Google+

Arama formu

Brugge

Brugge (Türkçe okunuşuyla Brüj) şehri Belçika'nın Flaman bölgesinin...
Devamı oku
Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Brugge’de...
Devamı oku
Belçika, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni...
Devamı oku
Brugge, Belçika’nın kuzeybatısında yer alır. İçinde bulunduğu Flaman...
Devamı oku
Brugge’de şehiriçi ulaşım, ülkenin ünlü ulaşım şirketi De Lijn...
Devamı oku
Brugge, çikolata ve biralarıyla ünlü bir şehir. Dolayısıyla birçok...
Devamı oku
Belçika’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 3,91...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 17 Nisan: Paskalya Pazartesisi 1 Mayıs: İşçi...
Devamı oku
Belçika üç ana bölgeye ayrılan bir devlettir. Bu bakımdan üç resmi dil...
Devamı oku
Brugge’de gündüz hayat nasıl canlıysa gece de öyle devam ediyor....
Devamı oku
Türkiye’den Brugge’e direkt uçak sefer yapılmamaktadır. Brugge’e...
Devamı oku
İtfaiye: 100 Polis: 101 Ambulans: 112
Devamı oku
Brugge’de kış çok soğuk geçer. Kentte yaz ayları hafif yağışlıdır....
Devamı oku
İlk olarak Belçika’da, tencerede haşlanmış midye ve yanında patates...
Devamı oku
Belçika; Flaman bölgesi, Valon bölgesi ve Brüksel Başkent bölgesi...
Devamı oku
Belçika'nın Flaman Bölgesinin başkenti ve Kuzey Denizi'ne kıyısı olan...
Devamı oku
wikimedia.org Belçika mutfağı genel olarak çevre kültürlerden...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 2℃
Mar 5℃
Nis 8℃
May 11℃
Haz 14℃
Tem 16℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 12℃
Kas 7℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 14.984 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Soğuk iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Brugge Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brugge Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belçika; Flaman bölgesi, Valon bölgesi ve Brüksel Başkent bölgesi olmak üzere üçe ayrılır. Brugge, ülkenin kuzeyindeki Flaman bölgesinde bulunur. Bölgenin resmi dili Flemenkçe olduğu için Brugge’de genel olarak Flemenkçe konuşulur. Brugge, çikolataları, dantelleri, biralarıyla ve en önemlisi Orta Çağ’dan kalma mimarisi ve sandal turuna çıkılan kanallarıyla ünlüdür. Öyle ki, kanallarının güzelliği ve turistik değeri sebebiyle, Brugge “Kuzeyin Venedik’i” olarak bilinir. Brugge’de nüfusun çoğu Flamandır bu yüzden Brüksel gibi bir metropolün aksine sokaklarda iki dille yazılan panolar olmadığı gibi halkın çoğunluğu da Fransızca konuşmaz. Almanca, ülkenin sadece Almanya sınırındaki bölgesinde konuşulduğu için Brugge’de Almanca konuşan kişi sayısı da yok denecek kadar azdır. Turistler için bu yüzden İngilizce iletişim kurmak daha pratiktir. Kamusal alanda Fransızca’yı ve Almanca’yı görmesek de hukuksal alanda her zaman üç dil kullanılır. Zira ülkenin üç resmi dili vardır. Brugge’ün tarihsel anlamda en önemli özelliği Hollandalı tacirlerin eski zamanlarda odak noktası olmasıdır. Brugge eski çağlarda, bulunduğu coğrafyanın en önemli ticaret merkezi idi. Brugge, Avrupa tarihinde, 13. yüzyıldan itibaren menkul kıymetler borsacılığının geliştiği ilk şehirdir.
 

Tanıtım Videosu: 

Brugge Gezilecek Yerler

Brugge Gezilecek Yerler

​Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Brugge’de görülmesi elzem olan en önemli yerleri sizin için derledik. Müze ve ibadethaneleri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda doğanın en güzel halini göreceğiniz parklar da var. Her bir müzede göreceğiniz yağlı boya koleksiyonlar ve antika eşyalar sizi bambaşka bir dünyaya götürürken şehrin meydanlarındaki canlılık için de “iyi ki buraya gelmişim” diyeceksiniz.

Brugge Nerededir?

Brugge, Belçika’nın kuzeybatısında yer alır. İçinde bulunduğu Flaman bölgesinin başşehridir. Yüzölçümü 13.840 hektarlık bir alanı kaplar. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan kent, aynı zamanda bölgenin önemli bir limanına ev sahipliği yapar.

Brugge'de Nerede Kalınır?

Belçika'nın Flaman Bölgesinin başkenti ve Kuzey Denizi'ne kıyısı olan Brugge adeta Orta Çağ’dan henüz çıkmış gibidir. Tatlı kanalları, güzel sokakları ile ünlü olan Brugge'de kültürel geziler yapıp, Belçika çikolatasını tadabilirsiniz. Çikolatası, mimarisi ve birasıyla ünlü bu şehir oldukça keyifli zaman geçirmeyi vadediyor. Belçika'ya yolculuk çok uzun olmasa da Brugge'e Türkiye'den direkt uçak seferi yok, bu yüzden Brüksel'e giderek geziye başlanabilir.


Brugge'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Brugge otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Brugge Otelleri

Brugge (Türkçe okunuşuyla Brüj) şehri Belçika'nın Flaman bölgesinin başkentidir. Brugge'e Brüksel'den günlük ziyaretlerde bulunabileceğiniz gibi, birkaç gün için harika otel ve hostellerinde de kalabilirsiniz. Bu şehirde görmeye değer birçok şey var. Gotik mimari ile ilgileniyorsanız tüm sokakların adeta tarih sahnesinden birer kesit olduklarını görmek sizi oldukça heyecanlandırabilir. Sanatla ilgiliyseniz bütün Flaman sanatını kapsayan Goening Müzesi’ni ziyaret edebilir, lezzetli Belçika çikolatası, patates kızartması ve daha birçok yerel yiyeceğin tadına bakabilirsiniz.


Brugge Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Brugge otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Brugge’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Brugge’e direkt uçak sefer yapılmamaktadır. Brugge’e gitmek için önce İstanbul’dan Brüksel’e gidilir. Yolculuk yaklaşık 3 saat 20 dakika sürer. Brüksel merkezine Charleroi Havalimanı’ndan veya Brüksel Havalimanı’ndan ulaşabilirsiniz. Brüksel’in “Bruxelles Midi” isimli güney istasyonundan çok uygun fiyata trene binip 1 saat içinde Brugge’e varabilirsiniz.

Brugge şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Brugge’e Ne Zaman Gidilir?

Brugge’de kış çok soğuk geçer. Kentte yaz ayları hafif yağışlıdır. Yılın en sıcak dönemi haziran-ağustos aylarıdır ve bu dönemde en düşük sıcaklık 18 derecedir. Brugge’e turist olarak gitmek için en ideal zaman ağustos ayı olsa da haziran ve temmuz ayları da oldukça güneşli geçer. Şehrin en önemli festivalleri haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Bu yüzden yaz sezonu turistlerin seyahatleri için en çok tercih ettiği sezondur.

Brugge Şehir İçi Ulaşım

Brugge’de şehiriçi ulaşım, ülkenin ünlü ulaşım şirketi De Lijn tarafından yönetilen belediye otobüslerinden ibarettir ve şehir çok küçük olduğu için tramvay veya metro yoktur. Tek seferlik otobüs bileti 1.30 euro, onlu paket ise 9 euro’dur. Bu biletleri sadece trenden indikten sonra garın önünde görebileceğiniz otobüs gişesinden alabilirsiniz. Şehirde başka bilet gişesi yoktur. Şehrin en büyük meydanı Grote Markt’a 12 numaralı otobüsle tren istasyonundan gitmek 10 dakika sürer ve arada sadece 3 durak vardır. Bir kere merkeze varınca şehrin tüm önemli ve turistik noktalarına yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz ve bu kolaylık şehri çok daha iyi tanımanıza ve çoğu sokak ve caddesini görmenize dolayısıyla şehri kendi kendinize keşfetmenize yarayacaktır. “City Sightseeing” otobüs turlarını tercih edecek turistler ise her gün sabah 10’dan akşam 7’ye kadar çalışan ve yarım saatte bir çan kulesi önünden kalkan otobüslere kişi başı 16 euro karşılığında binebilir. Her tur 50 dakika sürmektedir. Bisiklet tutkunu turistler ise uygun fiyata bisiklet kiralayarak şehri gezebilirler. Şehir içinde tur atmanın ve kanallarında romantik anlar geçirmenin en güzel yollarından biri ise kuşkusuz sandal turlarıdır.

Şehir içi ulaşımın yanı sıra sizinle paylaşabileceğimiz diğer bilgi tren garından en fazla birer saatlik yolculuklarla, Lille, Gent, Liège gibi kendi küçük, turistik değeri büyük diğer şehirlere gitmenizin de mümkün olduğudur.

Brugge Mutfağı

İlk olarak Belçika’da, tencerede haşlanmış midye ve yanında patates kızartmasıyla bira içmenin en büyük zevk ve geleneklerden biri olduğunu söylemeliyiz. Patates kızartması tüm dünyada “french fries” yani “Fransız usulü patates kızartması” diye geçse de Belçikalılar bunun tamamiyle kendilerine ait olduğunu iddia ederler ve Belçika’nın her şehrinde mutlaka patates kızartması yiyen turistler görürsünüz. İşte Brugge’de de benzer bir manzara vardır. O yüzden size tavsiyemiz Brugge’de midye-patates kızartması ikilisinin keyfini çıkarmanızdır. Daha sonra tatlı niyetine mutlaka waffle yemelisiniz. Fransızca’da “gaufre” diye bilinen waffle’lar yine aynı şekilde Belçika’nın tüm şehirlerinde yol kenarlarında veya tatlı dükkanlarında satılır. Sade, portakallı, çilekli çeşit çeşit çikolatalar, ve yine sade veya aromalı yüzlerce çeşit markadan Belçika biraları Brugge ve Belçika mutfağının temel taşlarıdır. Belçikalılar genelde hafif bir kahvaltı sonrası ağır bir öğlen yemeği yer, akşam yemeğini yine hafif geçiştirirler. Siz de keyfini sonuna dek çıkaracağınız bir öğlen yemeği tercih ederek Belçika birası eşliğinde Fransız karidesi (diğer adıyla “gri karides”) veya kırmızı etin yanında beyaz kuşkonmaz yiyebilirsiniz.

Brugge’de Alışveriş

Brugge’de Alışveriş

Brugge, çikolata ve biralarıyla ünlü bir şehir. Dolayısıyla birçok çikolata ve bira dükkanından bölgenin ve ülkenin geniş marka yelpazesine ulaşmak mümkün. Turistler bu dükkanlardan hem seyahatleri boyunca yeyip içebilecekleri hem de ülkelerine dönerken evleri ve arkadaşları için götürebilecekleri çikolata ve bira alışverişi yapıyorlar.

Bunun dışında goblen tipi kumaş kadın turistlerin ilgi odağında. Bu kumaştan yapılan kol ve sırt çantaları, yastık kılıfları ve elbiseler büyük ilgi görüyor. Son olarak gümüş çatal-bıçak takımları, şık duvar saatleri, etrafı swarovski taşla dizayn edilmiş küçük veya büyük boy çerçeveleri ara sokaklardaki uygun fiyatlı butik dükkanlarda bulmak mümkün.

Brugge Saat Farkı

Belçika, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Brugge Para Birimi

Belçika’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 3,91 Türk lirasıdır.

 

Brugge Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Göğe Yükseliş ğerşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

5 Haziran: Hamsin Yortusu (Hristiyan inancına göre, Kutsal Ruh’un, Paskalya’dan 50 gün sonra Dünya’ya geldiği gündür)

21 Temmuz: Milli Bayram

15 Ağustos: Kutsal Meryem’in ölmeden Tanrı’nın cennetine girdiğine inanılan gün

1 Kasım: Azizler Günü

11 Kasım: 1918 Ateşkes Yıldönümü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Brugge İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 100

Polis: 101

Ambulans: 112