Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerinden biridir. Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olarak hazırlanan yapı, 1560-1580 yılları arasında inşa edilmiştir. Zaten “uffizi” kelimesi, İtalyanca’da “ofisler” anlamına gelmektedir. Binanın mimarı Giorgio Vasari’dir. Yapı, kendisinin en büyük eseri olarak anılmaktadır. Binanın iç avlusu çok uzun ve dar olup Arno Nehri'ne açılmaktadır.

Günümüzde galeri / müze olarak kullanılan Uffizi, dünyadaki en nadide parçaları koleksiyonunda bulundurmaktadır. Özellikle Medici Ailesi’nin kişisel sanat koleksiyonu oldukça değerli görülmektedir.

Bu eserler arasında yer alan önemli çalışmalardan bahsetmek gerekirse “Urbino Venüsü” ilk sırayı alabilir. 1538 yılında Tiziano’nun yaptığı eserde müstehcen bir tanrıça betimlenmektedir. Boticelli’nin 1485 tarihli eseri “Venüs’ün Doğuşu”, Roma aşk Tanrısının doğuşunu temsil eder. Michelangelo’nun 1506 tarihli “Kutsal Aile” eserinde ise Hz. İsa, Hz. Meryem’in kucağında yer almaktadır.

Galerideki en eski tarihli eserlerden biri olan “Ognisanti Madonna”, 1310’da Giotto tarafından yapılmıştır. Derinlik algısı ve perspektif konularında bir başyapıt olarak nitelendirilmektedir. Uffizi Galerisi’nde bunlar dışında gotik ve erken Rönesans döneminden eserler görülebilmektedir. Lorenzetti’nin “Tapınağa Sunuluş”, Giottino’nun “Pieta”, Ognissanti’nin “Madonna”sı görülmesi gereken önemli eserler arasındadır. Erken Rönesans dönemi örnekleri arasında ise Paolo Uccello’nun “San Romano Savaşı” ile Fra Filippo Lippi’nin “Madonna ve Çocuk ile Melekler” eserleri dikkat çekmektedir.

Ziyaret Bilgileri: Ziyaretçi trafiği yoğun olan Uffizi Galerisi’ne giriş için uzun kuyruklar beklemeniz gerekebilir. Ancak galeri, bu soruna çözüm olarak erken rezervasyon sistemi getirmiş. Dilerseniz, küçük bir miktar fark ödeyerek giriş için erken rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Adres: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Floransa

Yol Tarifi: Signoria Meydanı'ndaki Uffizi Galerisi'ne yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. 

Yakın Yerler: Vecchio Köprüsü, Signoria Meydanı