Doğu Yakası Galerisi

Berlin’i doğu ve batı diye ikiye bölen Berlin Duvarı, 1990 yılında yıkıldığında Almanlar duvarın şehirlerine yaptıklarını unutmamak için bir kısmını yıkmama kararı aldılar. Spree Nehri kenarında 1,3 kilometre boyunca ilerleyen duvar kalıntısı artık bir açık hava galerisine evrilmiş durumda. Dünyanın hemen her yerinden gelen ressamların yaptığı 105 resmi içeren Doğu Yakası Galerisi, bir anlamda Berlin’in uluslararası özgürlük anıtıdır.

1.3 kilometrelik alanda yer alan ve dünyanın en büyük açık hava galerilerinden olanDoğu Yakası Galerisi’nde daha iyi bir gelecek umutları vurgulanmaktadır. Projenin başında VBK ve BBD adlı iki Alman sanat derneği bulunuyor.

28 Eylül 1990’da bir açık hava galerisi olarak açılan galerinin en popüler kısmı Dmitri Vrubel’in “My God, Help Me to Survive This Deadly Love” ya da “Fraternal Kiss” (Kardeşçe Öpücük) eseridir. Rus devlet adamı Leonid Brezhnev ve Doğu Almanya’nın başındaki Erich Honecker’i coşkuyla kucaklaşmış öpüşürken gösteren resim, Doğu Yakası Galerisi’nin en popüler resimlerindendir.

Berlin’de kartpostallara ve diğer pek çok hediyelik eşyaya konu olan bu eserin fotoğrafını mutlaka çekmek isteyeceksiniz. Ayrıca açık havada bulunduğu için galeri bazı doğa olaylarına da maruz kalmaktadır. Erozyon etkisi altında kalarak zarar gören duvar resimlerinin yanında insan eliyle de hasar gördü. Vandalizm ve graffiti sonucu resimler ne yazık ki zarar gördüler. Bunun üzerine 2009 yılında duvar resimleri için bir restorasyon çalışması başlatıldı. 1990’da orijinal resimleri yapan ressamlar eserlerini restore etmeleri için yeniden davet edildiler. Ancak içlerinden 8’i resimlerini yeniden yapmayı reddetti.

Duvarda yer alan sloganlar ve mesajlar arasında "No more wars. No more walls. A united world." (Savaşa ve duvarlara hayır, birleşik bir ülke)

Doğu Yakası’nın bitiminde duvara ve o döneme dair küçük objeler de satılıyor. Hatta dilerseniz duvardan bir tuğlayı bile satın alıp tarihin önemli bir parçasına sahip olmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Tabii bu özenle paketlenmiş ve hediyelik eşya haline getirilmiş duvar kalıntıları muhtemelen sahte ama Berlin Duvarı’ndan alınacak hoş bir hediye seçeneği olduğu da yadsınamaz.

Adres: Muehlenstrasse 3-100 | Friedrichshain-Kreuzberg, 14167 Berlin

Yol Tarifi: Spree Nehri’nin kıyısında Mühlenstraße Caddesi boyunca uzanan galeriye 248 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Alexanderplatz’dan U1 metro hattıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Oberbaum Köprüsü,Warschauer Strasse,Mercedes-Benz Arena Berlin