Google+

Arama formu

Liege

Liege Faydalı Bilgiler
Ambulans: 100 İtfaiye: 100 Polis: 101 Uluslararası Acil Durum Numarası:...
Devamı oku
Liege Resmi Tatiller
Yeni Yıl – 1 Ocak Paskalya – Nisan İşçi Bayramı – 1 Mayıs Zafer Günü – 8...
Devamı oku
Liege Festivaller
belgiumtheplaceto.be Les Ardentes Festival (Temmuz) Uluslararası...
Devamı oku
Liege'de Alışveriş
belgiumtheplaceto.be Liege açık ve kapalı Pazar alanları, alışveriş...
Devamı oku
Liege Gece Hayatı
orangesmile.com Liege gece hayatı “Le Carre” olarak bölgede yoğunlaşmıştır...
Devamı oku
Belçika Mutfağı
foodbeast.com Liege, Belçika yemek kültürünün tüm özelliklerini gösteren...
Devamı oku
Liege Gezilecek Yerler
tmslimousine.com Belçika’nın en büyük 3. Şehri olan Liege, ülkenin en...
Devamı oku
Liege Şehir İçi Ulaşım
familypedia.wikia.com Liege küçük bir şehirdir. Toplu taşımaya gerek...
Devamı oku
Liege'de Nerede Kalınır?
Liege’de otel, hostel, apart otel ve pansiyon gibi 100’den fazla konaklama...
Devamı oku
Liege'ye Nasıl Gidilir?
Liege’ye Türkiye’den çeşitli havayolları ile Brüksel’e uçabilir, oradan da...
Devamı oku
Liege'ye Ne Zaman Gidilir?
jaspers-eyers.be Liege’de ılıman iklim hâkimdir. Ilıman bir havanın etkili...
Devamı oku
Liege Vize İşlemleri
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün...
Devamı oku
Liege Konsolosluk Bilgileri
Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosluğu Telefon: +32 2 548 93 40 Faks...
Devamı oku
Liege Saat Farkı
Liege (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır....
Devamı oku
Liege Resmi Dili
Liege’nin resmi dili Fransızcadır. Ayrıca şehirde İngilizce, Flemenkçe ve...
Devamı oku
Liege Para Birimi
wikipedia.org Liege şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.
Devamı oku
Liege Nerededir?
Liege; Belçika’nın güney kısmındaki Valonya Eyaleti'nde bulunmaktadır.
Devamı oku
Liege Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Liege Belçika’nın güneyindeki Valon Eyaleti'nin başkenti olan 187.000...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1℃
Şub 2℃
Mar 4℃
Nis 9℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 9℃
Kas 5℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Belçika / Nüfus: 187.000 / Resmi Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün / Big Mac Index: $ 4.29 (Türkiye $ 3.96)

Liege Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Liege Belçika’nın güneyindeki Valon Eyaleti'nin başkenti olan 187.000 nüfuslu ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Belçika’nın başlıca eğitim merkezlerinden biri olan kentte, 42.000 öğrenci bulunmaktadır. Liege’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Liege Hakkında Bilinmesi Gerekenler
tripadvisor.com

Liege, Belçika’nın güneyinde ki Valon Eyaleti'nin başkenti olan 187.000 nüfuslu ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biridir. Aynı zamanda Belçika’nın başlıca eğitim merkezlerinden biri olan kentte, 42.000 öğrenci bulunmaktadır. Liege’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır.

Liege’in stratejik konumu ortaçağ ve Rönesans döneminden beri orduların ve isyancıların sık sık hedefi olmuştur. Fransız devriminde, lonca savaşlarında ve 1. Dünya savaşı sırasında şehrin önemli tarihi anıtları önemli tahribata uğramıştır. Özellikle ortaçağda Prusya ve Fransa tarafından sık sık taciz edilen şehir tüm bunlara rağmen tarihini ve miraslarını korumayı başararak günümüzde önemli bir kültür şehri haline gelmiştir. Liege’de müzeler, katedraller ve doğal alanlar turistler tarafından başlıca cazibe noktalarıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Liege Nerededir?

Liege; Belçika’nın güney kısmındaki Valonya Eyaleti'nde bulunmaktadır.

Liege Para Birimi


wikipedia.org

Liege şehrinde Euro (EUR) kullanılmaktadır.

Liege Saat Farkı

Liege (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Liege Türkiye’den bir saat geridedir. Yani, Türkiye’de saat 22.00 iken Liege’de 21.00’dir.

Liege Resmi Dili

Liege’nin resmi dili Fransızcadır. Ayrıca şehirde İngilizce, Flemenkçe ve Almanca konuşanların sayısı da oldukça fazladır.

Liege Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Belçika ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Liege Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosluğu

Liege'ye Ne Zaman Gidilir?


jaspers-eyers.be

Liege’de ılıman iklim hâkimdir. Ilıman bir havanın etkili olduğu kentte kış aylarında oldukça yağış görülür. Yaz aylarında dahi yağış miktarı yüksektir. Yılın en sıcak ayı olan Temmuzda ortalama hava sıcaklığı 16-18 derece iken; en soğuk ay olan Ocakta 0 derecenin üstündedir. Liege’ye gitmek için en uygun zaman yağışların az olduğu Nisan, Mayıs ve Temmuz, Eylül aylarıdır.

Liege'de Nerede Kalınır?

Liege’de otel, hostel, apart otel ve pansiyon gibi 100’den fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır. Konaklama seçeneklerinin pek çoğu Liege’in kalbi olan tarihi şehir merkezinde yer alır ve şehirde konaklamak için en ideal bölge burasıdır. Liege’nin turistik yerleri ve gezilecek noktaları daha çok şehir merkezinde yer aldığından, kent merkezinde konaklamayı tercih etmeniz ulaşım açısından da yararlı olmaktadır. Otel fiyatları tek gecelik 90 – 300 Euro arasında değişmekte olup kış aylarında bir nebze daha ucuzlaşmaktadır.

Liege onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Liege Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Liege Otelleri
En Uygun Fiyatlı Liege Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Liege Otelleri
Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Liege Otelleri

Liege'ye Nasıl Gidilir?

Liege’ye Türkiye’den çeşitli havayolları ile Brüksel’e uçabilir, oradan da karayolu ve demiryolu ile Liege’ye ulaşabilirsiniz. Liege’de bir havalimanı olmasına rağmen burası yolcular için kullanılmamakta, kargo havalimanı olarak kullanılmaktadır.

Liege Şehir İçi Ulaşım

Liege Şehir İçi Ulaşım
familypedia.wikia.com

Liege küçük bir şehirdir. Toplu taşımaya gerek duymadan şehri çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Bunun yanında bisiklet kullanımı da Liege’de çok yaygındır. Toplu taşıma yerine en azından bisiklet kullanabilirsiniz. Yine de toplu taşımaya ihtiyaç duyuyorsanız otobüsler ve taksiler Liege’de hizmet vermektedir. Otobüsler gece yarısından itibaren hizmet vermemektedir. Bütün duraklarda dijital ekranlarda timetables ve güzergâhlar gösterilmektedir. Fiyat tarifeleri ve ayrıntılı bilgi aşağıda verilmiştir.

Liege Gezilecek Yerler

Liege Gezilecek Yerler
tmslimousine.com

Belçika’nın en büyük 3. Şehri olan Liege, ülkenin en önemli sanayi ve tarihi kültür merkezlerinden biri olmuştur. Ziyaretçiler Liege’ye özellikle ortaçağdan kalma bazilika ve katedralleri, Valon yaşam kültürünü, modern sanat müzelerini ve doğal alanlarını görmek için gelmektedir.

Belçika Mutfağı

Belçika Mutfağı
foodbeast.com

Liege, Belçika yemek kültürünün tüm özelliklerini gösteren bir mutfağa sahiptir. En ünlü yiyecekleri arasında “Gaufre de Liege” denilen karamalize edilmiş gözleme,”pralinler” denilen çikolata ve keki, “Bouketes” denilen kuru üzümle yapılmış şeker ve “herve peyniri” gibi tatlar bulunmaktadır.

Liege’de rahatlıkla dünyanın çeşitli mutfak kültürlerinden tatlar sunan birçok restoran bulabilirsiniz. Bu restoranlar genellikle şehir merkezinde ve ana caddelerde yoğunlaşmıştır. Ancak şehirde yemek yemek çok pahalıdır. Orta menzilli bir restoranda yediğiniz yemekler için ortalama 25 ile 50 Euro arasında bir hesap ödemeniz gerekebilir. Yine alkollü bir içeceği de 12-15 Euro gibi bir fiyata içebilirsiniz. Snackbarslar bütçesi düşük olanlar için harika bir seçenektir. Bir döner kebabı ortalama 3-5 Euro’ya yiyebilirsiniz.

Liege Gece Hayatı

Liege Gece Hayatı
orangesmile.com

Liege gece hayatı “Le Carre” olarak bölgede yoğunlaşmıştır. Burada çok sayıda genç ve öğrenci yılın 365 günü canlı bir tamosferde eğlenip çeşitli partiler düzenlemektedir. Burada genellikle kafeler ve dükkânlar yer alır. Bunun yanında Place du Marche’de görülmede ve denemeye değer bir yerdir.

Gidebileceğiniz yerlerden bir diğeri de “La Zone” bölgesidir. Burada pahalı bar alternatifleri, yeraltı müziğine yönelik bir kulüp kültürü bulunmaktadır. Le Sabor Latino Bulvarı üzerindeyse birçok kulüp bulunmaktadır.
Liege’de gece hayatı çok pahalıdır. Ekonomi yapmak istiyorsanız gidebileceğiniz en iyi adres öğrencilerin rağbet gösterdiği Carre bölgesidir. Suç oranı düşük olduğu için güvenli bir şehir olan Liege’de gece geç saatlere kadar kalmanız herhangi bir sakınca yaratmayacaktır.

Liege'de Alışveriş


belgiumtheplaceto.be

Liege açık ve kapalı Pazar alanları, alışveriş merkezleri ve mağazaları ile oldukça renkli bir alışveriş kültürüne sahiptir. Yerli halk Pazar günleri kurulan “Marche de la batte” ye yoğun ilgi gösterir. Burada yerli üretim giysiler ve bazı gıda ürünleri satılır. Bitpazarı da yine Liege’nin en popüler açık hava pazarlarındadır. Her Cuma ve cumartesi sabahları kurulan bitpazarında birçok türde ürünü, hediyelik eşya, giyim ve aksesuar alışverişlerini uygun fiyata yapabilirsiniz.
Alışveriş için en iyi seçenekler Cathedrale ve Place Saint Lambert çevresindedir. Burada yerli butik ve uluslararası markalara ait birçok mağaza bulabilirsiniz. Liege’de ayrılmadan önce alabileceğiniz özel ürünler ise “herve peyniri” olabilir.

Liege’de alışveriş yapmak çok pahalıdır. Bu yüzden bir ürünü beğendiğinizde başka mağazalardan veya dükkânlardan da fiyat almak veya pazarlık yapmak faydalı olacaktır.

Liege Festivaller


belgiumtheplaceto.be

 • Les Ardentes Festival (Temmuz)
 • Uluslararası Jazz Festivali (Mayıs)
 • Fun Fair (Ekim)

Liege Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Zafer Günü – 8 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Kutsal Pazar – 24 Mayıs
 • Kutsal Pazartesi – 25 Mayıs
 • Ulusal Flaman Günü – 11 Temmuz
 • Belçika Ulusal Günü – 21 Temmuz
 • Hz. Meryem'nın Göğe Yükselişi – Ağustos
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Ateşkeş Günü (Birinci Dünya Savaşı’nın Bitişi Günü) – 11 Kasım
 • Kral’ın Günü – 15 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Liege Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 100
 • İtfaiye: 100
 • Polis: 101
 • Uluslararası Acil Durum Numarası: 112