Google+

Brugge

Brugge - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon14℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon14℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 14.984 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Soğuk iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Brugge Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belçika; Flaman bölgesi, Valon bölgesi ve Brüksel Başkent bölgesi olmak üzere üçe ayrılır. Brugge, ülkenin kuzeyindeki Flaman bölgesinde bulunur. Bölgenin resmi dili Flemenkçe olduğu için Brugge’de genel olarak Flemenkçe konuşulur. Brugge, çikolataları, dantelleri, biralarıyla ve en önemlisi Orta Çağ’dan kalma mimarisi ve sandal turuna çıkılan kanallarıyla ünlüdür. Öyle ki, kanallarının güzelliği ve turistik değeri sebebiyle, Brugge “Kuzeyin Venedik’i” olarak bilinir. Brugge’de nüfusun çoğu Flamandır bu yüzden Brüksel gibi bir metropolün aksine sokaklarda iki dille yazılan panolar olmadığı gibi halkın çoğunluğu da Fransızca konuşmaz. Almanca, ülkenin sadece Almanya sınırındaki bölgesinde konuşulduğu için Brugge’de Almanca konuşan kişi sayısı da yok denecek kadar azdır. Turistler için bu yüzden İngilizce iletişim kurmak daha pratiktir. Kamusal alanda Fransızca’yı ve Almanca’yı görmesek de hukuksal alanda her zaman üç dil kullanılır. Zira ülkenin üç resmi dili vardır. Brugge’ün tarihsel anlamda en önemli özelliği Hollandalı tacirlerin eski zamanlarda odak noktası olmasıdır. Brugge eski çağlarda, bulunduğu coğrafyanın en önemli ticaret merkezi idi. Brugge, Avrupa tarihinde, 13. yüzyıldan itibaren menkul kıymetler borsacılığının geliştiği ilk şehirdir.
 

Tanıtım Videosu: 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Brugge Gezilecek Yerler

​Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Brugge’de görülmesi elzem olan en önemli yerleri sizin için derledik. Müze ve ibadethaneleri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda doğanın en güzel halini göreceğiniz parklar da var. Her bir müzede göreceğiniz yağlı boya koleksiyonlar ve antika eşyalar sizi bambaşka bir dünyaya götürürken şehrin meydanlarındaki canlılık için de “iyi ki buraya gelmişim” diyeceksiniz.

Brugge, Belçika’nın kuzeybatısında yer alır. İçinde bulunduğu Flaman bölgesinin başşehridir. Yüzölçümü 13.840 hektarlık bir alanı kaplar. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan kent, aynı zamanda bölgenin önemli bir limanına ev sahipliği yapar.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Brugge'de Nerede Kalınır?

Brugge, turizmin yoğun yaşandığı bir şehir olduğu için şehir merkezinde (tarihi merkezde) birçok otel barındırır. Burada tarihle iç içe konaklama fırsatı yakalayacağınız gibi, en turistik noktalara yakın kalmış olursunuz. Bunların dışında gece hayatının odak noktası olan bar ve kulüplere de çok yakın olursunuz. Brugge’e günübirlik gelenler elbette günün sonunda Brüksel’e dönüp Brüksel’de de geceyi geçirebilirler. Ancak Brugge’de de pek çok konaklama fırsatı vardır. Bir otel odası rezervasyonu yapabileceğiniz gibi, ev kiralama sitelerinden eşyalı ve donanımlı hatta Orta Çağ’dan kalma taş evler de kiralayabilirsiniz. Böylece eski dönemlerin atmosferini iliklerinize kadar hissedersiniz.

Yaz aylarının popüler sezon olmasından ötürü Brugge’ün çok fazla ziyaretçisi olduğunu ve şehirdeki otellerin çok çabuk dolduğunu unutmamalısınız. Brugge seyahatinizi planlarken önceden bir tarih belirleyerek rezervasyon yaptırmanız yararınıza olacaktır. Özellikle ağustos ayında gerçekleştirilen Musica Antiqua Festivali için aylar öncesinden rezervasyonlar yapılmaktadır. Bütçesine göre turistler beş yıldızlı oteller de bulabilecektir. Misafirlerine açık büfe kahvaltı, masaj salonu, spa, yüzme havuzları, spor kompleksi gibi lüks hizmetler sunan bu otellerde Brugge tatilinizi en iyi şekilde geçirirsiniz. Tamamen misafirlerinin konforu ve memnuniyeti üzerine kurulmuş olan bu oteller şehrin en turistik noktalarında ve genelde odalarından kanal manzarası görülecek şekilde konumlanmıştır. Brugge seyahatinizin tarihlerine göre sizin için en iyi oteli kolaylıkla internetten bulabilirsiniz.

Brugge onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Brugge Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Brugge Otelleri

En Uygun Fiyatlı Brugge Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Brugge Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Brugge Otelleri

Türkiye’den Brugge’e direkt uçak sefer yapılmamaktadır. Brugge’e gitmek için önce İstanbul’dan Brüksel’e gidilir. Yolculuk yaklaşık 3 saat 20 dakika sürer. Brüksel merkezine Charleroi Havalimanı’ndan veya Brüksel Havalimanı’ndan ulaşabilirsiniz. Brüksel’in “Bruxelles Midi” isimli güney istasyonundan çok uygun fiyata trene binip 1 saat içinde Brugge’e varabilirsiniz.

Brugge’de kış çok soğuk geçer. Kentte yaz ayları hafif yağışlıdır. Yılın en sıcak dönemi haziran-ağustos aylarıdır ve bu dönemde en düşük sıcaklık 18 derecedir. Brugge’e turist olarak gitmek için en ideal zaman ağustos ayı olsa da haziran ve temmuz ayları da oldukça güneşli geçer. Şehrin en önemli festivalleri haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Bu yüzden yaz sezonu turistlerin seyahatleri için en çok tercih ettiği sezondur.

Brugge’de şehiriçi ulaşım, ülkenin ünlü ulaşım şirketi De Lijn tarafından yönetilen belediye otobüslerinden ibarettir ve şehir çok küçük olduğu için tramvay veya metro yoktur. Tek seferlik otobüs bileti 1.30 euro, onlu paket ise 9 euro’dur. Bu biletleri sadece trenden indikten sonra garın önünde görebileceğiniz otobüs gişesinden alabilirsiniz. Şehirde başka bilet gişesi yoktur. Şehrin en büyük meydanı Grote Markt’a 12 numaralı otobüsle tren istasyonundan gitmek 10 dakika sürer ve arada sadece 3 durak vardır. Bir kere merkeze varınca şehrin tüm önemli ve turistik noktalarına yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz ve bu kolaylık şehri çok daha iyi tanımanıza ve çoğu sokak ve caddesini görmenize dolayısıyla şehri kendi kendinize keşfetmenize yarayacaktır. “City Sightseeing” otobüs turlarını tercih edecek turistler ise her gün sabah 10’dan akşam 7’ye kadar çalışan ve yarım saatte bir çan kulesi önünden kalkan otobüslere kişi başı 16 euro karşılığında binebilir. Her tur 50 dakika sürmektedir. Bisiklet tutkunu turistler ise uygun fiyata bisiklet kiralayarak şehri gezebilirler. Şehir içinde tur atmanın ve kanallarında romantik anlar geçirmenin en güzel yollarından biri ise kuşkusuz sandal turlarıdır.

Şehir içi ulaşımın yanı sıra sizinle paylaşabileceğimiz diğer bilgi tren garından en fazla birer saatlik yolculuklarla, Lille, Gent, Liège gibi kendi küçük, turistik değeri büyük diğer şehirlere gitmenizin de mümkün olduğudur.

İlk olarak Belçika’da, tencerede haşlanmış midye ve yanında patates kızartmasıyla bira içmenin en büyük zevk ve geleneklerden biri olduğunu söylemeliyiz. Patates kızartması tüm dünyada “french fries” yani “Fransız usulü patates kızartması” diye geçse de Belçikalılar bunun tamamiyle kendilerine ait olduğunu iddia ederler ve Belçika’nın her şehrinde mutlaka patates kızartması yiyen turistler görürsünüz. İşte Brugge’de de benzer bir manzara vardır. O yüzden size tavsiyemiz Brugge’de midye-patates kızartması ikilisinin keyfini çıkarmanızdır. Daha sonra tatlı niyetine mutlaka waffle yemelisiniz. Fransızca’da “gaufre” diye bilinen waffle’lar yine aynı şekilde Belçika’nın tüm şehirlerinde yol kenarlarında veya tatlı dükkanlarında satılır. Sade, portakallı, çilekli çeşit çeşit çikolatalar, ve yine sade veya aromalı yüzlerce çeşit markadan Belçika biraları Brugge ve Belçika mutfağının temel taşlarıdır. Belçikalılar genelde hafif bir kahvaltı sonrası ağır bir öğlen yemeği yer, akşam yemeğini yine hafif geçiştirirler. Siz de keyfini sonuna dek çıkaracağınız bir öğlen yemeği tercih ederek Belçika birası eşliğinde Fransız karidesi (diğer adıyla “gri karides”) veya kırmızı etin yanında beyaz kuşkonmaz yiyebilirsiniz.

Brugge’de Alışveriş

Brugge, çikolata ve biralarıyla ünlü bir şehir. Dolayısıyla birçok çikolata ve bira dükkanından bölgenin ve ülkenin geniş marka yelpazesine ulaşmak mümkün. Turistler bu dükkanlardan hem seyahatleri boyunca yeyip içebilecekleri hem de ülkelerine dönerken evleri ve arkadaşları için götürebilecekleri çikolata ve bira alışverişi yapıyorlar.

Bunun dışında goblen tipi kumaş kadın turistlerin ilgi odağında. Bu kumaştan yapılan kol ve sırt çantaları, yastık kılıfları ve elbiseler büyük ilgi görüyor. Son olarak gümüş çatal-bıçak takımları, şık duvar saatleri, etrafı swarovski taşla dizayn edilmiş küçük veya büyük boy çerçeveleri ara sokaklardaki uygun fiyatlı butik dükkanlarda bulmak mümkün.

Belçika, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Belçika’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 3,91 Türk lirasıdır.

 

1 Ocak: Yeni yıl

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Göğe Yükseliş ğerşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

5 Haziran: Hamsin Yortusu (Hristiyan inancına göre, Kutsal Ruh’un, Paskalya’dan 50 gün sonra Dünya’ya geldiği gündür)

21 Temmuz: Milli Bayram

15 Ağustos: Kutsal Meryem’in ölmeden Tanrı’nın cennetine girdiğine inanılan gün

1 Kasım: Azizler Günü

11 Kasım: 1918 Ateşkes Yıldönümü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

İtfaiye: 100

Polis: 101

Ambulans: 112