dikitlerin bulunduğu bu mağara doğanın ilginçliğini gözler önüne sermektedir. Bayburt il merkezine 33 kilometre mesafede bulunan mağara zamanında köy halkı tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılmıştır.

-

Baksı Müzesi

2810 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Baksı Müzesi

Bayburt'a 45 kilometre mesafede olan bu müze 2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne layık görülmüştür. Müze içerisinde çağdaş sanatla geleneksel sanat bir araya gelmektedir.

-

Dede Korkut Türbesi

8610 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Dede Korkut Türbesi

Bayburt ili sınırları içerisinde Masat Köyü’nde bulunan türbe, yılın belirli zamanlarında ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Her yıl temmuz ayında Bayburt Dede Korkut Uluslararası Kültür-Sanat Şölenleri kapsamında köyde etkinlikler düzenlenmektedir.

-

Bayburt ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-