Amsterdam Çiçek Pazarı

Bloemenmarkt yani Amsterdam Çiçek Pazarı, şehrin en hoş kokan ve en iç açan noktalarından biri. Amsterdam’daki eski kanallardan biri olan Singel üzerinde kurulmuş, dünyanın ilk yüzen çiçek pazarı olarak biliniyor. Yüzen ev diyebileceğimiz tekneler üzerine tünemiş olan pazar artık dünyadaki tek çiçek pazarı olmasa da su üzerine kurulmuş tek çiçek pazarı olma özelliğini koruyor.

Çiçek pazarını gezerken kendinizi meşhur Hollanda lalelerinin baş dönüdürücü kokuları arasında bulmanız ve "Sana sarı laleler aldım / çiçek pazarından..." diye mırıldanmanız an meselesi.

Pazar 1862 yılında kurulmuş. Dünyanın en turistik çiçek pazarı olsa da aslında 15-20 tezgahtan, daha doğrusu tekneden oluşuyor. Burada elbette sadece lale satılmıyor, başka birçok bitkiyi bulabilirsiniz. Bitkilerin yanı sıra hedyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar da var. 

Eskiden, bu pazarda doğrudan tekneler üzerinden halka satış yapılırmış. Fakat artık günümüzde sabit yüzen bir yapı kullanılmakta ve buradan hediyelik eşya da dahil olmak üzere çiçeklere dair ne varsa satın alınabiliyor. Amsterdam’a kadar gelip laleleri koklamadan, gerçek bir Amsterdam gezisi yapmış sayılmazsınız. O yüzden, bu atmosferi solumak için Bloemenmarkt Çiçek Pazarı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres:Singel, 1012 DH Amsterdam

Ziyaret Saatleri:Pazartesi-Cumartesi: 09.00-17.30, Pazar: 11.00-17.30

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Yakınındaki Yapılar: Dam Meydanı, İşkence Müzesi, Pek çok bar ve restoran