Centraal İstasyonu'ndan Damrak'ın aşağısına doğru sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde olan bu meydan yerli halkla buluşmanızı sağlıyor. 13. yüzyılda şehrin batmasını önlemek için Amstel Nehri’nin etrafında bir baraj inşa edildiğinde yaratılmıştır. 60'lı yıllar boyunca Baraj Meydanı hippileri ile ünlü olmuş ve günümüzde dahi meydanda birtakım hippi gruplarla karşılaşmak mümkündür.

Meydanda şehrin pek çok önemli yapısını görebilirsiniz. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tussauds Müzesi bunlardan en önemlileri. Aynı zamanda meydanda 1956 yılında 2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybedenleri anmak amacıyla dikilmiş bir anıt bulunuyor.

Dam Meydanı'nın popülaritesi çok fazla olduğu için kafe ve barlarda masa beklemek zorunda kalabilirsiniz. Hava durumu ne olursa olsun, burada her zaman bir aktivite oluyor. İlkbaharda bir karnaval olabilir ya da yılın belli dönemlerinde meydanda kurulan renkli dönme dolaba denk gelebilirsiniz. Yaz aylarında sokak sanatçılarının hareketlendirdiği meydan Amsterdam’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.