Google+

Amsterdam

image_placeholder
Amsterdam08:15 AM
13℃
1 EUR=3.89 TRY
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon3℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 779.808/ Dil: Flemenkçe (Dutch) / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Airbnb-55-mln-amsterdam.jpg

Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan Amsterdam, ticaret şehri olarak kurulmuştu. Hollandalılar ilk günlerinde bile, özellikle ticaret ve ekonomik kalkınma kolaylaştığında, diğer kültürlerle olan ilişkilerini geliştirme konusunda oldukça aktifti. Bugün ise, Amsterdam açık ve hoşgörülü bir toplum olarak karakterini korumakta ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ve yeni sakinleri cezbetmektedir.

Amsterdam'ı keşfetmek çok kolaydır. Sadece 219 kilometrekarelik bir büyüklükte ve düz yollara sahiptir. Amsterdam'daki şehir planı, şehirle tanışmayı, kısa süre sonra evde hissetmeyi kolaylaştırır nitelikte. Köy benzeri çekicilik, Avrupa başkentinin kozmopolit vahası ve kültürel yaşamıyla da birleşmektedir.

Amsterdam'ın dünyanın en çok kültürlü kentlerinden biri haline gelmesi tesadüf değildir. Şehirde 180 farklı ülkeden insanlar yaşamaktadır. Bu da beraberinde farklı yaşam biçimlerinin, dinlerin ve inançların şehirde yer bulmasına olanak sağlamaktadır. Örneğin, şehir birçokları tarafından Avrupa gay merkezi olarak kabul edilir ve hala aktif bir gecekondu hareketi vardır.

Amsterdam, başka hiç bir şehire benzemez, kendine özel kozmopolit ve özgür bir yapısı vardır. Kanalları onu romantik, the Red Light District onu dağınık ve yaşam tarzı ise onu kaygısız yapar. Şehri yürüyerek, bisikletle veya tekneyle gezebilirsiniz ve her köşeyi döndüğünüzde orada ilginç bir şey görebilirsiniz. Amsterdam'ı ziyaret etmek için en uygun zaman; istediğiniz zamandır. Mevsim ne olursa olsun şehir heyecanı korur. Ancak bununla beraber çoğu insan daha uzun günler ve yüksek hava sıcaklıkları için yaz aylarında ziyaret etmeyi tercih eder. Ancak, bu da yaz aylarını şehrin en kalabalık dönemi yapmakta ve seyahatinizi daha yüksek ücretlerle organize etmeniz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla aslında Amsterdam'ı ziyaret etmek için en güzel zaman bahardadır. Mart ve Nisan aylarında bunaltıcı turist sayısı olmadan dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Sokak modeli, 19. yüzyıldan bu yana büyük ölçüde değişmemiştir. Ayrıca şehir geceleri güzelce aydınlatılan 400 köprüyle bağlanmış 90 adadan oluşur. Bunun yanı sıra Amsterdam'da, erotik tiyatrolardan, işkence salonlarına ve esrara kadar birçok aktiviteyi deneyimleyebileceğiniz yerler bulunur.

Ne yazık ki, Hollanda’da ve Avrupa’da geçerli kredi kartları dışında diğer kartlar pek kullanılmıyor. Özellikle küçük kafeler ve barlar için nakit taşımak her zaman en iyisidir. Euro almak zorunda kalırsanız şehirde yeterli sayıda ATM'ler ve bankalar var.

Amsterdam'da Coffeeshop denen yasal olarak esrar satın alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Ayrıca sadece Amsterdam’da bulabileceğiniz esrarlı kek ve mantarların tadına bakarak kahkahalar atmaya başlayabilirsiniz. Her zaman tavsiye edildiği gibi aşırıya kaçmadan tüketilmesi tavsiye edilir. İlk defa tüketeceğiniz için vücudunuzun ne tepki vereceğini bilemezsiniz. Genelde turistlerin çoğu ilk defa Amsterdam’da denediği için bu durumdan faydalanan kötü insanlar olabilir; cüzdan ve telefonunuzu her daim korumaya aldığınızdan emin olunuz.

Amsterdam’ın uzun ve olaylı bir geçmişi var. 12. yüzyılda, Amstel Nehri’nin kıyılarında yaşayan balıkçılar, zaman zaman büyük bir tuzlu su girişi olan IJ yakınlarındaki suyolu üzerinde bir köprü kurdular. Köprünün altındaki ahşap kilitler, köyü erken yerleşimi sızlatan IJ sularından koruyan bir baraj olarak görev yapıyordu. Damrak'ın bulunduğu nehir Amstel'in ağzı doğal bir liman oluşturdu ve bu da ticaretin gelişmesi açısından önemli bir adım oldu.

Öte yandan 2005 ile 2012 yılları arasında yapılan kazılar, Amsterdam'ın kökeninin 12. yüzyıldan "çok daha" eski olduğunu ortaya koymuştur. Metro "Noord-Zuid lijn"in inşası sırasında, arkeologlar, Neolitik Çağ’a ait birtakım buluntulara rastlanmıştır. Bu da şehirde M.Ö. 2600'den beri insan yerleşimini görmüş olabileceği anlamına gelmektedir.

Amsterdam'da yerel halktan daha fazla bisikletin bulunduğu bilinen bir gerçek. Bisiklet şeridinde asla yürümeyin ve köşelere aşırı dikkat edin, caddeyi geçmek için bisiklet yoluna adım atmadan önce iki tarafı da kontrol edin. Bu tavsiyemizi ciddiye alın çünkü trafikte bisikletliler; yayalar ve sürücülerden daha çok hakka sahip.

Amsterdam zengin bir tarihe, 180 farklı kökenden gelen çok çeşitli bir popülasyona ve çok çeşitli sanat ve kültüre ev sahipliği yapan uluslararası bir şehirdir. Burada yaşayan insanlar, burada çalışan insanlar, burada okuyan insanlar ve şehri ziyaret edenler, Amsterdam'ı canlı ve çok yönlü yapan en önemli unsur. Yerel olmayan kimseye neden Amsterdam'a taşındığını sorun; genellikle iki yanıttan birine sahip olursunuz: İş veya sevgi. Sonra sebeplerini daha da çeşitlenmelerini isteyin. Cevapları şu yönde olacaktır: En düşük yaşam masraflarından birine sahip olduğu için... Tarihi kent merkezi, sağlıklı iş/yaşam dengesi, rekabet avantajı ve kültürel çeşitlilik ile bu şehrin övünmek için birçok nedeni var.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=M1RzzcFqBHs

Amsterdam, yaklaşık 7.000 tescilli tarihi bina ile Avrupa'nın en büyük tarihi şehir merkezlerinden birine sahiptir. Yürüyerek veya bisikletle rahatça ulaşabileceğiniz turistik yerleri sizler için derledik.

Van Gogh Müzesi

012 Nis 2017Gezilecek Yerler

Van Gogh Müzesi

Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi, dünyadaki en popüler müzelerden biridir ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbeder. Müze 200'den fazla tablo, 500 çizimle Vincent van Gogh'a ait en büyük koleksiyonu barındırır. 1973 yılında Museumplein'de açılmış olan Van Gogh Müzesi, yıllar içinde genişletilerek modernize edilmiştir. Bu sayede gerçekten son teknoloji bir sergi ve ziyaretçi alanı sağlamaktadır.

Gerrit Rietveld ve Kisho Kurokawa tarafından tasarlanan binalarda bulunuyor. Müze koleksiyonu, Van Gogh'un dünyanın en büyük resim ve çizimleri koleksiyonudur.

2015 yılında müzeyi 1.9 milyon turist ziyaret etti ve Hollanda'da en çok ziyaret edilen müze ve dünyanın ise en çok ziyaret edilen 31. müzesi oldu.

Hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için Van Gogh Müzesi benzersiz ve ilham verici bir deneyimdir. Vincent van Gogh'un peyzajları, portreleri, yaşamı ve özellikle 'Ayçiçeği' gibi anında fark edilebilen eserlerinin mirasıyla birlikte müze, sanatçının gelişimini izlemek ve 19. yüzyıldaki diğer sanatçıların eserleriyle karşılaştırmak için fırsatlar sunar.

Müze ayrıca Van Gogh'un yaşamı hakkındaki bilgileri ve nasıl çalıştığını gösteren olağanüstü araştırma sonuçları barındırıyor. Çocuklar için sanat atölyeleri var ve Cuma günü 22:00'ye kadar ziyarete açıktır.

1991 yılında Van Gogh'un ilk dönem eserlerinden The Potato Eaters’in de aralarında bulunduğu toplam yirmi resim çalındı. Hırsızlar bina dışına çıksalar da, 35 dakika sonra çalınan tablolar terk edilmiş bir arabadan çıkarıldı. 2002 yılında müzede iki resim çalındı. İki Hollandalı yargılanmak üzere dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak tablolar hemen bulunamadı. Müze, tabloların geri kazanılmasına yol açan bilgi için 100.000 Euro tutarında bir ödül koydu. Bu anlamda da oldukça sansasyonel bir müze Van Gogh Müzesi. Sanatçının izlerini takip etmek için mutlaka uğramalı.

Amsterdam lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Canal Belt apartments - Golden Corner area, A351 Bed & Breakfast Studio on a Houseboat, Amsterdam Cosy Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ambulant, Great Apartment Amsterdam gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz B&B Amsterdam Amstel Apartment, B&B Petit Paris, Amsterdam Pijp Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Amsterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Heineken Experience

012 Nis 2017Gezilecek Yerler

Heineken Experience

Heineken Experience, Amsterdam'ın en otantik ve ünlü cazibe merkezlerinden biridir. Merkezde bulunan bu eski fabrika, 1988 yılına kadar markanın birasını imal ederken, ana üretim hattı ürüne olan talebin aşırı artması nedeniyle şehir dışındaki daha büyük bir tesise taşınmıştır. 2001 yılında kapılarını açtığından bu yana, günümüzde dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen bir müze ve turistik mekan olarak faaliyet göstermektedir. Heineken Experience, rehber eşliğinde fabrikada etkileşimli bir yürüyüş, bir Heineken tadım seansı, eğlence ve şirket geçmişi hakkında genel bilgilerin aktarıldığı aşamalardan oluşuyor.

Dünyanın en iyi biralarının tarifinde bir şeyler gizlidir ve Heineken de bu gruba dahil edilebilir. Bugün Heineken dünyanın en büyük üç bira üreticisinden biri olan, çok uluslu bir şirkettir. Heineken’in zengin ve başarılı geçmişi, bugün Amsterdam'daki eski fabrikasında sergileniyor.

Heineken Bira Fabrikası Turu şirketin tarihini eğlenceli ve interaktif bir şekilde ele alıyor. Etkileyici eski binada yürürken, orijinal Heineken birasını üreten dev bakır tanklarını görebilir ve hatta Heineken Müzesi barında kendi bira taslağınızı yapabilirsiniz. Heineken Bira Fabrikası Turu, İngilizce, Fransızca, Hollandaca, Rusça, Almanca, Çince, Portekizce, İtalyanca ve İspanyolca da dahil olmak üzere birçok dilde yapılıyor. Özetle heyecan verici bir yüksek teknoloji multimedya deneyimi denebilir. Ziyaretinizden en iyi şekilde yararlanmak için Heineken Experience uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Ortalama bir buçuk saat süren Heineken Bira Turu sonunda, barda dinlenirken iki tane ücretsiz içkinin tadını çıkarmayı unutmayın.

Red Light District

1818 Nis 2017Gezilecek Yerler

Red Light District

Merkez İstasyonu’nun oluşturduğu kaba bir üçgen içerisinde yer alan Red Light District, şehrin en eski kesimidir. Fakat tarihsel önemi, bölgedeki pencere alışverişinin popülaritesi ile büyük ölçüde örtüşüyor. Sokakları boyunca fahişelerin, din adamlarının, marangozların ve polislerin çok kültürlü topluluğu birbirine karışmakta ve güzel bir sosyal rahatlık sergilemektedir.

Aynı zamanda De Wallen olarak da bilinen Red Light District dar sokaklarında yürürken, öğleden sonra kadınların pencerelerinin arkasında görünmesini fark edeceksiniz; ancak "pencere alışverişine" gitmenin en yoğun ve en ilginç zamanı, saat 23.00'de. Pencerelerin üzerindeki kırmızı ışık, o anda bir kadının mevcut olduğunu gösterir. Ayrıca perdeleri kapalı ve kırmızı ışığın sönük olduğu bazı pencereleri göreceksiniz. Kırmızı pencere yerine mavi ışıklı pencereleri fark edebilirsiniz. Bu, camın arkasındaki kişinin transseksüel olduğu anlamına gelir.

Bu evlerde çalışan kadınların çoğu bağımsız çalışıyor; bu nedenle ne kadar süreyle ve ne kadar ücret talep ettikleri konusunda özgürlüğe sahipler.

Seks işçilerinin çalıştığı evlerin yanı sıra kimi tiyatrolarda canlı seks şovları da sergileniyor. Ayrıca bölgede çok sayıda kafe, bar gibi yerler de mevcut. Dolayısıyla Red Light District için şehrin eğlence merkezi demek hiç de yanlış olmaz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Capturekkm.png

Amsterdam Hollanda'nın başkentidir. Bu ülke doğuda Almanya, güneyde Belçika’yla komşudur ve kuzeyde batıda Kuzey Denizi’ne kıyısı vardır. Bir başka deyişle Hollanda, Kuzey Batı Avrupa'da bulunur.

Geolocation

Kuzey Avrupa'nın ıslak, gri ve yılın sekiz ayı biraz soğuk olduğu bilinen bir gerçek. Bu bölge Amsterdam'ı da içeriyor; ancak rüzgarlar havayı ilginç ve önceden tahmin edilemez tutuyor. Tavsiyemiz hiçbir zaman hafif bir yağmurluğu çantanızdan ayırmayın.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun ay mayıs ayıdır; bu ay muhtemelen de en kurak ay olacaktır. Ayrıca yaz aylarında yüksek turizm sezonu öncesinde ya da hemen sonrasında (Nisan ayında ya da Eylül ve Kasım ayları arasında) da tercih edilebilir. Sonbahar, özellikle Amsterdam'ı ziyaret etmek ve kanal boyunca gezinmek için en güzel mevsimlerden biridir.

Bunun yanı sıra Amsterdam adeta bir festivaller şehri. Nitekim yılda 300’den fazla festivale ev sahipliği yapıyor. Bu da neredeyse yılın her gününe bir etkinlik anlamına geliyor. Bu festivalleri takip ederek de kendinize bir seyahat planı çıkarabilirsiniz.

ns-train-at-hoek-van-holland-haven.jpg

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinden her gün Amsterdam’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş yaklaşık 3,5 saat sürmektedir

Amsterdam Havaalanı Schiphol şehrin 15 kilometre güneybatısında bulunur. Yılda 55 milyon yolcuya hizmet veren yolcu trafiği bazında dünyanın en iyi 25 havaalanında yer almaktadır.

Çoğu tren, ortaçağ merkezi ile IJ kıyısındaki yapay bir adada bulunan Amsterdam Centraal'a varır ve ayrılır. Amsterdam'daki diğer önemli tren istasyonları Amstel, Bijlmer-ArenA, Sloterdijk ve Zuid'tir. Uluslararası trenlerin çoğu doğrudan Amsterdam Centraal'a geçer, ancak bazıları sadece Zuid'de durmaktadır

Amsterdam, düşük bütçeli otellerden Avrupa'daki en pahalı otellerden bazılarına kadar değişen standartlarda kayıtlı 400'den fazla otele sahiptir. Özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde önceden rezervasyon yapılması önerilir. Çoğu otel ve pansiyon, özellikle Centraal İstasyonu'nun güneyindeki Binnenstad'da ve Museum Quarter'daki Zuid'de bulunur. Şirin butik konaklama, zengin ve ünlü evlerin bulunduğu zengin konut bölgesi olarak da bilinen Kanal Bölgesi de değerlendirebileceğiniz yerler arasındadır. Jordaan, hip-butik konaklama için biraz da lüks ama yine de dikkat çeken bir diğer bölgedir. Ancak Red Light District'te daha ucuz bazı hosteller de bulunmaktadır.

Bir hostelde konaklamak kışın hafta içleri 15 Euro iken; yaz aylarında bir hafta sonunda aynı konaklamaya 90 Euro ödeyebilirsiniz. Pansiyonlar genellikle hafta sonunda en az 2 gece kalmanızı beklemektedir. Düşük bütçeli bir otelde 2 kişilik bir çift yataklı oda, kışın hafta içi günlerde 40 Euro civarındadır. Yaz aylarında ise özellikle hafta sonlarında 100 Euro’ya kadar çıkabilir. Üç ve dört yıldızlı bir otelde fiyatlar sezona bağlı olarak 100 Euro ila 200 Euro aralığında olacaktır ve beş yıldızlı oteller bir gece 150 Euro ila 400 Euro arasında değişebilir.

Ucuz hostel ve otellerden geniş bir hizmet beklemeyin. Bunların çoğunda asansör yoktur ve her zamanki gibi dik merdivenler vardır. Baş dönmesinden şikayetçi olursanız, birinci veya ikinci katta bir oda alacağınızdan veya asansöre sahip bir otel rezervasyonu yaptığınızdan emin olun.

Tavsiyemiz, iç kanal kuşağı içinde olduğunuz sürece nerede kaldığınızın önemli olmadığıdır. Eğer o bölgede herhangi bir yerde kalıyorsanız, tüm önemli turistik yerler ve eğlence alanlarına kolayca erişebilirsiniz. Amsterdam bir sanatçılar şehridir. Eski ustalardan günümüzün modern sanatçılarına kadar, yaratıcı düşünen herkes kenti işbirliği yapmak ve sosyalleşmek için bir yer olarak gördü. Bu yüzden de Amsterdam'da uzman tasarımlı hosteller ve lüks oteller bol miktarda bulunur.

Hotel Not Hotel'in her odası bir maceradır. Eindhoven Tasarım Akademisi'nden bir grup tasarımcı tarafından tasarlanan odalar, yalnızca iç mekanlarda değil, giriş, konum ve genel fikir bakımından da eşsizdir. Yoğun toplumsal alanın ortasında modifiye edilmiş bir tramvay arabasında bir gece geçirin veya gizli bir kitaplığın arkasında uykuya dalın. Bir geceliği 75 Euro'dan başlayan bazı odalar, diğer gezginlerle mümkün olduğunca çok etkileşim sağlamaya yöneliktir; bazıları, çok gerekli gizliliği korumanıza izin verir.

WOW Hostel ise yalnızca kalacak bir yer değil, aynı zamanda kalabalık bir sanatçı kitlesini ağırlıyor. Amsterdam'ın yerel sanat camiasını tecrübe etmek isteyenler, sanat sergileri barındıran WOW'un yaratıcı binasını takdir edeceklerdir.

Amsterdam'daki en yeni lüks hostellerden biri olan Generator Amsterdam, konuklara lüks ama uygun fiyatlarla konaklama imkanı veriyor. Bir zamanlar bir üniversitenin parçası olan bina, tarihi ve moderni bir araya getirmesiyle dikkat çekiyor.

Hotel Pulitzer, Negen Straatjes adlı alışveriş çeyreğinin ortasında, Amsterdam'ın en zarif kanallarından birinin çekici bir uzantısı üzerinde bulunur. Bugün, Hotel Pulitzer iki büyük kanal arasında 25 farklı bina içerisine giriyor. Geçitlerin, merdivenlerin, ani açık alanların bulunduğu bir alana sahip.

Amsterdam pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Amsterdam Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Amsterdam Otelleri

En Uygun Fiyatlı Amsterdam Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Amsterdam Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Amsterdam Otelleri

Amsterdam'da toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, toplu taşıma çip kartını (OV-chipkaart) tramvay, otobüs ve metrolarda seyahat etmek için kullanabilirsiniz. Ziyaretçiler için en uygun seçenek tek kullanımlık kart (1 saat geçerlidir) veya gündüz kartıdır (1 ila 7 gün için geçerlidir). Bir saatlik bilet, tramvay şefinden veya otobüs şoförlerinden satın alınabilir. Gündüz kartları otobüste bulunan sürücüden alınamaz. Biletler, seçilen zaman çerçevesi içinde seçtiğiniz kadar çok yolculuk etmenize izin vererek satın alma tarihinden itibaren tüm ulaşım ağında geçerlidir.

Amsterdam Şehir Kartı: Şehrin en gözde mekanlarına ücretsiz giriş, ayrıca 24, 48 veya 72 saat boyunca GVB toplu taşıma sistemini sınırsız olarak kullanma imkanı tanımaktadır.

GVB Kartı: 1 ila 7 gün arasında geçerlidir; fiyatlar € 7,50'den başlar. Amsterdam'daki GVB tarafından işletilen tramvay, otobüs ve metrolarda geçerlidir. Rahatınız için, biletlerinizi GVB web sitesinden önceden satın alabilirsiniz.

Amsterdam & Bölgesel Seyahat Bileti: GVB, Connexxion, EBS ve NS tarafından işletilen tüm toplu taşıma araçlarında, gündüz ve gece otobüsleri dahil olmak üzere 1, 2 veya 3 günlük geçerlidir.

Amsterdam Travel Bilet: 1, 2 veya 3 gün için geçerlidir. Bu bilet, Amsterdam Havaalanı Schiphol ve Amsterdam'daki herhangi bir istasyon arasında (2. sınıf) tren seyahati de içerir. Ayrıca bilet, Amsterdam'daki toplu taşıma işletmecisi GVB tarafından işletilen tüm tramvaylar, otobüsler (gece otobüsleri dahil), metro ve feribotlar üzerinde sınırsız seyahat imkanı sağlar.

Eski Hollanda Turu: Amsterdam Merkez İstasyonu, Volendam / Edam ve Zaanse Schans arasında bütün gün boyunca otobüs güzergahlarını sınırsız kullanmanızı sağlayan hepsi bir arada bilettir. Fiyatı: 12.50 €


Hollanda mutfağı, Avrupa Ovası'ndaki verimli Kuzey Denizi nehri deltasındaki konumuyla şekillenmektedir; bu sebeple de ülke mutfağında balıkçılık ve çiftçilik önemli bir yere sahiptir.

Geleneksel olarak Hollanda mutfağı, basit sebzeler ve az miktarda et kullanılan yemeklerden oluşur. Bu yemekler oldukça sade ve basittir. Kahvaltı ve öğle yemeğinde genellikle peynir, ekmek gibi yiyecekler tüketilir. Akşam yemeğinde ise patates ve mevsim sebzelerinin yanında herhangi bir et tercih edilir. Kolonilerinin yemek kültürünün etkisiyle (özellikle de Hollanda Doğu Hint Adaları) ülke daha kozmopolit hale geldi ve uluslararası mutfaklar Amsterdam başta olmak üzere ülkenin büyük şehirlerinde temsil edilir oldu.

Mini krepten çeşitli kroketlere kadar Amsterdam aç gezginlere benzersiz mutfak deneyimleri sunmaktadır. Bu geleneksel Hollanda yemeklerinden en az birini denemeden eve dönmeyin. Bitterballen denen çıtır kızartılmış nefis köfteler hardalla birlikte servis edilir. Kalın Hollanda patatesi, kağıt konide servis edilir. Ekstra fıstık sosu, mayonez, soğan ve köri ketçap için 'patat speciaal' demeniz yeterli.

Tüm bu lezzetleri deneyimlemek istiyorsanız en doğru adreslerden biri Skek olacaktır. Skek, geleneksel Hollanda yemeklerini tüm en güncel yeme trendleriyle birleştiren bir restoran. Amsterdam'ın Red Light Bölgesi yakınlarında yer alıyor. Canlı müzik gecelerine de ev sahipliği yapıyorlar, ki bu da Skek'in zaten yıldız atmosferine katkıda bulunuyor. Öğrenciler tarafından işletilen Skek asla hayal kırıklığına uğratmaz; yemekler de ortalama 10-15 Euro arasında seyreder. Bunun yanı sıra çok sayıda bira çeşidinin yer aldığı bir barı da var.

Geleneksel mutfak dışına çıkıp tercihinizi farklı mutfaklardan yana kullanmak istiyorsanız, Meksika yemekleri servis eden Taqueria Tacobar’ı değerlendirebilirsiniz. Restoran, Leidseplein'e sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde.

Güneş battığında, Amsterdam bambaşka bir atmosfere bürünür. Arnavut kaldırımı sokakları sessizdir ve köprüler zarif bir şekilde aydınlatılır. Ay su üzerinde hafifçe parlar. Ancak içerlerde, parti yeni başlamıştır. Komedi kulüplerinden enerji dolu DJ'leriyle şık barlara kadar uzanan çeşitlilikte eğlence ortamı sağlayan şehir, en çok da bu özelliğiyle bilinir. Nitekim Amsterdam, herkes için küçük bir şeyler içeren farklı bir gece hayatı sunuyor.

Özellikle dikkat çeken unsurlardan biri şehrin sunduğu canlı müzik çeşitliliğidir. Ziyaretçiler, klasik, caz, blues, rock 'n roll, indie ve daha pek çoğu gibi hemen hemen tüm müzik türlerini dinleyebilecekleri bir yer mutlaka bulacaklardır.

En hareketli gece hayatı alanlarından ikisi Leidseplein ve Rembrandtplein’dır. Tramvayların saat 00.30 civarında sona erdiğini, ancak gece otobüslerinin ve taksilerin her zaman mevcut olduğunu unutmayın.

Red Light District, dünyaca ünlüdür ve birçok Amsterdam otelinin kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Sahip olduğu gece hareketliliğiyle şehrin bu bölümü, dünyada sayılı yerlerden biridir. Bölge gece kulüpleri ve barlarla çevrilidir. Sadece gözlem yapmak, insanları seyretmek için bile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Sugarfactory; gece hayatı, performans ve sanatı bir araya getiren bir gece tiyatrosu olarak şehirdeki en popüler adreslerden biri. Düzenli olarak sergilerin de düzenlendiği mekâna bir gecenizi mutlaka ayırmalısınız.

Teasers Bar, Damrak'ta bulunuyor. Bu anlamda en turistik adreslerden biri. Benzer yerlere göre daha pahalı olmasının bir sebebi de bu. Ancak buna rağmen şehrin en eğlenceli yerlerinden biri.

Bananabar, dünyaca ünlü bir mekân. Amsterdam'daki en tuhaf bar olarak tanımlanmaktadır. Barda özel şovlar mevcuttur; ancak hiçbir kameraya izin verilmediğini unutmayın.

Amsterdam'da gecenin ilerleyen saatlerinde açılan tiyatrolar erotik şovlar konusunda oldukça iddialı. Casa Rosso da bu anlamda en ünlü yerlerden biri. Gösteriler, yaklaşık bir saat sürer ve giriş ücretine içeride bir içecek dahildir.

Her yıl 300 festivale ev sahipliği yapan Amsterdam’da her zevke ve türe ait festivaller bulunur. Yılın her döneminde düzenlenen festivaller uluslararası ziyaretçileri cezbetmektedir.

Kral Günü’nde kent dev bir turuncu kütleye dönüşüyor. Dünyaca ünlü DJ'ler devasa açık hava sahnelerinde partiler veriyor. Vondelpark’ta çeşitli gösteriler düzenleniyor.

Normalde kanal evlerinin sadece önünü görebilirsiniz, ancak Açık Bahçecilik Günleri (Opentuinendagen) sırasında girişin önünden geçip, arkasında yeşil dünyayı görme imkanınız var! Katılmakta olan tüm bahçelere giriş yapmanızı sağlayan bir bilet satın alabilirsiniz. Üstelik ve sizi bir konumdan diğerine götürmek için özel bir kanal botu var.

Vondelpark Openluchttheater festivali her gün birçok farklı gösteri sunuyor. Festival kapsamında kabareden tiyatroya, konsere ve dansa kadar her yaştan insan için çok sayıda etkinlik düzenleniyor.

Vondelpark_Openluchttheater_Persfoto_2015.jpg

Amsterdam Pride, Ağustos ayının ilk haftasonunda düzenlenen, Amsterdam'ın dünyaca ünlü eşcinsel festivalidir. Amsterdam'daki en büyük festivallerden biri olan partiler, performanslar, atölye çalışmaları ve Cumartesi öğleden sonra Prinsengracht'ta düzenlenen tekneyle geçit töreni görülmeye değer.

Prinsengrachtconcert ve Grachtenfestival her yıl Ağustos ayının üçüncü haftasonu düzenlenir. Festival kapsamında Prinsengracht'ın ortasında bir sahnede ücretsiz açık hava klasik müzik konserleri organize edilir.

Çok katlı mağazalardan seçkin butiklere; antikalardan çağdaş Hollanda tasarımlarına kadar her şeyi bulabileceğiniz dünyanın en çeşitli alışveriş noktalarından birisi Amsterdam. Şehrin birçok farklı alışveriş bölgesi var. Her biri kendi karakterine sahip. Nine Streets'de tarihi kanallar arasında yer alan dar sokakların, Oud Zuid'deki lüks butiklerin ve Waterlooplein çevresindeki eski lezzetlerin tadını çıkarın.

Genel olarak, Amsterdam’da dükkanların çalışma saatleri Pazartesi 13.00-18.00 ve Salı'dan Cuma'ya 09.00-18.00 arasındadır. Çoğu perşembe günü saat 21.00’a kadar alışveriş yapılabiliyor ve Cumartesi günleri saat 17: 00'de kapanıyor. Albert Heijn gibi bazı süpermarketler akşam 10’a kadar açıktır. Pazar günleri, şehir merkezindeki Kalverstraat, Damrak, Leidsestraat ve Noorderkerk yakınlarında alışveriş yapabilirsiniz.

Ajax hediyelik eşyaları şehir genelindeki mağazalarda ve tabii ki Zuidoost'daki Ajax Dünyası’nda bulunabilir. Baraj veya Rokin'in hemen yakınındaki turistik dükkanda temalı takvimlerden bardaklara her türlü ürününü satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Hollanda peynirinin meşhur olduğunu unutmayın. Keçi veya koyun Gouda için Leidsestraat'ta bulunan Cheese & More’a mutlaka gidin. Tüm yerel peynir dükkanlarında satılan eski Amsterdam peyniri de satın alabileceğiniz peynirler arasında. Ahşap ayakkabılar da sevdiklerine armağan etmek üzere tercih edebileceğiniz ürünler arasında. Ayakkabılar taşımak için çok büyük gelirse sembolik anahtarlıklarını da tercih edebilirsiniz.

Hollanda (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Amsterdam Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Avrupa Birliği'nin diğer pek çok ülkesinde kabul edilen para birimi olarak Amsterdam’da da Euro kullanılmaktadır. Başka hiçbir para birimi kabul edilmemektedir. 1 Euro yaklaşık 3,6 Türk Lirasıdır.

Hollanda'nın resmi dili Hollandacadır (Dutch). Hollandaca, Flemenkçe’nin Hollanda’da kullanılan lehçesidir. Amsterdam sakinlerinin çoğunluğu iyi derecede İngilizce bilir ve bunun yanı sıra bir veya iki dili daha akıcı bir şekilde konuşurlar. Dolayısıyla gezerken Hollandaca bilmeseniz dahi herhangi bir zorluk çekmezsiniz.

T.C. AMSTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: 010 766 0007 / +90 312 292 29 29

Sadece ACİL durumlar için: +31 (0) 6 87242060

e-Posta: consulate.amsterdam@mfa.gov.tr

Adres

Museumplein 17 1071 DJ Amsterdam

Nieuwjaarsdag Yeni Yıl Günü, (1 Ocak )

Goede Vrijdag (14 Nisan )

Eerste & Tweede Paasdag ( 16/17 Nisan )

Koningsdag'ın Kral Günü ( 27 Nisan )

Kurtuluş Günü, ( 5 Mayıs )*

Hemelvaartsdag Ascension Day ( 25 Mayıs )

Eerste & Tweede Pinksterdag ( 4/5 Haziran )

(*) ile belirtilen bayramların günü her sene değişiklik göstermektedir.

Polis: 112

İtfaiye: 112

Ambulans: 112

176819 Ağu 2015Vize

Hollanda Vizesi Hakkında Önemli Uyarılar

 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.

Hollanda Vize Şartları

Şirket Ortakları - Tüccar ve Sanayiciler

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.

SSK'ya Bağlı Olarak Çalışanlar (Maaşlı)

 • Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.)
 • Vize Başvuru Formu (37.soru ve 2 adet vekaletname imzalanmış olmalıdır.)
 • Antetli kağıda konsolosluğa hitaben dilekçe.( Gidiş amacını belirten, şirket yetkilisi tarafından ıslak kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf. ( Arka fon beyaz ve yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Şirket imza sürküleri fotokopisi.
 • Orjinal faaliyet belgesi.(Son 3 ay tarihli)
 • Banka hesap cüzdanları.(Hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan, güncel tarihli.)
 • Vergi levhası fotokopisi. (Son dönem)
 • Maaş bordrosu (Son 3ay)
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • SSK işe giriş bildirgesi.
 • Var ise tapu fotokopileri.
 • Var ise araç ruhsat fotokopileri.
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Uçak ve otel rezervasyonu.
 • Kimlik fotokopisi.
 • SSK hizmet dökümü. (sgk.gov.tr adresinden yada SGK müdürlüklerinden alınabilir.)