Google+

Arama formu

Belçika

Batı Avrupa'da bulunan Belçika'da kış aylarında oldukça soğuk, karlı ve...
Devamı oku
Belçika'nın kuvvetle küreselleşmiş ekonomisi ve ulaşım altyapısı...
Devamı oku
Belçika mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şeyler mayonez ve birçok...
Devamı oku
Belçika'da yıl içerisinde birçok festival düzenlenmektedir. 25...
Devamı oku
Belçika'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların...
Devamı oku
Belçika'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar...
Devamı oku
Eğlenmeyi seven insanlar için, Belçika oldukça eğlenceli...
Devamı oku
Adres: 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles Telefon: +32 2 548 93 40 Faks...
Devamı oku
Good Friday (25 Mart) Paskalya (27-28 Mart) İşçi Bayramı (01 Mayıs...
Devamı oku
Batı Avrupa'da yer alan Belçika Krallığı'nın sınırları kuzey batıda...
Devamı oku
Federal Parlamenter monarşi ile yönetilen Belçika, 1962-63 yıllarında...
Devamı oku
Batı Avrupa'da yer alan Belçika Krallığı'nın sınırları kuzey batıda...
Devamı oku
Belçika'nın üç resmi dili bulunmaktadır; Hollandaca, Almanca ve...
Devamı oku
Ülke nüfusunun yüzde 58’lik kısmı kendilerini Katolik, yüzde 35’lik...
Devamı oku
Belçika, NATO'ya kurucu ülke olarak katıldı ve Hollanda ve Lüksemburg...
Devamı oku
Belçika oldukça standart ılıman bir iklime sahiptir. Sıcak yaz ayları...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 3℃
Mar 5℃
Nis 9℃
May 13℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 10℃
Kas 5℃
Ara 3℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 11.250.585

Dili: Almanca, Fransızca, Hollandaca

Para Birimi: EURO

İklim: Okyanusal iklim

Big Mac Index: 4.36 USD

 

Belçika Hakkında Temel Bilgiler

brussels-evening-belg0316.jpg

Batı Avrupa'da yer alan Belçika Krallığı'nın sınırları kuzey batıda Atlas Okyanusu'yla, kuzeydoğuda Hollanda'yla, doğuda Almanya'yla, güneybatıda Fransa'yla ve güneyde Lüksemburg ile çizilmiştir.

Belçika ticari, yoğun tarım, kentleşme, ulaşım ve sanayi talepleri arasında denge kurmayı başarabilen yoğun nüfuslu bir ülkedir. Hammadde büyük miktarlarda ithalat ve üretilen malların büyük bir ihracat hacmi, çoğunlukla diğer AB ülkelerine yapılmaktadır.

Küçük bir ülke olan Belçika'da bir yerden bir yere gitmek çok uzun sürmemektedir. Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken, şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay ve metro ağı en iyi seçeneklerdir. Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır.

Brussels_floral_carpet_B.jpg

Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetiminde anahtar rolünü üstlenen ülke olarak bilinen, Belçika'nın küçük bir ülke olmasının bıraktığı izlenimin yanı sıra zengin ve muhteşem mirası herkesi şaşırtmaktadır. Ortaçağ ve Art-Nouveau tarzı mimarileri ve uzun bir tarihe sahip olan moda, yemek kültürü ile bir dolu büyüleyici tarihi kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Belçika'nın kırsal bölgesi Ardennes, sık ormanlarla kaplı tepelerden sırtlara, kumlu plajlara kadar birçok imkân sunmaktadır.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112 arayarak, ambulans, polis, itfaye istenebilmektedir. Hijyen standartları yüksek ve musluk suyu genellikle temiz ve içilebilir durumdadır. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

BRU_img008_bytheRiver.jpg

Belçika'da gezilebilecek UNESCO korumasında olan ve aday olan birçok alan, dini mimari, mimari miras, kültürel ve tarihsel bölgeler, doğa alanları bulunmaktadır.

Uluslararası bir karakter ile modern bir dünya şehri olan Brüksel etkileyici tarihi eserleri ile Avrupa Quarter'da modern binalar ile Dünya Mirası Listesinde bulunan Grand Place'ı, dernek evlerini ve Gotik Belediye Binası'nı kombinlemektedir. Burada Laken Kale'si ve şehrin azizlerine adanmış olan Büyük St. Michael ve St. Gudula Katedrali bulunmaktadır. Kraliyet Sarayı daha yeni bir yapı olmasına rağmen oldukça görkemli bir yapıdır. Şehrin en ünlü yerlerinden biri 1958 Dünya Fuarı'dan günümüze kalmış olağanüstü çelik yapı olan Atomium'dur. Birçok gezginin favori eseri ise işiyen çocuk formunda ki küçük bronz bir çeşme olan: "The Curious Manneken Pis"tir.

Belçika şehirlerin en popüleri olan Bruges kasabası kabaca 14. yüzyıl diyebileceğimiz Altın Çağı'nda ortaya çıkan mükemmel mimarisi ile Eski Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Geçmişte Kuzey Avrupa'nın en zengin şehirlerinden biri olan Ghent burada bulunmaktadır. Antwerp, Belçika'nın moda, kulüp, sanat ve elmas sahnelerinin en sıcak noktasıdır. Yürüyüş, bisiklet ve kamp için Ardennes sıkı ormanlar, mağaralar ve uçurumlar sunmaktadır.

Belçikalılar, sanatının dünyaca ünlü ustalarının sanat sevgisini yansıtan birçok müzeye sahiptir. Antwerp'te bulunan "The Koninklijk Museum Yoor Schone Kunsten" (2017'ye kadar restore amacıyla kapalıdır) ve Brüksel'de bulunan "The Musées Royaux Des Beaux-Arts" bu konuda oldukça iyi örneklerdir.

Belçika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Federal Parlamenter monarşi ile yönetilen Belçika, 1962-63 yıllarında tanımlanan 4 dil alanı (Felemenkçe, Fransızca, iki dilli (Felemenkçe, Fransızca), ve Almanca) ve 1970, 1980, 1988 ile 1993'teki Belçika anayasasındaki ardışık revizyonlar ile üç düzeyde politik güce ayrılmış tek bir federal devlettir. Bu güçler; Brüksel merkezli Belçika Federal Yönetimi, üç ana topluluk olan Flaman topluluğu, Fransız topluluğu, Alman topluluğu ve üç bölge Flaman Bölgesi (beş ile ayrılır), Valon Bölgesi (beş ile ayrılır) ve Brüksel Başkent Bölgesi'dir.

Başkenti Brüksel'dir. Önemli şehirleri: Antwerp, Ghent, Charleroi, Liege, Schaarbeek / Schaerbeek, Bruges, Anderlecht, Namur ve Leuven'dir.

Belçika Nerededir?

2344.jpg

Batı Avrupa'da yer alan Belçika Krallığı'nın sınırları kuzey batıda Atlas Okyanusu'yla, kuzeydoğuda Hollanda'yla, doğuda Almanya'yla, güneybatıda Fransa'yla ve güneyde Lüksemburg ile çizilmiştir.

Belçika'da Konuşulan Diller

Antwerp-skyline.jpg

Belçika'nın üç resmi dili bulunmaktadır; Hollandaca, Almanca ve Fransızca. Bulunulan bölgeye göre resmi dil değişiklik göstermektedir. İngilizce özellikle genç nüfus tarafından oldukça iyi bir seviyede bilinmektedir.

 Belçika’da Din ve İnanç

with-toppings-by-bayyy-areaaa.jpg

Ülke nüfusunun yüzde 58’lik kısmı kendilerini Katolik, yüzde 35’lik kısmı Ateist, yüzde 3,6’lık kısmı Müslüman, yüzde 1,1 Protestan, yüzde 0,6 Ortodoks, yüzde 0,3 Budist ve 0,2’lik kısım Musevi olarak tanımlamaktadır.

Belçika’nın Kısa Tarihi

Belçika, NATO'ya kurucu ülke olarak katıldı ve Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. 1951'de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nun altı kurucu ülkesinden biri olan Belçika, 1957'de Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kuruluşunda yer aldı. En önemli yönetim organlarına ev sahipliği yaptığı Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği Konseyi'ni de içeren şimdiki Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerinden oldu.

Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?

9953658473_cc9ea94c88.jpg

Belçika oldukça standart ılıman bir iklime sahiptir. Sıcak yaz ayları ve soğuk kış ayları ülkeye hâkimdir. Genel olarak güneye gidildikçe sıcaklıklar yükselmektedir ve yağmur her zaman bir olasılıktır.

Belçika şehirleri yıl boyunca oldukça fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Turistik yerler arasında en popülerlerden biri olan Bruges'u Ağustos aylarından ziyaret edecekseniz kalabalığı göz önüne almak gerekmektedir.

Flanders bölgesini ziyaret etmek için en iyi zaman erken ilkbahar ve geç sonbahar arasıdır. Ancak kışı sevenler için Flanders'ın buzlu kanallarını ve karlar altında kalmış ormanlarını görmek bir ayrıcalık olacaktır.

Wallonia ve özelliklede Ardennes'te kış sezonunda her yer kapanmaktadır. Bu yüzden Nisan ve Ekim ayları arasında ziyaret etmek daha yararlı olacaktır.

Belçika'ya Nasıl Gidilir?

tomorrowland_2.jpg

Belçika'ya Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır.

Antalya, Bodrum, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’dan Brüksel, Ostend ve Liege şehirlerine direkt uçuşlar vardır. Bununla birlikte Hollanda, Almanya ve Fransa’dan sıklıkla otobüsler, Brüksel ve diğer şehirlere seferler düzenlemektedirler.

Belçika Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vize istenmektedir. (Shengen Vizesi)

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

Belçika şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Belçika’da İklim ve Hava Durumu

Batı Avrupa'da bulunan Belçika'da kış aylarında oldukça soğuk, karlı ve yağmurlu; yaz aylarında ise orta derecede sıcaklıkların görüldüğü Okyanusal iklim görülmektedir. Kış aylarında en düşük sıcaklık 3 derece iken yaz aylarında ortalama sıcaklık en yüksek 19 derecedir.
 

Belçika’nın Ekonomisi

Favim.com-antwerp-belgium-city-gent-ghent-208397.jpg

Belçika'nın kuvvetle küreselleşmiş ekonomisi ve ulaşım altyapısı Avrupa'nın geri kalanı ile entegre edilmiştir. Ülkenin ileri derecede endüstrileşen bölgenin kalbindeki konumu, 2007'de dünyanın en büyük 15. ticaret ülkesi olmasına yardımcı olmuştur. Belçika 19. yüzyılda Endüstri Devrimi'ne katılan ilk kıta Avrupası devletidir.

Belçika Kültürü

Eğlenmeyi seven insanlar için, Belçika oldukça eğlenceli olabilmektedir. Çoğu şehirler birbirine oldukça yakındır ve geniş bir öğrenci kitlesi bulunmaktadır. Bu küçük bölgede, dünyada mil kare başına düşen kulüpler, kafeler, restoranlar bulunmaktadır.

Belçika halkı, Avrupa Birliği ile ülkenin ilişkilendirmesinden hoşlanmamaktadır. Bu konuşmalar yapılacaksa dikkat edilmesi gerekmektedir. Konuşmayı sevmedikleri bir başka konu ise politik ve dini görüşleridir. Bulunduğunuz bölgenin yerel halkıyla başka bir bölgenin dilini konuşmak ise halk tarafından hoş karşılanmamaktadır.

Belçika güvenli bir ülkedir. Belçikalılar yabancılara karşı biraz utangaç ve içine kapanık yaklaşsalar da, yardım etmeyi sevmektedirler. Ancak gece geç bir saatte birine seslenirseniz bakmayabilirler.

Kuzey Afrika kökenli insanlar ve Müslümanlar, Brüksel ve Antwerp'te hafif bir kızgınlık deneyimi yaşayabilmektedirler. Burka kamusal alanlarda yasaktır.

Belçika Mutfağı

slide_333695_3332792_free.jpg

Belçika mutfağı denildiğinde akla ilk gelen şeyler mayonez ve birçok sosla servis edilen patates kızartmaları, çikolatalar, wafflelar ve biralar gelmektedir. Ulusal yemekleri ise patates ve salata ile biftek ve patatesli midyedir.

Boulettes (yerel domates sosuyla servis edilen köfteler), Frikadellen met krieken (domates ve domates suyu ile özel hazırlanan bir tür köfte), Stoemp (patetes ve havuc püresiyle ve domuz eti ve sosisleriyle hazırlanan yöresel bir yemek), Stoofvlees (patates kızartmasıyla servis edilen biftek), Witloof met kaassaus (geleneksel bir yemek olup, jambonlu hindiba ve graten peynirli beşamel sos ile hazırlanan yemek genellikle patates püresi ya da kroket ile servis edilir), Konijn met pruimen (bira ve kurutulmuş erik eşliğinde pişirilmiş tavşan) bu yemekler yöresel yemekleri tatmak isteyenlerin listesinde bulunması gerekmektedir.

Waffleları ve çikolataları dünya çapında ün salmış durumdadır.

Domuz eti yemeyenler için herhangi bir et yemeği sipariş etmeden önce sormaları önerilmektedir. Dünya mutfağı yemekleri çoğu restoranda bulunmaktadır.

Belçika'nın her yerinde çeşme suyu içmenin sağlıklı olduğu söylenmektedir.

Fransa için şarap neyse Belçika içinde bira odur. Belçika bira konusunda inanılmaz bir çeşitlilik sunmaktadır. Dünyanın çoğu yerinde tadamayacağınız tatlar burada bulunmaktadır. Birkaç iyi bilinen seri üretilen Belçika birası markası, Stella Artois, Duvel, Leffe, Jupiler ve Hoegaarden'dır.

Belçika'nın Festivalleri

e-stautemans-brussels-flower-carpet-festival.0.jpeg

Belçika'da yıl içerisinde birçok festival düzenlenmektedir.

25 Aralık ve 1 Ocak arasında Noel ve yeni yıl kutlamaları ülkeyi eğlenceye boğmaktadır.

Şubat ve Mart aylarının hafta sonları Fransızca konuşulan bölgeler için karnaval zamanıdır.

24 Ocak ve 5 Mart tarihleri arasında Uluslararası Anime Film Festivali düzenlenmektedir.

Mart sonu ve Nisan başlarında Brüksel Uluslararası Fantastik Film Festivali düzenlenmektedir.

20 Mayıs Belçika LGBTİ yürüyüşüyle renklenmektedir.

Mayıs ortasında belirlenen üç günde Brüksel Caz Maratonu yer almaktadır.

17-24 Haziran tarihleri arasında Belçika Film Gösterimi yapılmaktadır.

5-7 Temmuz tarihleri arasında Ommegang Pageant olarak adlandırılan ulusal kıyafetlerle Grand Palace'a yürüyüşler yapılmaktadır.

8-10 Temmuz'da alternatif pop ve rock müzik festivali Castus Festival düzenlenmektedir.

15-24 Temmuz'da ülkeyi ücretsiz konserler, havai fişeler, sokak performansları ve marketler süslemektedir.

28-31 Temmuz'da Antwerp yakınlarında dünya müziklerinin çaldığı ücretsiz Sfinks Mixed düzenlenmektedir.

29 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında Bruges'ta bazıları ücretsiz olan eklektik konser serilerinin yer aldığı Moods düzenlenmektedir.

12-15 Ağustos tarihleri arasında Brüksel Meydanı çiçeklerle bir halı gibi kaplanmaktadır. Bu düzen ve tablo için büyük bir uğraş gerekmektedir. Görülmesi gerek bir görüntü sunmaktadır.

17-20 Ağustos'ta Hasselt'ta prograsif müzik festivali Pukkelpop yer almaktadır.

27-28 Ağustos'ta Ath'ta geleneksel, dev kuklalar şöleni La Ducasse düzenlenmektedir.

11-22 Ekim tarihleri arasında Ghent Film Festivali vardır.

Belçika’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

1981.jpg

Belçika'dan dönerken eve getirilebilecek en güzel hediyelik eşyaların başında çikolatalar, waffle unları, bal, "comic book", dantel ve biralar gelmektedir.

Belçika’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

Adres: 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles

Telefon: +32 2 548 93 40

Faks: +32 2 512 44 01

E-posta: consulat.bruxelles@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: bruksel.bk.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -18.00 )

Türkiye Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosluğu

Adres: Sorbenlaan 16, 2610 Wilrijk Antwerpen

Telefon: +32 3 8207100

Faks: +32 3 8300563

E-posta: consulate.antwerp@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: anvers.bk.mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09.00 -13.00 )(14.00 -18.00 )

Belçika’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Good Friday (25 Mart)

Paskalya (27-28 Mart)

İşçi Bayramı (01 Mayıs)

İsa'nın göge yükselişi (05 Mayıs)

Paskalya'dan sonraki 7. pazar

Belçika Ulusal Günü (21 Temmuz)

Meryem Ana Günü (15 Ağustos)

Ölüleri Anma Günü (1 Kasım)

Ateşkes Günü (11 Kasım)

Noel (24-25 Aralık)