Amsterdam Kanalları

Amsterdam’ın tarihi de kendi fiziki yapısı gibi sudan gelmektedir. Şehirde bulunan 165 kanal, yüzyıllar boyunca ulaşım, ticaret ve şehri keşfetmek için kullanılmıştır. Bu arada Amsterdam’ın kalbini oluşturan bu kanalların,  2010 senesinde UNESCO Dünya Mirası olarak tanındıklarını belirtelim. Amsterdam kanal gezintisi, şehrin büyüleyici ve tarihi yüzünü tanımanın yanı sıra, şehrin cazibe merkezlerini keşfetmek için en iyi yollardan biridir.

İster Amsterdam’a ilk kez gelen bir ziyaretçi olun, ister sık sık gelen bir gezgin olun, Amsterdam’daki her bir yapının, tekneden daha büyülü göründüğüne her seferinde şahit olursunuz. Yapımı 18. yüzyıla dek uzanan kanalların UNESCO mirası'na alınmasının sebeplerini, ilk görüşte anlayacaksınız; sade mimari yapılarıyla kentin dokusunu bozmayan, Amsterdam'a romantik bir görünüm katan kanallar, ulaşım için de halen aktif olarak kullanılmakta. 

Köprü ve kanal denince akla ilk olarak Venedik gelse de Amsterdam 160 kanalı ve 1300'ü bulan köprü sayısıyla Venedik'in hayli ilerisinde. Böyle olunca bu güzel şehri gezmenin en iyi yolunun kanal turları olduğunu söylemeye gerek yok. 

Amsterdam’ın kanallarındaki muhteşem tekne turu, yaklaşık bir saat sürmektedir. Bu bir saatlik gezintilerden başka, rehberli, pratik hop-on-hop-off servisli ya da romantik mum ışıklı gibi farklı türde turlar da bulunur. Bölgenin en iyi tur operatörlerinden bazıları, Stromma, Blue Boat ve Lovers olarak sayılabilir. Son olarak fiyatların aşağıdaki gibi uygun olduğuna bakmayın. İsteğinize göre lüks bir tur organize etmek isterseniz, fiyatlar 200 Euro’ya kadar çıkabiliyor.  

Giriş Ücreti:IAmsterdam kart ile çocuk: 8 Euro, IAmsterdam kart ile yetişkin: 16 Euro

Yakınındaki Yapılar: Amsterdam’ın pek çok turistik ve tarihi yapısı