Floransa Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, şehrin içinden de geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

M.Ö 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılmış askerlere Arno Nehri vadisindeki bu verimli toprakları vermesiyle kurulmaya ve geliştirilmeye başlayan Floransa'nın bu dönemdeki adı “Florentia” idi. Köklü bir tarihe sahip olan şehrin en ihtişamlı zamanları, 15. yüzyılın ilk yarısında ünlü Medici Ailesi’nin buraya hakim olmasıyla başladı. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük bir saray (Palazzo Medici) inşa ettirdi. Sonra yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo çok gösterişli binalar inşa ettirmeye ve dönemin mimar ve heykeltıraşlarını maddi bakımdan desteklemeye devam ettiler. Lorenzo'nun 1469-1492 yılları arasındaki önderliği döneminde Floransa altın çağını yaşadı. Aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli'nin de bulunduğu sanatçılara verilen destek ile İtalya yarımadasında Rönesans çağı başlamış oldu.

Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır.Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve eserlerinde Floransa’dan ilham almıştır.

Bu kültürel durumu dışında Floransa bugün, Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biridir. Ancak bu romantik şehrin en önemli geçim kaynağı turizmdir. Yılda 10 milyon turist burayı ziyaret etmektedir. Akdeniz iklimine yakın subtropikal iklim özelliklerine sahip olması da, şehri kış aylarında da gezilebilir kılmaktadır.

Tanıtım Videosu:

 

Floransa ile İlgili

Floransa Nerededir?

FloransaKuzey İtalya’da yer alır. Toskana bölgesinin başkentidir. Kent, Arno Nehri’nin çevresine kurulmuştur.

Floransa'ya Nasıl Gidilir?

Floransa’daki Amerigo Vespucci havalimanına Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Buradan şehir merkezine otobüs ya da taksi ile ulaşmak ise ortalama 15 dakikadır. Floransa’ya ayrıca Avrupa’nın neredeyse tüm büyük şehirlerinden uçakla ulaşım mümkündür.

İtalya’nın büyük kentlerinden modern ve hızlı trenler ile Floransa’ya gidilebilmektedir. Şehrin ana tren garı Firenze Santa Maria Novella, eski şehir merkezindedir. Paris ve Münih’ten yataklı trenle gitmek mümkündür.
 

Floransa'ya Ne Zaman Gidilir?

 

Akdeniz iklimine yakın subtropikal iklimin hakim olduğu Floransa şehrinde yazlar sıcak yaşanırken, kışlar çok soğuk değildir. Ancak yaz aylarında yağışlı günler görülebilmektedir. Sıcaklık ortalamaları yaz ayların 24 iken kış aylarında 6.5 derecedir.

Gezginler Floransa'yı daha çok yaz aylarında görmeyi tercih ettiklerinden bu dönemde müze önlerinde ya da restoranlarda uzun kuyruklar oluşabilmektedir. İlkbahar ve sonbahar ayları ise; yoğunluğu üzerinden atan şehirde rahatça nefes alabileceğiniz ve seyahatinizin tadını çıkarabileceğiniz zamanlardır.
 

Floransa'da Nerede Kalınır?

Rönesans’ın doğduğu yer olarak bilinen Floransa şehri, İtalya’nın en fazla turist çeken noktalarından birisidir. Kültürel turizm konusunda dünyadaki sayılı şehirlerden birisi olan Floransa’da, farklı konaklama anlayışlarına hitap edebilecek birçok otel bulunabilir. Şehrin tarihi merkezi; otellere, meydanlara, müzelere ve mimarî eserlere yakınlığı nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Mekân olarak tarihî yapıları kullanan oteller de özgün tasarımlarıyla ilgi çekici bir tatil deneyimi yaşamanızı sağlar. Floransa çok büyük bir şehir olmadığı için, merkeze yürüme mesafesindeki farklı bölgelerde bulunan konaklama alternatiflerini de seçebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Floransa otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Floransa Otelleri

Floransa Otelleri

İtalya’nın kuzeyinin orta batı şeridinde konumlanmış Floransa, Toskana bölgesinin de başkentidir. Yaklaşık 4 milyona yakın nüfusuyla şehir, İtalya’da kısmi özerklik tanınan yirmi bölgeden biridir. Akdeniz iklimi görülen bölgede yıl boyu sıcaklıklar genelde yüksektir ve yağış miktarı iklime bağlı olarak düşüktür. Kış aylarında don yahut kar olayları görülmediğinden yılın hemen hemen her ayı bölgeyi ziyaret etmek mümkündür.Floransa'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Floransa otelleri yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Floransa İçi Ulaşım

  Eski şehir bölgesinde olan turistik noktalar birbirine çok yakın olduğundan rahatlıkla yürüyerek gezmeniz mümkündür. Aynı şekilde şehrin her köşesinde yer alan ve belediyeye ait olan küçük istasyonlardan bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Şehirde yaygın bir otobüs ağı da mevcuttur. Otobüs biletinizi damgalattıktan sonra otobüsü kullanmalısınız. Güzel haber ise bu işlemden sonra aynı biletle 90 dakika yolculuk edebilirsiniz. 

Şehrin ikinci önemli ulaşım aracı tramvaydır. Uzunluğu 7.4 kilometre olan ve tek hat çalışan tramvay ile turistik noktalara gitmek mümkündür.
Tüm bunları hem daha ekonomik hem de daha hızlı kullanmak için “Floransa Kart” alabilirsiniz. Bu kartla ayrıca bazı müzelere ücretsiz ya da sıra beklemeden girebilirsiniz.

Amerigo Vespucci Havalimanı’ndan taksi ya da otobüsle ortalama 15 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür.
 

Floransa Mutfağı


 

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağı, bölgelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Floransa da bu mutfağın pek çok özelliğini barındıran bir bölgededi. İtalyan mutfağı basitliğe ve minimalizme önem verir, çoğu yemeklerde 4 ile 8 arasında malzeme bulunur. Detaylı hazırlama yöntemlerinden ziyade malzemelerin kalitesi önemlidir. Ancak tarif ne olursa olsun zeytinyağı mutlaka kullanılır.

Peynir türleri ve şaraplar İtalyan mutfağının vazgeçilmezleridir. Kahve, özellikle de espresso, İtalyan mutfağının ayrılmaz bir parçasıdır.  
İtalya’da kafe kültürü bulunmamaktadır. Kahve tüketilen yerlere “bar” adı verilir. Bunun dışında “ristorante” denilen restoranlar ve “trattoria” adı verilen lokantalar vardır. Bu anlamda Türk kültürüyle bir paralellik söz konusudur. Ağırlıklı olarak kırmızı et yemeklerinin satıldığı yerlere “rosticceria” denir.

Bir deniz ülkesi olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri, özellikle de kabuklular önemli yer tutar. İtalyanca’da “pasta” kelimesiyle ifade edilen makarnalar, İtalyan mutfağının en zengin kısmıdır. Sayısız kesim yöntemiyle pek çok isim alan makarnalar ayrıca aromalı ve renkli olarak da üretilmektedir. Ev yapımı makarnaları çok lezettlidir. İtalyan ev yemekleri ile restoran yemekleri farklılıklar gösterir. Pek çok şehirde İtalyan ev yemeklerini yiyebileceğiniz küçük lokantalar vardır. Floransa’da da özellikle eski şehir bölümünde bu tür mekanlar görmek mümkündür.

“Pizzeria” adı verilen pizzacıların hemen hemen tamamında dilimle satılan odun fırını pizzası bulabilmeniz mümkündür. Pizza dışında meşhur İtalyan yemekleri arasında risotto ve lazanya vardır. Tatlı olaraksa tabii ki tiramisu vardır. 

Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği” mutlaka denenmelidir. Sadece su ve undan yapılan “pici” isimli makarna, daha çok kış aylarında tüketilen mısır unu peltesi “polenta”, domuz etinden kızartılarak yapılan “porchetto”da da damak tadınıza uygun olabilir.

Popüler restoranlar
Palle d'Oro, Trattoria Cammillo, Borgo Antico, Restaurant Terrazza Brunelleschi, Filipepe, Il Cibreo.

Bahşiş
İtalya'da çoğu restoranda bahşiş vermeniz beklenmektedir. Ancak bazı yerlerde servis ücreti hesaba eklenmektedir. Eğer eklenmemişse hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Floransa'da Alışveriş

 

Floransa tam anlamıyla bir alışveriş cennetidir. Duomo Meydanı kentin en işlek bölgesidir. Öyle ki, adım başı bir mağaza yer almaktadır. Via Roma ve Via Calziaiuoli sokakları başta olmak üzere bu meydanın etrafındaki ara sokaklar dünyaca ünlü mağazalar ve moda tasarım atölyeleriyle doludur.

Floransa bir turizm kenti olmasından dolayı şehir baştan aşağı büyük-küçük alışveriş mağazaları ile çevrilidir. Ponte Vecchi bölgesi mücevher ve antika meraklıları için etkileyici bir ortam sunar.

Eğer hediyelik ürünler arıyorsanız, İtalyan kahvesi, Limoncello likörü ya da Parmesan peyniri de alabilirsiniz.
 

Floransa Gece Hayatı


 

Floransa her ne kadar bir sanat şehri olarak düşünülse de gece hayatı da oldukça zengindir. Floransa, dünyaca ünlü DJ’lerin sık sık uğradıkları yerlerden biridir. Şehrin en popüler gece kulübü Tenax Club, sabaha kadar eğlence vaad etmektedir. Bunun dışında Bamboo Lounge Club, Space Club ya da Full Up Club da hareketli mekanlar arasındadır.

Eğer daha sakin bir şeyler arıyorsanız, şehri seyrederek şehrin ünlü Chianti şarabını yudumlayabileceğiniz mekanlar da mevcuttur. Uffizi Müzesi’nin barında muhteşem şehir manzarası eşliğinde keyif yapabilirsiniz. Güzel terasıyla Rivoire, Paszkowski ya da Cabiria da tercih edilebilir. Canlı müzik seviyorsanız Duomo’nun kuzeyinde yer alan Bebop’a gidebilirsiniz.
 

Floransa Festivaller

 

 • Klasik Müzik Festivali (Temmuz)
 • Festa di Anna Maria Medici (18 Şubat)
 • Karnaval (Şubat)
 • Scoppio del Carro (Nisan)
 • Müzik Festivali (Mayıs)
 • Dans Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Kağıt Fenerler Festivali (Eylül)

Floransa Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Epifani
 • Paskalya
 • Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Assumption
 • Hristiyan Festivali (1 Kasım)
 • Immacolata Concezione
 • Noel (25 Aralık)

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

 

Floransa İçin Faydalı Bilgiler

 • Acil yardım: 118
 • Yangın: 115
 • Polis: 113

Floransa Türk Konsolosluğu

ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

 • Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA
 • Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00
 • Faks: 00 39 06 494 15 26
 • [email protected]    
 • http://roma.be.mfa.gov.tr
 • Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti

Floransa Para Birimi

Floransa’da Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Floransa Resmi Dili

Floransa’nın resmi dili İtalyanca'dır.

Floransa Saat Farkı

Floransa (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında iki saat zaman farkı vardır.

Floransa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 9oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 20oC
  • Eki 15oC
  • Kas 9oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya
Nüfus: 383,083
Resmi Dil: İtalyanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Subtropikal
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün