La Barceloneta, Barselona’nın Ciutat Vella bölgesinde yer alan sahiliyle ünlü bir semttir. Restoranları, kafeleri, dar sokakları, küçük meydanları ile balıkçı semti olan La Barceloneta’nın tarihi 18. yüzyıla dayanmaktadır.Mimar ve aynı zamanda askeri mühendis olan Juan Martin del Cermeno tarafından tasarlanan semt, işçilerin ve balıkçıların yaşadığı bir yermiş. İki ve üç katlı evleriyle mütevazı bir yer olan mahalle, günümüzde ise turistlerin uğrak yerlerindendir.

Deniz kokan sahilleri, yürüme mesafesindeki güzel plajları, şehrin en iyileri arasında yer alan balık restoranlarına rağmen burası Barselona’nın orta ve alt gelirli insanlarının tercih ettiği bir yerleşim yeridir. La Barcelonata’da “La Barceloneta ve San Sebastian” adında iki plaj bulunmakta ve turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Mahallede yalnızca deniz ve güneş keyfini çıkarmak dışında güzel restoranlarında farklı tatlar deneyebilirsiniz.

Eski Liman’dan yürüyüşe başladığınızda La Barcelonata’nın girişinde sizi çarpık gülümseyişiyle bir ıstakoz heykeli karşılamaktadır. Fiberglastan yapılmış bu heykel, kocaman kıskaçları, göğe yükselen antenleri ve hınzır ifadesiyle yüzünüzü gülümsetecektir.

Aynı güzergah üzerindeki bir diğer heykel de El Cap de Barcelona (Barselona’nın Başı) adıyla bilinen ve Joan Miro figürlerini andıran ilginç, renkli bir heykeldir. Güney Amerikalı pop art sanatçısı Roy Lichtenstein tarafından yapılan heykel, Barselona’da sıklıkla karşımıza çıkan fütüristik ve şaşırtıcı imaja uygundur. Bu heykel de ıstakoz heykeli gibi 1992 Yaz Olimpiyatları kapsamında hazırlanmıştır.

Bunun dışında tarihi yapılardan barok tarzda inşa edilen Sant Miquel del Port kilisesini, Katalonya Tarih Müzesi’ni, ünlü flamenko danşçısı adına inşa edilen Carmen Amaya Çeşmesi’ni ve Saat Kulesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Hem alışveriş yapmak hem de yerel havası solumak içinse Mercat de la Barceloneta’yı ziyaret ediniz. Pazar sabah 07.00’de açılıyor. İçerisinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanların yanı sıra kafe, bar, restoran gibi vakit geçirebileceğiniz seçenekler de içeriyor. Marcet de la Barcelonata’nın pazartesi ve cumartesi öğleden sonra kapalı olduğunu da not düşelim. 

Sahilde uzun yürüyüşler yapmayı seviyorsanız Passeig Maritim’i pas geçmemelisiniz. Yol, La Barceloneta’nın deniz tarafından başlıyor ve 1,5 kilometre boyunca devam ediyor.

Eski Liman’dan teleferikle Montjuic Tepesi’ne çıkmak gibi bir alternatifiniz de bulunuyor.

Yol Tarifi: La Rambla’ya 5 dakikalık mesafede yer alan Barceloneta semtine metro L4 hattıyla ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Mirador de Colom,El Puerto de Barcelona, Museu Maritim de Barcelona