Hollanda, özellikle resim sanatında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri. Nasıl olmasın ki? Van Gogh, Rembrandt, Vermeer, Bruegel ve daha birçok eşsiz ressamın doğduğu yerler burası. Dolayısıyla başkent Amsterdam da bu sanatsal zenginlikten payını fazlasıyla alıyor. Amsterdam Müzeler Bölgesi'nde yer alan Rijksmuseum da koleksiyonundaki çok değerli tablolarla şehrin en önemli ziyaret bölgeleri arasında geliyor. 

Rijksmuseum'un tarihi de eskilere 1800'lerin başına dayanıyor. Müze ilk olarak öneticilerin koleksiyonlarını muhafaza etmek için Lahey'de kurulmuş. Ardından 1808 yılında Fransa Kralı Napoleon'un kardeşi Louis Bonaparte'ın Hollanda Kralı olduğu dönemde, Amsterdam'a taşınmıştır. Yıllar içindeki eklemeler ve planlamaların ardından şimdiki halini alması 20. yüzyılın başlarını bulmuştur. 

 

Dünyanın en büyük Flemenk koleksiyonuna sahip olan müzede yer alan önemli eserlerin başında Rembrandt'ın Gece Bekçisi adlı eseridir. Müze, Rembrandt'a dair oldukça iyi bir koleksiyona sahiptir. 2019 senesinde Rembrandt Yılı olarak ilan eden müzede sanatçıya dair birçok etkinlik düzenlenmiş. Rembrandt'ın yanı sıra Valesquez'in de çarpıcı tablolarını yakından görme şansına sahip olacaksınız. 

Riijksmuseum, Van Gogh Müzesi'ne çok yakın bir konumda bulunsa da burada da Van Gogh'a ait tablolara yer verilmiş. Müzenin eşsiz koleksiyonunun yanında çok etkileyici bir de kütüphanesi bulunuyor. Bu kütüphane, ülkenin en büyük sanat kütüphanesi özelliğine sahip olması açısından da oldukça değerli. 

Müzede Asya Sanatına ayrılmış özel bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde Hint heykelleri, ahşap maketler, denizciliğe dair çeşitli obje ve maketler, Kore, Vietnam ve Çin'e dair geleneksel objeler, çizimler gibi eserleri inceleyebilirsiniz. 

Adres: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam

Ziyaret Bilgileri: 18 yaş üstü 19 Euro, 18 yaş altı ücretsiz. Müzeyi haftanın her günü 09:00-17:00 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Yakın Yerler: Van Gogh Müzesi, 

Yol Tarifi: