Belçika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Federal Parlamenter monarşi ile yönetilen Belçika, 1962-63 yıllarında tanımlanan 4 dil alanı (Felemenkçe, Fransızca, iki dilli (Felemenkçe, Fransızca), ve Almanca) ve 1970, 1980, 1988 ile 1993'teki Belçika anayasasındaki ardışık revizyonlar ile üç düzeyde politik güce ayrılmış tek bir federal devlettir. Bu güçler; Brüksel merkezli BelçikaFederalYönetimi, üç ana topluluk olan Flaman topluluğu, Fransız topluluğu, Alman topluluğu ve üç bölge Flaman Bölgesi (beş ile ayrılır), Valon Bölgesi (beş ile ayrılır) ve Brüksel Başkent Bölgesi'dir.

Başkenti Brüksel'dir. Önemli şehirleri: Antwerp, Ghent, Charleroi, Liege, Schaarbeek / Schaerbeek, Bruges, Anderlecht, Namur ve Leuven'dir.

Belçika Nerededir?

Batı Avrupa'da yer alan Belçika Krallığı'nın sınırları kuzey batıda Atlas Okyanusu'yla, kuzeydoğuda Hollanda'yla, doğuda Almanya'yla, güneybatıda Fransa'yla ve güneyde Lüksemburg ile çizilmiştir.

Belçika'ya Nasıl Gidilir?

Belçika'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır.

Antalya, Bodrum, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’dan Brüksel, Ostend ve Liege şehirlerine direkt uçuşlar vardır. Bununla birlikte Hollanda, Almanya ve Fransa’dan sıklıkla otobüsler, Brüksel ve diğer şehirlere seferler düzenlemektedirler.

Devamını Oku

Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?

Belçikaoldukça standart ılıman bir iklime sahiptir. Sıcak yaz ayları ve soğuk kış ayları ülkeye hâkimdir. Genel olarak güneye gidildikçe sıcaklıklar yükselmektedir ve yağmur her zaman bir olasılıktır.

Belçika şehirleri yıl boyunca oldukça fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Turistik yerler arasında en popülerlerden biri olan Bruges'u Ağustos aylarından ziyaret edecekseniz kalabalığı göz önüne almak gerekmektedir.

Flanders bölgesini ziyaret etmek için en iyi zaman erken ilkbahar ve geç sonbahar arasıdır. Ancak kışı sevenler için Flanders'ın buzlu kanallarını ve karlar altında kalmış ormanlarını görmek bir ayrıcalık olacaktır.

Wallonia ve özelliklede Ardennes'te kış sezonunda her yer kapanmaktadır. Bu yüzden Nisan ve Ekim ayları arasında ziyaret etmek daha yararlı olacaktır.

Belçika Kültürü

Eğlenmeyi seven insanlar için, Belçika oldukça eğlenceli olabilmektedir. Çoğu şehirler birbirine oldukça yakındır ve geniş bir öğrenci kitlesi bulunmaktadır. Bu küçük bölgede, dünyada mil kare başına düşen kulüpler, kafeler, restoranlar bulunmaktadır.

Devamını Oku

Belçika Mutfağı

Belçika mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şeyler mayonez ve birçok sosla servis edilen patates kızartmaları, çikolatalar, wafflelar ve biralar gelmektedir. Ulusal yemekleri ise patates ve salata ile biftek ve patatesli midyedir.

Devamını Oku

Belçika’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Belçika'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında çikolatalar, waffle unları, bal, "comic book", dantel ve biralar gelmektedir.

Belçika'nın Festivalleri

Belçika'da yıl içerisinde birçok festival düzenlenmektedir.

25 Aralık ve 1 Ocak arasında Noel ve yeni yıl kutlamaları ülkeyi eğlenceye boğmaktadır.

Şubat ve Mart aylarının hafta sonları Fransızca konuşulan bölgeler için karnaval zamanıdır.

Devamını Oku

Belçika’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Good Friday (25 Mart)

Paskalya (27-28 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

İsa'nın göge yükselişi (05 Mayıs)

Paskalya'dan sonraki 7. pazar

Belçika Ulusal Günü (21 Temmuz)

Meryem Ana Günü (15 Ağustos)

Ölüleri Anma Günü (1 Kasım)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Noel (24-25 Aralık)

Belçika’da İklim ve Hava Durumu

Batı Avrupa'da bulunan Belçika'da kış aylarında oldukça soğuk, karlı ve yağmurlu; yaz aylarında ise orta derecede sıcaklıkların görüldüğü Okyanusal iklim görülmektedir. Kış aylarında en düşük sıcaklık 3 derece iken yaz aylarında ortalama sıcaklık en yüksek 19 derecedir.
 

Belçika’nın Kısa Tarihi

Belçika, NATO'yakurucuülkeolarakkatıldı ve Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. 1951'de AvrupaKömür ve ÇelikTopluluğu'nun altı kurucu ülkesinden biri olan Belçika, 1957'de Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kuruluşunda yer aldı. En önemli yönetim organlarına ev sahipliği yaptığı Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi'ni de içeren şimdiki Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerinden oldu.

Belçika’nın Ekonomisi

Belçika'nın kuvvetle küreselleşmiş ekonomisi ve ulaşım altyapısı Avrupa'nın geri kalanı ile entegre edilmiştir. Ülkenin ileri derecede endüstrileşen bölgenin kalbindeki konumu, 2007'de dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi olmasına yardımcı olmuştur. Belçika 19. yüzyılda Endüstri Devrimi'ne katılan ilk kıta Avrupası devletidir.

 Belçika’da Din ve İnanç

Ülke nüfusunun yüzde 58’lik kısmı kendilerini Katolik, yüzde 35’lik kısmı Ateist, yüzde 3,6’lık kısmı Müslüman, yüzde 1,1 Protestan, yüzde 0,6 Ortodoks, yüzde 0,3 Budist ve 0,2’lik kısım Musevi olarak tanımlamaktadır.

Belçika’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles

Telefon: +32 2 548 93 40

Faks: +32 2 512 44 01

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: bruksel.bk.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -18.00 )

Türkiye Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosluğu

Adres: Sorbenlaan 16, 2610 Wilrijk Antwerpen

Telefon: +32 3 8207100

Faks: +32 3 8300563

E-posta: [email protected]

İnternet sitesi: anvers.bk.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -18.00 )

Belçika'da Konuşulan Diller

Belçika'nın üç resmi dili bulunmaktadır; Hollandaca, Almanca ve Fransızca. Bulunulan bölgeye göre resmi dil değişiklik göstermektedir. İngilizce özellikle genç nüfus tarafından oldukça iyi bir seviyede bilinmektedir.

Belçika Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 3oC
  • Mar 5oC
  • Nis 9oC
  • May 13oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 10oC
  • Kas 5oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 11.250.585 Dili: Almanca, Fransızca, Hollandaca Para Birimi: EURO İklim: Okyanusal iklim Big Mac Index: 4.36 USD