Amsterdam Peynir Müzesi

Amsterdam’a gelip peynir yemeden ve peynir dükkanlarına gitmeden olmaz. Amsterdam’da muhteşem bir peynir tecrübesi yaşamaya hazır olun. Amsterdam Peynir Müzesi, ücretsiz tadım deneyimi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ziyaretçilerini, peynir yapımının tarihçesi hakkında doyasıya bilgilendiriyor.

Müze, Hollanda peyniri hakkında uzmanlaşmış Henk ve Edwin isimli iki genç girişimci tarafından yönetiliyor. Ülkenin bilinen ve bilinmeyen en iyi peynir tatlarını buluşturan müzeden, dünyanın her yerine vakumlu bir şekilde istediğiniz peyniri götürebiliyorsunuz. Hollanda peyniri hakkında daha fazla bilgilenip geleneksel Hollandalı bir çiftçi gibi giyinip peynir dilimlemenin tadına varmalısınız.

Amsterdam'da peynir yapımı 600 yıldan bu yana süren, artık şehrin simgesi halini almış bir gelenek. Hollanda peynirleri, dünyanın en iyi peynirleri arasında geliyor. Dolayısıyla "alt tarafı peynir..." diye düşünmeden gezmelisiniz bu müzeyi... Müzenin girişinde geleneksel Holanda peynirlerinin tadına bakabiliyorsunuz. Birince kat tamamen ülkenin en meşhur peyniri Gouda'ya ayrılmış.. Bu katta Gouda peynirine dair tüm bilgilere erişebiliyorsunuz. Peynirin tarihi, yapımı, farklı püf noktaları hakkında oldukça detaylı hazırlanmış videolar ve fotoğraflara bakmak yeterli gelmezse daha kapsamlı bir müze turuna da katılmanız mümkün. 

Bu eğlenceli, bilgilendirici ve lezzetli müzede İnstagram tutkunları da unutulmamış, müze gezisinin sonunda dileyenler Hollandalı bir peynirci gibi geleneksel kıyafetleri giyip fotoğraf çektirebiliyorlar. 

Adres: Prinsengracht 112, 1015 EA, Amsterdam, Hollanda

Ziyaret Saatleri:Pazartesi-Pazar 09.00-19.00

Giriş Ücreti:Ücretsiz

Yakınındaki Yapılar:Anne Frank Evi, Amsterdam Merkez İstasyonu, Electric Ladyland