Amsterdam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amsterdam
 

"Tanrı dünyayı yarattı, Amsterdam'ı ise Hollandalılar." 

Tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan Amsterdam, ticaret şehri olarak kurulmuştu. Hollandalılar ilk günlerinde bile, özellikle ticaret ve ekonomik kalkınma kolaylaştığında, diğer kültürlerle olan ilişkilerini geliştirme konusunda oldukça aktifti. Bugün ise, Amsterdam açık ve hoşgörülü bir toplum olarak karakterini korumakta ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ve yeni sakinleri cezbetmektedir.

Amsterdam'ı keşfetmek çok kolaydır. Sadece 219 kilometrekarelik bir büyüklükte ve düz yollara sahiptir. Amsterdam'daki şehir planı, şehirle tanışmayı, kısa süre sonra evde hissetmeyi kolaylaştırır nitelikte. Köy benzeri çekicilik, Avrupa başkentinin kozmopolit vahası ve kültürel yaşamıyla da birleşmektedir.

Amsterdam'ın dünyanın en çok kültürlü kentlerinden biri haline gelmesi tesadüf değildir. Şehirde 180 farklı ülkeden insanlar yaşamaktadır. Bu da beraberinde farklı yaşam biçimlerinin, dinlerin ve inançların şehirde yer bulmasına olanak sağlamaktadır. Örneğin, şehir birçokları tarafından Avrupa gay merkezi olarak kabul edilir ve hala aktif bir gecekondu hareketi vardır.

Amsterdam, başka hiç bir şehire benzemez, kendine özel kozmopolit ve özgür bir yapısı vardır. Kanalları onu romantik, the Red Light District onu dağınık ve yaşam tarzı ise onu kaygısız yapar. Şehri yürüyerek, bisikletle veya tekneyle gezebilirsiniz ve her köşeyi döndüğünüzde orada ilginç bir şey görebilirsiniz. Amsterdam'ı ziyaret etmek için en uygun zaman; istediğiniz zamandır. Mevsim ne olursa olsun şehir heyecanı korur. Ancak bununla beraber çoğu insan daha uzun günler ve yüksek hava sıcaklıkları için yaz aylarında ziyaret etmeyi tercih eder. Ancak, bu da yaz aylarını şehrin en kalabalık dönemi yapmakta ve seyahatinizi daha yüksek ücretlerle organize etmeniz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla aslında Amsterdam'ı ziyaret etmek için en güzel zaman bahardadır. Mart ve Nisan aylarında bunaltıcı turist sayısı olmadan dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Sokak modeli, 19. yüzyıldan bu yana büyük ölçüde değişmemiştir. Ayrıca şehir geceleri güzelce aydınlatılan 400 köprüyle bağlanmış 90 adadan oluşur. Bunun yanı sıra Amsterdam'da, erotik tiyatrolardan, işkence salonlarına ve esrara kadar birçok aktiviteyi deneyimleyebileceğiniz yerler bulunur.

Ne yazık ki, Hollanda’da ve Avrupa’da geçerli kredi kartları dışında diğer kartlar pek kullanılmıyor. Özellikle küçük kafeler ve barlar için nakit taşımak her zaman en iyisidir. Euro almak zorunda kalırsanız şehirde yeterli sayıda ATM'ler ve bankalar var.

Amsterdam'da Coffeeshop denen yasal olarak esrar satın alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Ayrıca sadece Amsterdam’da bulabileceğiniz esrarlı kek ve mantarların tadına bakarak kahkahalar atmaya başlayabilirsiniz. Her zaman tavsiye edildiği gibi aşırıya kaçmadan tüketilmesi tavsiye edilir. İlk defa tüketeceğiniz için vücudunuzun ne tepki vereceğini bilemezsiniz. Genelde turistlerin çoğu ilk defa Amsterdam’da denediği için bu durumdan faydalanan kötü insanlar olabilir; cüzdan ve telefonunuzu her daim korumaya aldığınızdan emin olunuz.

Amsterdam’ın uzun ve olaylı bir geçmişi var. 12. yüzyılda, Amstel Nehri’nin kıyılarında yaşayan balıkçılar, zaman zaman büyük bir tuzlu su girişi olan IJ yakınlarındaki suyolu üzerinde bir köprü kurdular. Köprünün altındaki ahşap kilitler, köyü erken yerleşimi sızlatan IJ sularından koruyan bir baraj olarak görev yapıyordu. Damrak'ın bulunduğu nehir Amstel'in ağzı doğal bir liman oluşturdu ve bu da ticaretin gelişmesi açısından önemli bir adım oldu.

Öte yandan 2005 ile 2012 yılları arasında yapılan kazılar, Amsterdam'ın kökeninin 12. yüzyıldan "çok daha" eski olduğunu ortaya koymuştur. Metro "Noord-Zuid lijn"in inşası sırasında, arkeologlar, Neolitik Çağ’a ait birtakım buluntulara rastlanmıştır. Bu da şehirde M.Ö. 2600'den beri insan yerleşimini görmüş olabileceği anlamına gelmektedir.

Amsterdam'da yerel halktan daha fazla bisikletin bulunduğu bilinen bir gerçek. Bisiklet şeridinde asla yürümeyin ve köşelere aşırı dikkat edin, caddeyi geçmek için bisiklet yoluna adım atmadan önce iki tarafı da kontrol edin. Bu tavsiyemizi ciddiye alın çünkü trafikte bisikletliler; yayalar ve sürücülerden daha çok hakka sahip.

Amsterdam zengin bir tarihe, 180 farklı kökenden gelen çok çeşitli bir popülasyona ve çok çeşitli sanat ve kültüre ev sahipliği yapan uluslararası bir şehirdir. Burada yaşayan insanlar, burada çalışan insanlar, burada okuyan insanlar ve şehri ziyaret edenler, Amsterdam'ı canlı ve çok yönlü yapan en önemli unsur. Yerel olmayan kimseye neden Amsterdam'a taşındığını sorun; genellikle iki yanıttan birine sahip olursunuz: İş veya sevgi. Sonra sebeplerini daha da çeşitlenmelerini isteyin. Cevapları şu yönde olacaktır: En düşük yaşam masraflarından birine sahip olduğu için... Tarihi kent merkezi, sağlıklı iş/yaşam dengesi, rekabet avantajı ve kültürel çeşitlilik ile bu şehrin övünmek için birçok nedeni var.
 

Tanıtım Videosu:

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı