Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı, Hollanda Parlamentosu Yasası'nın himayesinde olan üç saraydan biridir. Saray, 17. yüzyılda bir belediye binası olarak Jacob van Camper tarafından inşa edilmiştir. Bina, tarihi boyunca önce Kral Louis Bonaparte Napoleon'un Kraliyet Sarayı ve daha sonra Hollanda Kraliyet Sarayı oldu.

Amsterdam'ın tam merkezinde Dam Meydanı'nda bulunmaktadır. Başlangıçta Amsterdam'daki sulh yargıçları için belediye binası olarak inşa edilmiştir. Günümüzde ise Hollanda ziyaretleri sırasında yabancı devlet başkanlarının resepsiyonu, kralın yılbaşı resepsiyonu ve diğer resmi resepsiyonlar için kullanılır.

1648 yılında yapımına başlanan sarayın mimarisinde Roma dönemi mimarisinin etkileri görmek mümkündür. Mimar Campen, sarayın tasarımında Roma kamu binalarından esinlenmiş. Yapı ilk zamanlar, mimarının planladığı gibi bir manu binası olarak kullanılsa da 1808'de Louis Bonaparte tarafından Amsterdam Kraliyet Sarayı 'na dönüştürülmüştür. Saray içindeki mobilyalar, avizler ve diğer objeler de Louis Bonaparte döneminden kalmış ve olduğu gibi muhafaza edilmiştir. Saray, tarihe daha yakından tanık olmak isteyenler için de özel keşifler saklıyor. 

Saray yılın büyük bir çoğunluğunda halka açıktır. Pazartesi günleri hariç bütün hafta ziyaret edilebilir. Kraliyet etkinliklerinin gerçekleşeceği günlerde ziyaretçiler binaya alınmaz. Yine de sarayın etrafında dolaşıp konukların saraya girişini izlemek başka bir deneyim sunacaktır.