Red Light Hakkında Her Şey

Red Light District, Kırmızı Işıklar Caddesi ya da mahallesi olarak bilinmekte. Amsterdam'dan daha meşhur ya da Amsterdam bu mahalle sayesinde meşhur desem yanlış söylemiş olmam. Bu yazımı kaleme almamın sebeplerinden bir tanesi de Amsterdam'da gezilecek yerlerin azlığı ve insanların bu şehri ziyaret etmesinin en büyük sebebinin bu mahalle ve uyuşturucu niteliği taşıyan maddelerin yasal bir şekilde kullanılması. 

Redlight ile ilgili detayları başlamadan önce bu videoyu izleyebilirsiniz. Red Light sokaklarında çekilen, hatta orada çalışan kadınlar ile yapılan röportajları da içermektedir. (NOT: Video adventuresinamsterdam.com sitesinden alınmıştır.)

Özellikle İngiltere'de yaşayan gençlik cuma ve cumartesi geceleri şehre geldiklerini gördüm. Neredeyse şehrin her tarafında çılgınca eğlenen İngilizleri göreceksiniz. Yalnızca Red Light değil, tüm bar ve diskolar tıka basa doluyor. Özellikle çocuklu gezginlerin tarih seçimlerini Amsterdam için yaparken buna dikkat etmelerini önerebilirim.

Red Light Mahallesi nerededir?

Red Light tam Amsterdam’ın kalbinde diyebilirim. Amsterdam tren istasyonundan (Amsterdam Centraal Station) başlayarak Dam Meydanı'na kadar uzanan bir bölgedir. İçerisinde sadece o kırmızı odalardaki kadınların haricinde; marijuana, yani kenevir otu satan Coffeeshoplar, sex shoplar, seks müzeleri ve canlı sex showların yapıldığı tiyatrolar vardır. Detayları aşağıda yazacağım.

Red Light nasıl bir yerdir? Güvenli midir?
Red Light anlatılana göre 1270lere dayanan bir tarihe sahip. Amsterdam bir liman şehri olduğu için, gemicilerin uğrak yeri olan bu bölge zamanla Avrupa’da bir merkez haline gelmiş. Dini örgütler tarafından yıllarca kapanmaya uğraşılmış ve bazı zamanlarda da bunu başarmışlar. 6500 metrekare alana yayınlan bu mahallede her yer kırmızıdır. Fakat bazı dükkanlarda mor ışıklar da görülmekte. Bu mor renkler arka sokaklara doğru gittikçe çoğalmakta. Sebebini öğrenmek için cama yaklaştığımda gerçek ile yüz yüze kalmıştım. Bu mor ışıklı odalar travesti seks işçilerine aitmiş.

Evlerde çalışan kadınların çoğu Amsterdam'da ve çevre şehirlerde okuyan ve geçimini kazanan üniversite öğrencileri tarafından kullanılmakta. Tıpkı kenevir otunun yasal olması gibi, bu cadde üzerindeki odaları kiralayarak yapılan seks ticareti de vergisini ödemek koşuluyla yasallaşmış. Oda kiralamak için çok önceden rezervasyon yapılmakta ve sadece bir gün kullanılmaktaymış.

Coffeeshop nedir?

Red Light Mahallesi'nin içerisinde bolca bulunan bu coffeshoplarda marjiuana kullanımı yasaldır. Çok farklı çeşitlerde coffeeshoplar bulunmaktadır. Fakat resimde gördüğünüz ve Bob Marley figürlü cafeler daha fazla tercih edilmekte. Buralarda sadece sigara olarak satış yapılmamaktadır. Sigara içmeyenler için mantar ve kek olarak da satış yapılmaktadır. Bunları bilin ama lütfen kullanmayın...

Amsterdam’dan satın aldığınız bir ürünü Türkiye’ye getiririm ya da başka bir şehire geçerken yanımda götürürüm diye düşünmeyin. Amsterdam haricindeki diğer Hollanda şehirlerinde bile yasal değildir. Uzun bir zamanınızı karakolda geçirebilirsiniz.

Canlı Seks Tiyatroları


 
Red Light Mahallesi'nde yukarıda gördüğünüz gibi fil resminde tiyatrolar göreceksiniz. Tabelasında Theatre (Tiyatro) yazıyor olacak. Fakat bu bizim bildiklerimizden biraz farklı bir tiyatro. İçeri girmek için kapısında kadın ve erkeklerin uzun kuyrukları oluşturduğu bu tiyatrolarda canlı seks gösterileri yapılmaktadır. Bu tiyatroların en meşhuru da resimde gördüğünüz Casa Rosso'dur.

Red Light Mahallesi'nde Bilmeniz ve Yapmamanız Gerekenler:
Amsterdam ve Red Light özgürlükler merkezi olsa da yapılmaması gerekenler var. Özgürlüğün de bir sınırı olduğunu lütfen unutmayınız. Kısaca aşağıda yazacaklarımın "Acaba yapsam ne olur?" sorusunu kaldırmaz. Polis anında olaya müdahale eder ve hiçbir açıklamanız da sizi kurtarmaz. Şimdiden uyarayım dedim... 

  • Red Light'da gezerken resim çekebilirsiniz. Fakat siz siz olun benim gibi camlarda bulunan kadınların resimlerini izinsiz çekmeyin. Siz gizlice çektiğinizi sandığınız sırada kolunuza bir sivil polis girebilir. Şehrin her tarafında bol sayıda sivil polis gezmektedir. Başta da anlattığım gibi bu caddede çalışan kadınların çoğu normal hayatları olan insanlar. Çoğu üniversite öğrencisi. Haliyle çok fazla deşifre olmak istemiyorlar.
  • Coffeeshoplar harici hiçbir yerden hafif uyuşturucu madde veya benzeri şeyler almayın. Sokakta satış yapan insanlar görebilirsiniz., teklif etseler bile hayır deyip uzaklaşın. Bazıları sivil polis bile olabilir.
  • Kırmızı ışıklı odalarda kadın, mor ışıklarda ise travestilerin çalıştığını unutmayın. 
  • Red Light harici hiçbir yerde seks yasal değildir. Yani sokakta size öneride bulunan kadın veya erkeklerden uzak durun.

  • Sokaklarda alkol tüketimi yasaktır. Mutlaka bir mekana girerek alkol tüketimi yapın.
  • Sokaklarda bol sayıda pisuvar bulunmakta. Bunları kullanabilirsiniz. Ama sakın bir ağaç altını kullanılırız diye düşünmeyin.
  • Amsterdam'da veya Red Light Mahallesi'nde gezerken yukarıdaki resimdeki gibi rengarenk bayraklı bir mekan görürseniz, burası bir gay mekanıdır.
  • Coffeeshoplarda ot içmek yasal fakat sigara içmek yasaktır.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle…

Diğer Amsterdam yazılarım:
Amsterdam Gezilecek Yerler
Amsterdam da Bedava Ne Yapılır?

 

gezgindeli

Yazar Hakkında

gezgindeli

Sırt çantamla veya bisikletimle dünyayı geziyor, farklı kültürler ve hayatları,pratik önerilerle aktarıyorum