Ulubey Kanyonu

Ulubey-Kanyonlari-01.jpg
 

Uşak’ın Ulubey ilçesinde bulunan Ulubey Kanyonu ABD’nin Arizona Eyaletinde bulunan Büyük Kanyon (Grand Canyon)’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonu olma özelliğine sahiptir. Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir büyük kanyon ve bu kanyona bağlanan daha küçük onlarca kanyondan meydana gelmektedir. 50 ile 100 metrearasında değişen genişliği, yaklaşık 45 kilometre uzunluğu ve 170 metreye varan derinliğiyledünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliği taşıyan Ulubey Kanyonu 2015 yılında belediyenin çevre düzenlemeleriyle birlikte turizme açılmıştır.

Kanyon sebze ve meyve tarımına elverişlidir ancak bölgedeki kirliliği temizleme çalışmaları henüz tamamlanmadığı için herhangi bir tarım faaliyetine açık değildir. Bu temizleme çalışmaları tamamlandıktan sonra kanyonun tarımın yanı sıra yamaç paraşütü gibi sporlara da açılacağını belirtelim.

Kanyonu gezmek için arazi araçları kiralayabilirsiniz ya da doğaya tamamen karışmak isterseniz kendinize belirlediğiniz bir rota doğrultusunda yürüyerek de keşfe çıkabilirsiniz. Bunların yanı sıra kanyon sal sporları, balonla gezinti, kaya tırmanışı gibi aktivitelere de elverişlidir.

Merkeze 30 kilometre uzaklıktaki ilçede bulunan kanyona ulaşmak için her saat başı sefer düzenleyen toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. İçinizdeki maceracı ruhun ortaya çıkmasına izin vermek isterseniz de kanyon manzaralı yakınlardaki tepelere çadır kurma imkânınız bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kanyonu’nun manzarasının nefes kesici halini görmeniz için kanyonun üzerinde bir cam balkon bulunuyor. 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras Park, 302 metrekare büyüklüğünde bir kafeterya ve 135 metrekare büyüklüğünde camdan oluşuyor. Yükseklik korkunuz varsa camların kalınlığında ve kurşun geçirmez özelliğe sahip olduğunu belirtelim. Ulubey Kanyonu Cam Teras tüm alanla doğru orantıda örtüşen bir mimariye sahip. Buraya çıkarak kanyonun manzarasını doyasıya çıkarmanızı tavsiye ederiz. Yüksek ve şeffaf bir zeminde durarak metrelerce yukarıdan alanı seyretmek sizi oldukça heyecanlandıracak.

Ulubey Kanyonu Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ulubey Kanyonu cam teras giriş ücreti 3 TL. Cam Teras Projesi, bölgenin turizme açılması hedeflenerek inşa edilmiştir. Bu yüzden kanyonun giriş alanında alışveriş yapılabilecek birçok yöresel hediyelik eşya dükkanı ve eğlence parkları yer alıyor. Kanyon Cam Teras Park’ı, haftanın her günü 08:00-01:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Ulubey Kanyonu Nasıl Gidilir?

Adres: Dilaver Mahallesi, Ulubey/ Uşak
Otobüs: Uşak merkeze 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ulubey Kanyonu’na gitmek için otobüs tercih edebilirsiniz. Uşak merkezden Ulubey’e her gün düzenli otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca tatil turlarının düzenlediği gezilerle de bölgeyi keşfedebilirsiniz.
Otomobil: Otomobil ile ulaşım için Uşak merkez istikameti dışında Manisa – Alaşehir yolunu kullanarak da Ulubey Kanyonu’na ulaşabilirsiniz. Denizli ile Ulubey arası da 115 km’dir.