Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız Filmler

Herkesin sevdiği ve izlemekten keyif aldığı farklı tarzda filmler olsa da bazı filmler çarpıcı sahnelere sahip olup uzun süre etkisinden çıkılmayacak, hayatta hiç unutulmayacak etkiler bırakır. Hayatınıza devam ederken aklınızın bir köşesinde daima duracak ve pek çok duyguyu aynı anda size yaşatacak olan bu filmlerin kısa bir listesini hazırladık:

1. Ölü Ozanlar Derneği

Aradan 31 yıl geçmiş olmasına rağmen halen kült filmlerden biri sayılan ve orijinal ismi ile "Dead Poets Society" hayatınızdan çıkmayacak filmlerden biri. En İyi Özgün Senaryo Ödülü'ne sahip olan film 1989 yılında çekilmesine rağmen, 1950'li yıllarda hayatlarından bunalmış öğrencileri konu alıyor. Muhafazakâr Welton Akademisi'nde okuyan ve rutin hayatları nedeniyle sıkıntı yaşayan öğrencilerin hayatlarının bir gün okula atanan yeni İngilizce öğretmeni ile nasıl değiştiğini konu alan filmin etkisinden uzun süre çıkamayacaksınız.

2. Yeşil Yol 

Filmden sonra kulaklarınızda "Yoruldum patron" cümlesini daima çınlayacak. Her bir sahnesinde hiç ummayacağınız duygular yaşamanıza sebep olacak film, çocuk katili olmakla suçlanan bir mahkum ile hapishane gardiyanı arasında geçiyor. Tom Hanks'in oynadığı gardiyan rolünün görevi ise muazzam: mahkumları elektrikli bir sandalye ile ölüme uğurlamak. Psikolojinizin en derinlerine inecek bir film arıyorsanız, mutlaka izlemeniz tavsiye edilir.

Yeşil Yol

3. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Hemen herkesin bildiği kült filmlerden biri olan Akıl Oyunları, Nobel ödüllü Matematikçi John Nash'in hayatını konu alır. Princeton Üniversitesi'nde eğitime başlayan dahi matematikçi öğrencilik yıllarında asosyal kimliği yanı sıra şizofreni belirtileri ile de mücadele etmek zorunda kalmıştır. İlk zamanlarında parlak zekası ve muhteşem teoriler ile dikkat çeken Nash, daha sonra psikolojik sorunları ile kendi kurgusal dünyasına çekilir. Şizofrenin insan hayatına bıraktığı etkiler ile hastalığın evrelerini konu alan film, uzun süre duygularınızı alt üst edecek.

4. Akıl Defteri (Memento)

Filmin başkarakteri Leonard Shelby, oldukça zengin ancak ucuz otel odalarında kalmayı tercih eden biri gibi davranır. Tek amacı karısına tecavüz ederek öldüren kişiyi bulmaktır. Ancak kısa süreli hafıza kaybı yaşayan ve tedavi edilemeyen bu rahatsızlığı nedeniyle 15 dakika öncesinde nerede olduğunu, nereye gittiğini unutsa da kazadan önceki tüm yaşamını hatırlıyordur. Filmin olay örgüsü ile ana teması hafıza kaybı olmasına rağmen, izleyicilerden tam not almayı başaran filmlerden biridir.

Memento

5. İz Sürücü (Stalker)

1979 yapımı eski bir film olmasına rağmen en iyi psikolojik filmler arasında yer alan İz Sürücü dramın yanı sıra gerilim duygusunu da işin içine katan bir film. Olaylar, çok uzak bir gezegende belki de kıyamet dünyasında ve hatta dünya üzerinde ancak ismi bilinmeyen bir ülkede yaşanıyormuşçasına anlatılır. Dünyaya çarpan ve yaşamı tamamen yok eden bir göktaşı sonrasında hayatta kalabilen bir grup insanın yeni bir bölge oluşturmaları işlenir. Zone adı verilen bu bölgede, içeriye girebilen insanların hayallerinin gerçekleşeceği söylentileri üzerine zamanda bölgenin çevresine askerler yerleştirilir ve kişilerin yaşadıkları detaylı olarak anlatılır.

6. Zindan Adası (Shutter Island)

Film boyunca seyirciye ters köşe yaptırmayı başaran Zindan Adası'nı izlerken sürekli bir şeyleri kaçırdığınızı ya da atladığınızı düşünebilirsiniz. Özellikle final sahnesi ile hayatınızda izleyebileceğiniz ender psikolojik filmlerden biridir. Başrolde oynayan Leonardo Di Caprio'nun oyunculuğunun zirvesini yaşadığı filmin yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Martin Scorsese oturuyor. Filmin olay örgüsünde Chuck ve Teddy adlı iki polis memurunun, Rachel adında bir akıl hastasının ortadan kaybolması ile birlikte özellikle tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Zindan Adası ve yaşananlar işleniyor. Yaşanılan her bir olayda kendinizi adeta orada hissedeceğiniz bir film arıyorsanız, Zindan Adası tam sizlik!

Shutter Island

7. Rainman

"Otizm" farkındalığının buram buram anlatıldığı film, psikolojik filmler arasında unutulmaz klasikler arasında yer alıyor. Birbirine zıt karakterlere sahip olan Tom Cruise ve Dustin Hoffman'ın canlandırdıkları karakterlerin yaşadıklarını konu alan film, daha ilk dakikadan itibaren izleyici sürüklüyor. Los Angeles'te yaşayan ve zevkine düşkün olan Charlie ile o zamana kadar tanısı konmamış bir farkındalık olan otizmli Raymond arasında geçen trajikomik serüven anlatılıyor. Olay örgüsünde babasından kalan serveti elde etmek isterken kardeşi Raymond ile tanışan Charlie, aslında babasının tüm servetini kardeşi Raymond'a bıraktığını öğrenir ve onu kaldığı hastaneden kaçırır. Tüm yol boyunca ikili arasında yaşanan olayların otizm kavramına bağlanması filme 4 Oscar ödülü kazandırmıştır.

8. V For Vendetta

2005 yapımı olmasına rağmen 2020 yılında şiddet ve baskının tavan yaptığı İngiltere'de başını belaya sokan bir kadını (Natalie Portman) kurtaran V, ülkede büyük bir uyanışın fitilini ateşler. Alan Moore'un kitabından beyaz perdeye uyarlanan film distopik kültler arasında olsa da son derece epik sahnelere sahiptir.

V For Vendetta

9. Hayat Güzeldir

En acılı sahnelerde dahi gülümsemeyi öğrenmek isterseniz, Hayat Güzeldir filmini mutlaka izlemelisiniz. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi kampında hayatta kalma mücadelesi veren bir baba ile oğlun hikayesini anlatan filmde dram işlense de ana tema mutlu olmak üzerine kurulu. Gülerken ağlayacağınız, 3 dalda Oscar kazanan bu film ile hayata bakış açınız tamamen değişecek.

10. Suç Zamanı (Time Crimes)

Zamanda 15 dakikalığına yolculuk yapma hakkınız olsaydı neleri düzeltirdiniz? Pek bilinmemesine rağmen güzel filmlerden biri olan Suç Zamanı'nı izledikten sonra kendi başınıza gelseydi neler yapacağınızı uzun bir süre sorgulayacaksınız.