Brooklyn Köprüsü, Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlayan iki katlı yapı alt tarafı arabaların üst tarafında ise bisikletli ve yayaların geçişi için inşa edilmiş bir muhteşem köprüdür. New York denilince akal gelen Özgürlük Heykeli, TimesSquare gibi ikonik yerlrin başında gelen Brookly Köprüsü, yapıldığı dönemde asma köprü mimarisinde bir devrim yaratmıştır. 

Köprünün yapımı toplamda 13 yıl sürmüştür. 1883 yılında açıldığında iki rekoru elinde tutmaktaydı: Dünyanın en geniş asma köprüsü ve köprü ayaklarıyla Amerika'daki en yüksek yapı... Köprünün toplam uzunluğu 1825 metreyi buluyor. Gotik mimari esaslarına uygun olarak inşa edilmiş kulelerin uzunluğu 84 metreye ulaşıyor.

Dönemi itibariyle asma köprülerde kullanılmayan bir özelliğe de imza atan Brookly Köprüsü, büyük oranda çelik kullanılarak inşa edilen ilk asma köprüdür. Köprünün yapılma sebebi Doğru Nehri'nin çok dengesiz bir akışa sahip olmasıydı. Nehir yoluyla ulaşım ya da ticaret yapmak mümkün olamıyordu. 19. yüzyılda iki ayrı şehir olarak düşünülen New York ve Brooklyn'i birbirine bağlamak hem sosyal hem de ticari açıdan oldukça önemliydi. İşte Brookly Köprüsü bu rolü üstlenmek için hayata geçirildi. 

Yapımında bir çok talihsizlikle karşılaşılan Brooklyn Köprüsü’nün açılışından 6 gün sonra ortaya çıkan köprünün yıkılacağı söylentisi paniğe yol açmış ve 12 kişinin ölmesine sebep olmuştur. Bu olayın ardından, insanların korkularını dindirmek adına köprünün üzerinden P. T. Barnum'un ünlü gösteri hayvanı Jumbo eşliğinde 21 fil geçirilerek sağlamlığı test edilmiştir. Köprü yapıldığı zaman rüzgar testleri yapılmamış olmasına rağmen, aynı zamanda yapılıp da yıkılan köprülere rağmen halen ayakta kalmasını, olması gereğinden 6 kat daha güçlü yapılmasına ve kullanılan çelik halatların kalitesine borçludur.

Bir çok geçiş ve kompartmanla dolu olan köprünün büyük olan alanları, köprüye kaynak olması için kiralanmıştır. Bu alanları bazıları, sürekli 16 derece oldukları için şarap saklamak için de kullanılmıştır. Özellikle fotoğrafçılar tarafından ilgi gören yapıdan şehrin silüetini izleyebilir bu uzun köprü üzerinden yürüyerek Manhattan’dan Brooklyn’e geçebilirsiniz. Ayrıca Brooklyn pek çok Amerikan dizisinden hatırlayacağınız evlerin bulunduğu bir yer. Bölgeyi gezip görebilirsiniz.