Deniz Katedrali (Kronstadt Naval)

Kronstadt Naval diğer bir adıyla St. Nicholas Deniz Katedrali 1903-1913 yılları arasında Kronstadt’ta inşa edilmiş Rus İmparatorluğunun son ve en büyük deniz katedrali olma özelliğini taşıyor. Kronstadt St. Petersburg’un küçük bir kasabası ve katedralimiz 70,5 metre boyuyla Kronstadt’ın en yüksek binası. Bu görkemli katedral Rus donanmasının tüm denizcileri için bir anıt niteliği taşır.

Kronstadt, 1. Peter tarafından 1700’lerde kurulmuş, Baltık Filosunun ana deniz üssü niteliğindeki bir kasaba olma özelliğinde. 2013 yılından beri katedral Rus donanmasının ana kilisesi olarak kabul ediliyor. Anchor Meydanı’nda yer alan Kronstadt Deniz Katedrali aynı zamanda bir Ortodoks kilisesi.

Tüm Rus donanması için oluşturulmak istenen anıt katedral fikri 19. Yüz yıldan beri düşünülen fakat 1903 yılında hayata geçirilebilmiş bir proje. İnşaata başlamak için ihtiyaç duyulan para denizcilerden, deniz subaylarından ve Rus vatandaşların bağışlarıyla sağlanmış.

Katedralin mimari gelişim sürecinde Kronsradt Donanma Üssü’nün komutanı Amiral Stepan Makarov projeyi kontrol altına almış, projenin mimarlığını Neo-Bizans mimari ustası Vasily Kosyakov’a vermiştir. Vasily genel ve yapısal tasarımı ele almış, iç mekanlar ve cepheler üzerinde de çalışmıştır. Amiral Makarov katedralin 5.000 kişilik ibadetçi kapasitesine sahip olması ve tarihi Bizans kanonu izleri taşıması isteğini dile getirmiş ve bu isteği yerine getirmek için mimar Vasily, Bizans izleri taşıyan Yunanistan ve İstanbul’a giderek bazı araştırmalar yapmış. Bizans mimarisine başvurma anlayışı o dönemde Rus mimarlığından çok yaygın görülen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim bu önemli anıt için popüler mimari anlayış olan Neo-Bizans tarzda yapılma fikri de mantıklı bir açıklamaya kavuşuyor.

Katedralin duvarları yapay mermer kaplama dekorasyonlara sahip, ikonostasis yapımında da doğal taş kullanılmış. Kilisenin içindeki anıt levhalarda, savaşta düşen bütün Rus Deniz subaylarının ve denizcilerin isimleri bulunabilir. Katedralin şaşırtıcı vitray pencereleri ise Rusya’da eşsiz olarak kabul ediliyor. Katedral II. Nicholas ve ailesinin katıldığı görkemli bir törenle 1913’te açıldı. 16 sene boyunca kilise olarak kullanılmasının ardından Rus Devrimi ile birlikte sinema ve müze olarak işlevlendirildi. 

Bu tarihten sonra 1929’da müze kapatılarak değerli eşyalar devlet hazinesine alınarak kamulaştırıldı. Ardından talihsiz kilise II. Dünya Savaşı sırasında kubbesine doğrudan üç top atışı hasarı aldı. 1953-54 yılları savaş sonrası yeniden inşasıyla nihayet katedral işleyen bir konser salonuna dönüştürüldü. Fakat 1960'larda askeri personelin azaltılması konser salonunu gereksiz kıldı ve 1980'de katedral Merkez Donanma Müzesi'nin bir dalı olarak yeniden açıldı.

Katedral, yıllar boyu kapsamlı onarımlar ve iyileştirmelerden geçti ve Nisan 2012'de yeniden düzenlendi. Onarımlar, katedralin yüzüncü yıl dönümü için 2013'te tamamlanarak günümüzdeki ziyaret edilebilir son haline getirilmiştir. Kronstadt’ın simgesi olmuş bu katedral St. Petersburg merkeze 32 km uzaklıkta ve yerel otobüslerle ulaşım rahatlıkla sağlanabiliyor.

Ziyaret Bilgileri:  Pazar-Cumartesi  10:00-19:00

Adres: Yakornaya Ploshchad', 1, St Petersburg, Rusya

Yol Tarifi: Chernaya Rechka metro durağından 405 numaralı mini otobüslerle buraya ulaşmak mümkün. Staraya Derevnya durağındansa 101 numaralı otobüse binmek gerekiyor.

Yakındaki Yerler: Kronstadt Petrovsky Parkı, Anchor Meydanı