Liege Gezilecek Yerler

Belçika’nın en büyük 3. şehri olan Liège, ülkenin en önemli sanayi ve tarihi kültür merkezlerinden biri olmuştur. Ziyaretçiler Liege’ye özellikle ortaçağdan kalma bazilika ve katedralleri, Valon yaşam kültürünü, modern sanat müzelerini ve doğal alanlarını görmek için gelmektedir.

Liege Gezilecek Yerler

Liege'de Princes-Evêques Sarayı, Valon Yaşam Müzesi, Saint-Barthelemy Kilisesi, On the Meuse, Saint-Martin Bazilikası ve Ourthe Köyü gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Princes-Evêques Sarayı

Günümüzde hukuk mahkemesi ve Valon hükümetinin binası olarak kullanılan Princes-Eveques Sarayı, geçmişte piskoposların sarayı olarak 1526 ile 1540 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimari tarzı Gotik ile Rönesans arasındadır. Revaklı yürüyüş yolları ve sütunları ile birlikte iki güzel avlusu vardır. İlk avlusunda çeşitli oyma sanatları, ikinci avlusunda ise güzel bir çeşme bulunmaktadır. Sarayın içi ziyaretçilere kapalıdır.
 

Valon Yaşam Müzesi

Valon Yaşam Müzesi, 17. yüzyılda inşa edilen eski Minorite Manastırı’nde yer almaktadır. İçinde Valon bölgesinin yaşamı ve kültürü ile ilgili 350.000'den fazla doküman bulunmaktadır. Birinci katta odalarda dini belgeller ve çeşitli zanaat çalışmaları dâhil olmak üzere farklı temalar; zemin katta ise geçici sergiler yer alır. Bodrum katında ise geçmişte kömür madenciliği, peynir yapımı, tarımsal el sanatları, sepet yapımı gibi üretimlerde kullanılan araçlar sergilenir.

  • Adres: Place Saint-Lambert, merkezi Liège

Saint-Barthelemy Kilisesi

Aziz Barthelemy Kilisesi 11. yüzyılda romanesk tarzla inşa edilmiş ve 18. yüzyılda genişletilmiş olup, Liège’nin en tarihi yapılarından biri olarak bilinmektedir. Bertholet Flemalle ve Englbert Fisen gibi Orta Çağ'ın önemli ressamlarının eserleri kilisenin içindeki koroyu süslemektedir. Aziz Barthelemy Kilisesi’nin en önemli eseri ise 1107 ile 1118 yıllarında yapılan, beş vaftizi ve havarileri simgeleyen 12 boğalı kabartmalı bronz süsler ve yazılardır. Başlangıçta yazılar Fransa’da Notre-Dame-Aux’da bulunsa da Fransız Devrimi sırasında tahrip edilmiş ve gelecek kuşaklar için korunması adına buraya getirtilmiştir.

  • Adres: Mahkeme des Mineurs, merkezi Liège

On the Meuse

Liège’nin en turistik ve en güzel yürüyüş yeri Meuse Nehri’nin kıyısıdır. Nehrin üzerinde bulunan Pont Arches Köprüsü 1858 ile 1862 yılları arasında inşa edilmiştir. Bunun yanında Boucherie Caddesi üzerinde bulunan Et Hall’de görülmeye değer bir yer olarak 1546 yılında inşa edilmiştir. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan diğer bir tarihi yapıysa 1594 yılında yapılan Maison Havart’tır. Alışveriş için oldukça ideal bir yer olan tarihi La batte Quay’da bu yol üzerinde bulunmaktadır.

  • Adres: Meuse kanal bankası, merkez Liège

Saint-Martin Bazilikası

Şehre uzak bir tepe üzerine 10. yüzyılda inşa edilen Aziz Martin Bazilikası, Liège’i uzak ve yüksek bir konumdan izleyebileceğiniz bir konumdadır. Loncalar ve soylular arasında çıkan çatışmalardan sonra 1312 yılında yangın ile tahrip olan yıldız kaplı korosu, 16. yüzyılda yapılan bir restorasyon ile yeniden yapılmıştır. 1246 ile 1526 yılları arasında kilise olarak kullanılan bu yapının en dikkat çekici özellikleri ise mermer plakları ve renkli vitray pencerelerdir. Zamanınız bol olduğunda bu bazilikayı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

  • Adres: Rue Mont Saint-Martin, Liège

Ourthe Köyü

Liège’de gezip görülmesi gereken yerlerden biride Ourthe Köyü’dür. Liège’in 70 kilometre güneyinde yer alan 130 kilometrelik nehir boyunca uzanan bu vadi, ve köyleri ülkenin en ilgi çekici ve güzel bölgelerinden biridir. Nehir boyunca orman içi yürüyüş alanları, gezi tekneleri ve kanolar görülebilir. Özellikle La Roche-en-Ardennes olarak bilinen Ardennes Pearl Köyü, birkaç vadinin birleştiği noktada, ormanlarla çevrili harika bir konumda yer almaktadır. Köyün içindeki dar sokaklar ve eski evler sanki burada halen bir ortaçağ hayatı yaşanıyormuşçasına gibi ziyaretçilerini büyülemektedir.

  • Yer: Liege’nin 69 kilometre güneyinde bulunmaktadır.

Liège gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.