Charlottenburg Sarayı

Önce Brandenburg Dükalığı sonra Prusya Devleti ve Almanya İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan Berlin, geçirdiği yıkıcı Dünya Savaşları’ndan sonra çok ağır hasar almıştır ve sarayları adeta yok olmuştur. Zarar gören yapılar arasında şehrin simgeleri olan yerler de vardı. İşte Hohenzollern Hanedanı'nın Berlin'deki tek mirası ve Berlin'in en büyük sarayı olan Charlottenburg Sarayı da savaşla tahrip olan yapılar arasında geliyor.

Bu görkemli saray her şeyden önce 1918’e kadar 400 yıl boyunca bölgeye hükmeden Hohenzollern hanedanının Berlin’deki sayılı binalarından birisi olması dolasıyla tarihsel açıdan önemlidir. Sarayın inşasına 1695 yılında başlanmıştır ve 1713 yılında tamamlanmış. Sophie Charlotte sarayın tamamlanmasını göremeden, 1705 yılında ölmüştür ama sarayın ana bölümünün tamamlandığı 1699 yılından itibaren burayı kullanmaya başlamıştır. Yazlık saray olarak kullanılan saray, barok mimari ürünüdür. Saray, Eski Saray (Altes Schloss), Yeni Kanat (Neuer Flügel), Yeni Köşk (Neuer Pavillon) ve Mozole (Mausoleum) olmak üzere dört farklı kısma ayrılmıştır ve dördüne de ziyaret için ayrı ücret ödemek gerekmektedir. İsterseniz günlük bilet alıp indirimli fiyata dört kısmı da gezebilirsiniz.

Çin ve Japonya’dan getirilen malzemelerle yapılan Porselen Odası, Oval Salon, park ve parktaki mozoleler gibi çok sayıda görülecek nokta bulunur. Porselen odada sergilenen yüzlerce porselene hayran kalacaksınız. I. Friedrich’e ait banyo ise bir barok sarayda yapılmış ilk banyodur. 18. ve 19. yüzyılın ünlü Fransız ressamların ve mimarların eserleri sarayı süslemektedir. Watteau, Pesne gibi sanatçıların resimleri Altın Galeri’nin duvarlarını süslemektedir. Sarayın bahçesi de iç kısmı kadar görülmeye değerdir.Kraliçe Luise'nin mezarının bulunduğu anıt mezar, Yeni Köşk (Neuer Pavillon), Belveder yer almaktadır.

Sarayın girişinde sizi Almanların "der Großer Kurfürst" (Büyük Elektör/Seçmen) olarak andığı Friedrich Wilhelm'i tasvir eden bir atlı heykel karşılıyor. Söylentiye göre heykel daha önce Stadtschloss (Şehir Sarayı) yakınlarındaki bir köprü üzerinde yer alıyormuş. II. Dünya Savaşı’nda zarar görmemesi için Tegeler See’nin dibine batırılarak saklanmış. Ve ancak 1952'de sudan çıkarılarak restore edilmiş ve bugünkü yerine, Charlottenburg Sarayı’nın girişindeki avluya yerleştirilmiş.

Sarayı gezdikten sonra dinlenmek isterseniz sarayın hemen yanında yer alan yeşilliklerle kaplı Schlosspark’ta vakit geçirebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günler dışında her gün açık olan sarayı kış sezonunda 10.00-16.30, yaz sezonunda ise 10.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Eski Saray’ı gezmenin bedeli 10 Euro, yine sadece Yeni Kanat kısmı için de 10 Euro ödemelisiniz. Tüm kısımları gezmek isterseniz ödeyeceğiniz bilet fiyatı 17 Euro’dur. Gezi boyunca fotoğraf çekmek isterseniz de ayrıca 3 Euro ödemeniz gerekiyor.

Adres:Spandauer Damm 20-24 | Luisenplatz, Berlin

Yol Tarifi: Charlottenburg Sarayı’na 109, 309 ve M45 nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Berggruen Müzesi, Brohan Müzesi,Scharf-Gerstenberg Koleksiyonu