Rönesans'ın Beşiği Floransa

İşte karşınızda Rönesans’ın Beşiği Floransa

İtalya’daki açık hava müzesi bu kent, dünyanın en güzel şehirlerinden biri ve İtalya’nın zengin Medici ailesinin yuvası. Floransa’yı keşfe başlamadan önce Medici ailesini yakından tanıyalım.

Medici Ailesi kimdir?

14. yüzyılın sonlarında Floransa Cumhuriyeti’ni yöneten Rönesans döneminin en güçlü politik gücüdür. Mediciler, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi sanatçıları destekleyen İtalya’nın güçlü ailesidir. Esasında bu aile önemsiz zengin bir aile konumundan, entrikalarıyla ve Papaya karşı kurdukları yakınlıkla, İtalya’da zengin ve güçlü bir aile konumuna gelmiştir.

Medicilerin servet ve güçlerinin kaynağı tekstil ticaretinden gelmektedir. Ancak aile, zenginliğini ve gücünü tekstil tüccarlığından değil sokak bankacılığından ve Papalık ile ilişkilerini iyi yönetmesinden almıştır.

Günümüz İtalya’sında Medicilerden hayatta kimse kalmamıştır. Bunun nedeni ise üstün ten rengini korumak adına gün ışığına çıkarılmayan çocuklarının erken yaşlarda raşitizme yakalanıp hayatlarını kaybetmeleridir. Floransa’nın hemen hemen her yerinde Medici ailesinin amblemi minik haplardan oluşan  sembolü görmeniz mümkün. Sembolünden de tahmin ettiğiniz gibi Medici kelimesi Medicine kelimesinden türemiştir.

Floransa’nın sanat kokan sokakları

Haziran ayının ortasında olmamıza rağmen Floransa kapalı bir havayla karşıladı bizi, neyse ki ilerleyen saatlerde güneş açmış ve içimizi ısıtmıştı.

Duomo Katedrali

Gezimize Floransa’nın sembolü Duomo Katedrali çevresinden başladık. Asıl adı Santa Marina Del Fiore olan bu yapı, tam bir mimarlık şaheseri!

Renkli mermerlerden oluşan ve gotik yapıdaki dev katedrale hayran olmamak elde değil. Bina, heykellerle bezeli olmasının yanı sıra devasa bir büyüklükte… Büyüklüğünden midir, mimarlık harikası olmasından mıdır bu yapıyı Floransa’nın hangi daracık sokağından bakarsanız bakın görüyorsunuz.

Dante'nin Evi

Floransa'nın daracık sokaklarından Dante’nin evine geçiyoruz. Casa Di Dante, eğer sizin de Dante’ye olan ilginiz, benim gibi “Yalan Dünya’daki İlahi Komedya diye bağıran adam” kadarsa Dante’nin evi ilginizi çekebilir. Ancak bana kalırsa biraz “zorlama” bir müze olmuş. Sadece “Dante buradaydı” demek istermişçesine içerisinde İlahi Komedya’nın ilham kaynağı bir fotoğraf bulunuyor.

Kralın Yolu

Bu müzeyi geride bıraktığınızda binaların tepesindeki yol ilginizi çekiyor, bu yola “kralın yolu” diyorlar. Kendini halktan üstün gören Medici ailesi, halkın içine karışmadan nehrin karşı tarafına geçmelerini sağlamak için kral yolunu inşa etmişler. Bu köprüyü inşa edebilmek için mahalledeki tüm evleri satın almışlar. Evlerini satmayan birisinin evininden özel bir tünel geçirip kral yolunu oluşturmuşlar.

Galleria Degli Uffizi

Dünyanın en ünlü müzelerinden olan Galleria Degli Uffizi'yi ziyaret için aylar öncesinden randevu alınıyor. İçerisinde Leonardo, Michelangelo, Raffaello, Caravaggio, Goya, Botticelli ve daha aklıma gelmeyen birçok ünlü sanatçının eserlerini görebilmeniz mümkün. Bu galeriyi gezmenizi kesinlikle tavsiye ederim!

Signoria Meydanı ve Davut Heykeli

Sokakları arşınladıkça şehir sizi sanatıyla efsunluyor. Uffizi’nin hemen yakınındaki Signoria Meydanı (Piazza della Signoria) Davut heykelinin taslağının da olduğu ünlü meydan; orijinali ise Galleria dell’Accademia’da. Orijinalinin fotoğrafının çekilmesine maalesef izin verilmiyor. Bu meydandaki bir kopyası (Galleria dell’Accademia Pazartesileri kapalı, onun dışında 08.00-18.00 arası açık. Firenze Card’a ücretsiz ve sıra yok, giriş: 6,5 Euro)

Bu meydan heykellerle dolu ve bu heykeller burayı açık hava müzesi gibi gösteriyor. Gördüğünüz bütün heykeller Vatikan’ı gösteriyor. Meydanın ilk girişinde Neptün havuzu ve havuzda da Neptün Heykeli sizi karşılıyor.

Arno Nehri ve Ponte Vecchio

Floransa’da beni en çok büyüleyen Floransa’nın en eski köprüsü Ponte Vecchio’dur. Arno Nehri’nin iki yakasını bağlayan köprü, su baskınlarına ve 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalamalara rağmen sağlam kalabilmiş. Eskiden bir mezbaha pazarı olan bu köprü; kasapların kanlı atıklarını direkt nehre dökmeleri nedeniyle kralının emriyle tahliye edilerek yerine kuyumcular yerleştirilmiş. Günümüzde köprünün üzerinde hala kuyumcu dükkânları bulunuyor.

Köprünün Duomo’ya doğru uzanan sokağı Floransa’nın ünlü markalarla donanmış sokaklarından… Alışveriş ve yeme-içme için tercih edilebilir. 17. yüzyıldan kalma bronz yaban domuzu heykelinin burnunu okşayıp ağzına para attığınızda Floransa’ya tekrar gelineceği efsanesine inanılmaktadır. Zarar gelmez diyerek attığım paranın efsanesinin gerçekleşmesini halen bekliyoruz!

Manzara Tepesi: Piazzale Michelangelo

Floransa’nın zengin evlerinin arasından araba ile tırmanarak şehrin manzarasına doyabileceğiniz bir yer. Ponte Vecchio, Duomo ve katedral arkamızdaki sokak çalgıcılarının hoş tınılarıyla buradan ayrı güzel görünüyor.