Amsterdam’da tarihi çok eskilere dayanan pek çok bar ve restoran bulunuyor. 1452 senesindeki büyük Amsterdam yangınından sağlam çıkmayı başaran iki binadan birisi olan In ‘t Aepjen, Red Light District’in yakınında yer alan eski Zeedijk’te bir bar. Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan In ‘t Aepjen’in, tarihi çok eskilere dayanan ilginç bir hikayesi bulunuyor.

Burası ilk yapıldığı yıllarda yani bundan 500 sene önce han olarak kullanılıyormuş. 1585-1702 yılları arasındaki döneme denk gelen Hollanda Altın Çağı’nda denizciler, Endonezya gibi uzak sömürgelerden dönerken parasız kalıyorlarmış. Denizciler, bu handa yiyip içtiklerinin parasını da, yanlarında getirdikleri maymunlarla ödüyorlarmış. Bir süre sonra In ‘t Aepjen, o kadar çok maymunla dolmuş ki müşteriler, etrafta uçuşan bitlerden şikayet etmeye başlamış. Bu durumdan kurtulmak için maymunlar, hana sürekli gelen Gerard Westerman isimli müşteriye verilmiş. Westerman, Avrupa’nın en eski hayvanat bahçelerinden birine dönüşecek olan büyük bahçesinde bu maymunları beslemiş. (Artis Hayvanat Bahçesi)    

Bugün In ‘t Aepjen’de ödeme maymunlarla yapılmasa da mekanın her yanı maymun posterleri, maymun heykelleri ve maymun tabloları ile doludur. Amsterdam’a giderseniz, In ‘t Aepjen’in bu ilginç hikayesine ortak olmak için mutlaka uğrayın.

Adres: Zeedijk 1, 1012 AN Amsterdam, Hollanda

Ziyaret Bilgileri: Pazar-Perşembe 15.00 – 01.00 Cuma-Cumartesi: 15.00 – 03.00. Giriş için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor.  

Yakın Yerler:Amsterdam Merkez İstasyonu, Red Light District, Ons 'Lieve Heer op Solder (Amsterdam’ın ilginç kanal evi, müzesi ve kilisesi)