Museo d'ell Opera Dell Duomo

Museo dell'Opera del Duomo, Katedral Eserleri Müzesi, Floransa Katedrali olarak bilinen  Santa Maria del Fiore Katedrali için oluşturulmuş olan müzedir. Katedral içindeki birçok eserin orijinalleri bu müzede sergilenmektedir. 1891 yılında açılan Museo d'ell Opera Dell Duomo, günümüzde dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Müze, 1296 yılında, Floransa Yönetiminin katedralin inşaatını denetlemek için gönderdiği ekip tarafından kurulmuştur. Katedral için yapılan eserler ilk olarak burada saklanmıştır. Günümüzde, Opera di Santa Maria del Fiore, hala katedrale ait olan önemli ve değerli eserleri müze ortamında sergilemektedir. Eserlerin korunması için kullanılan Opera di Santa Maria del Fiore’nin içerisinde katedral için tasarlanmış Cennet Kapıları, Lorenzo Ghiberti’nin kapıları, Donatello’nun bazı eserleri sergilenmektedir. Ayrıca Michelangelo’ya ait birçok eser de burada bulunmaktadır.

Opera di Santa Maria del Fiore, eserlerin korunması için kurulmuş olsa da başına bazı kötü olaylar gelmiştir. 2013 yılında bir turist, Giovanni d'ambrogio tarafından, 14. Yüzyılda yapılmış olan Meryem Ana’nın  bir parmağını yanlışlıkla kırmıştır. Eser daha sonra restorasyona girmiştir. Günümüzde parmağın kırık kısmı eserin orijinal bir parçası değildir.

Ziyaret Bilgileri:Müze birçok bölümden oluşuyor ve her bölümün açık olduğu zamanlar farklı. En güncel bilgi için https://www.museumflorence.com/ sitesinden bilgi alabilirsiniz. Müzeye giriş için Il Grande Museo Del Duomo bileti almak gerekmektedir. Birçok yere de girişi sağlayan bilet 18 Euro.

Adres:Piazza del Duomo, 9, 50122 FIoransa

Yol Tarifi: 17, 25, 6 ve C2 numaralı otobüslerle buraya varmanız mümkün. Ayrıca R Treniyle de müzeye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Giotto'nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Floransa Katedrali