Brugge Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belçika; Flaman bölgesi, Valon bölgesi ve Brüksel Başkent bölgesi olmak üzere üçe ayrılır. Brugge, ülkenin kuzeyindeki Flaman bölgesinde bulunur. Bölgenin resmi dili Flemenkçe olduğu için Brugge’de genel olarak Flemenkçe konuşulur. Brugge, çikolataları, dantelleri, biralarıyla ve en önemlisi Orta Çağ’dan kalma mimarisi ve sandal turuna çıkılan kanallarıyla ünlüdür. Öyle ki, kanallarının güzelliği ve turistik değeri sebebiyle, Brugge “Kuzeyin Venedik’i” olarak bilinir.

Brugge’de nüfusun çoğu Flamandır bu yüzden Brüksel gibi bir metropolün aksine sokaklarda iki dille yazılan panolar olmadığı gibi halkın çoğunluğu da Fransızca konuşmaz. Almanca, ülkenin sadece Almanya sınırındaki bölgesinde konuşulduğu için Brugge’de Almanca konuşan kişi sayısı da yok denecek kadar azdır. Turistler için bu yüzden İngilizce iletişim kurmak daha pratiktir. Kamusal alanda Fransızcayı ve Almancayı görmesek de hukuksal alanda her zaman üç dil kullanılır. Zira ülkenin üç resmi dili vardır.

Brugge’ün tarihsel anlamda en önemli özelliği Hollandalı tacirlerin eski zamanlarda odak noktası olmasıdır. Brugge eski çağlarda, bulunduğu coğrafyanın en önemli ticaret merkezi idi. Brugge, Avrupa tarihinde, 13. yüzyıldan itibaren menkul kıymetler borsacılığının geliştiği ilk şehirdir.

Devamını Oku

Brugge Nerededir?

Brugge,Belçika’nın kuzeybatısında yer alır. İçinde bulunduğu Flaman bölgesinin başşehridir. Yüzölçümü 13.840 hektarlık bir alanı kaplar. Kuzey Denizi’ne kıyısı olan kent, aynı zamanda bölgenin önemli bir limanına ev sahipliği yapar.

Brugge’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Brugge’e direkt uçak sefer yapılmamaktadır. Brugge’e gitmek için önce İstanbul’dan Brüksel’e gidilir. Yolculuk yaklaşık 3 saat 20 dakika sürer. Brüksel merkezine Charleroi Havalimanı’ndan veya Brüksel Havalimanı’ndan ulaşabilirsiniz. Brüksel’in “Bruxelles Midi” isimli güney istasyonundan çok uygun fiyata trene binip 1 saat içinde Brugge’e varabilirsiniz.

Brugge’e Ne Zaman Gidilir?

Brugge’de kış çok soğuk geçer. Kentte yaz ayları hafif yağışlıdır. Yılın en sıcak dönemi haziran-ağustos aylarıdır ve bu dönemde en düşük sıcaklık 18 derecedir. Brugge’e turist olarak gitmek için en ideal zaman ağustos ayı olsa da haziran ve temmuz ayları da oldukça güneşli geçer. Şehrin en önemli festivalleri haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Bu yüzden yaz sezonu turistlerin seyahatleri için en çok tercih ettiği sezondur.

Brugge'de Nerede Kalınır?

Belçika'nın Flaman Bölgesinin başkenti ve Kuzey Denizi'ne kıyısı olan Brugge adeta Orta Çağ’dan henüz çıkmış gibidir. Tatlı kanalları, güzel sokakları ile ünlü olan Brugge'de kültürel geziler yapıp, Belçika çikolatasını tadabilirsiniz. Çikolatası, mimarisi ve birasıyla ünlü bu şehir oldukça keyifli zaman geçirmeyi vadediyor. Belçika'ya yolculuk çok uzun olmasa da Brugge'e Türkiye'den direkt uçak seferi yok, bu yüzden Brüksel'e giderek geziye başlanabilir.


İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Brugge otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Brugge Otelleri

Brugge Otelleri

Belçika’da konumlanmış dünyanın sayılı güzelliklerinden Brugge, 11. Yüzyılda Avrupa’nın önemli bir ticari merkeziydi. Belçika’nın Flaman bölgesinin başkenti olan şehir, 2.dünya savaşında zarara uğramadığı için şehrin orta çağ mimarisi günümüze kadar ulaşmıştır. Çikolataları ve biralarıyla adından söz ettiren şehir, kuzey denizinde bir kıyısı olmayan ama liman kenti olarak adlandırılan bir şehirdir.

Tabii güzelliklerini günümüze kadar taşımayı başarmış ve kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılan bu bölge, 8 yerleşkeyi kapsayan bir kent merkezidir. Bölgenin tarihsel yapısı el değmeden modern zamanlara kavuştuğundan orta çağ zamanlarından kalma birçok katedral gözümüze çarpıyor. Bizim Leydi Kilisesi, Aziz Salvador Katedrali ve Kutsal Kan Bazilikası bölgedeki günümüze ulaşmış en güzel Hristiyan mimarisi örnekleridir. Brugge'e gidecekseniz ve bölgedeki tesisler ilgilinizi çekiyorsa Brugge otelleri yazımızı okumanızı öneririz. 

Devamını Oku

Brugge Gezilecek Yerler


Yaklaşık 2-3 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Brugge’de görülmesi elzem olan en önemli yerleri sizin için derledik. Müze ve ibadethaneleri ile ünlü bu şehirde aynı zamanda doğanın en güzel halini göreceğiniz parklar da var. Her bir müzede göreceğiniz yağlı boya koleksiyonlar ve antika eşyalar sizi bambaşka bir dünyaya götürürken şehrin meydanlarındaki canlılık için de “iyi ki buraya gelmişim” diyeceksiniz.

Brugge Gezilecek Yerler

Brugge oldukça küçük bir şehir ancak görülmesi gereken yerlerin hepsi kayda değer. Bu yüzden sizin için en turistik 10 adresi derledik. Şehrin en önemli meydanı olan Grote Markt’tan belediye binalarının bulunduğu Burg Meydanı’na; Minnewater Parkı’ndan, şehrin en önemli ibadethaneleri olan Aziz Salvator Katedrali ve Kutsal Kan Bazlikası’na, Çan Kulesi’nden Gruuthuse ve Historium müzelerine kadar hepsini yazımızda okuyabileceksiniz. Bu ziyaret noktalarının her birinin dokusu ve mimarisi sayesinde kendinizi adeta Orta Çağ’ın içinde hissedeceksiniz.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Brugge Şehir İçi Ulaşım

Brugge’de şehiriçi ulaşım, ülkenin ünlü ulaşım şirketi De Lijn tarafından yönetilen belediye otobüslerinden ibarettir ve şehir çok küçük olduğu için tramvay veya metro yoktur. Tek seferlik otobüs bileti 1.30 euro, onlu paket ise 9 euro’dur. Bu biletleri sadece trenden indikten sonra garın önünde görebileceğiniz otobüs gişesinden alabilirsiniz. Şehirde başka bilet gişesi yoktur. Şehrin en büyük meydanı Grote Markt’a 12 numaralı otobüsle tren istasyonundan gitmek 10 dakika sürer ve arada sadece 3 durak vardır. Bir kere merkeze varınca şehrin tüm önemli ve turistik noktalarına yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz ve bu kolaylık şehri çok daha iyi tanımanıza ve çoğu sokak ve caddesini görmenize dolayısıyla şehri kendi kendinize keşfetmenize yarayacaktır. “City Sightseeing” otobüs turlarını tercih edecek turistler ise her gün sabah 10’dan akşam 7’ye kadar çalışan ve yarım saatte bir çan kulesi önünden kalkan otobüslere kişi başı 16 euro karşılığında binebilir. Her tur 50 dakika sürmektedir. Bisiklet tutkunu turistler ise uygun fiyata bisiklet kiralayarak şehri gezebilirler. Şehir içinde tur atmanın ve kanallarında romantik anlar geçirmenin en güzel yollarından biri ise kuşkusuz sandal turlarıdır.

Şehir içi ulaşımın yanı sıra sizinle paylaşabileceğimiz diğer bilgi tren garından en fazla birer saatlik yolculuklarla, Lille, Gent, Liège gibi kendi küçük, turistik değeri büyük diğer şehirlere gitmenizin de mümkün olduğudur.

Brugge Mutfağı

İlk olarak Belçika’da, tencerede haşlanmış midye ve yanında patates kızartmasıyla bira içmenin en büyük zevk ve geleneklerden biri olduğunu söylemeliyiz. Patates kızartması tüm dünyada “french fries” yani “Fransız usulü patates kızartması” diye geçse de Belçikalılar bunun tamamiyle kendilerine ait olduğunu iddia ederler ve Belçika’nın her şehrinde mutlaka patates kızartması yiyen turistler görürsünüz. İşte Brugge’de de benzer bir manzara vardır. O yüzden size tavsiyemiz Brugge’de midye-patates kızartması ikilisinin keyfini çıkarmanızdır.

Daha sonra tatlı niyetine mutlaka waffle yemelisiniz. Fransızca’da “gaufre” diye bilinen waffle’lar yine aynı şekilde Belçika’nın tüm şehirlerinde yol kenarlarında veya tatlı dükkanlarında satılır. Sade, portakallı, çilekli çeşit çeşit çikolatalar, ve yine sade veya aromalı yüzlerce çeşit markadan Belçika biraları Brugge ve Belçika mutfağının temel taşlarıdır. Belçikalılar genelde hafif bir kahvaltı sonrası ağır bir öğlen yemeği yer, akşam yemeğini yine hafif geçiştirirler. Siz de keyfini sonuna dek çıkaracağınız bir öğlen yemeği tercih ederek Belçika birası eşliğinde Fransız karidesi (diğer adıyla “gri karides”) veya kırmızı etin yanında beyaz kuşkonmaz yiyebilirsiniz.

Yorumcularımızdan Brugge Mekan Önerileri

Pro Deo: Sevimli dekor ve orijinal yemeklerle farklı bir konsept.

Books & Brunch: Mükemmel sıcak ve samimi bir atmosferde güzel bir yemek molası için ideal.

Chez Albert: Brugge’de kime sorsanız göstereceği bir yer. Waffle ve gözleme için üzerine yok derler.

Porta: Hızlı, iyi ve ucuz bir öğle yemeği arayanlar için. Küçük bir dükkan ama çok güzel çorba, gözleme ve krep sunumu var.

Oliviers Chocolate Shop & Bar: Sıcak çikolata için ideal bir nokta. Güzel ve kaliteli çikolatalar var. Hayal kırıklığına uğratmaz. Portakallı çikolataları meşhur.

Brugge’de Alışveriş

Brugge, çikolata ve biralarıyla ünlü bir şehir. Dolayısıyla birçok çikolata ve bira dükkanından bölgenin ve ülkenin geniş marka yelpazesine ulaşmak mümkün. Turistler bu dükkanlardan hem seyahatleri boyunca yeyip içebilecekleri hem de ülkelerine dönerken evleri ve arkadaşları için götürebilecekleri çikolata ve bira alışverişi yapıyorlar.

Bunun dışında goblen tipi kumaş kadın turistlerin ilgi odağında. Bu kumaştan yapılan kol ve sırt çantaları, yastık kılıfları ve elbiseler büyük ilgi görüyor. Son olarak gümüş çatal-bıçak takımları, şık duvar saatleri, etrafı swarovski taşla dizayn edilmiş küçük veya büyük boy çerçeveleri ara sokaklardaki uygun fiyatlı butik dükkanlarda bulmak mümkün.

Grote Markt’ta yani Büyük Meydan’daki pazar yerini tercih ederseniz gündüz 8-13 saatleri arasında günlük sebze-meyve ihtiyacınızı giderebilir, ucuz tişört, etek ve pantolonlar bulabilirsiniz. Tüm mağaza ve dükkanların sabah 9- akşam 6 saatleri arasında açık olduğunu unutmayın. Temmuz ayından itibaren ağustos başına kadar kış indirimi olduğunu söylemekte fayda var! Brugge’deki büyük alışveriş merkezleri Zilverpand Bruges, The Brewery Shop, Ter Steeghere’dir. Alışveriş merkezlerinde değil de tarihi alanlarda zaman geçirmek isteyenler neredeyse her sokakta anı dükkanları bulabilir ve çeşitli magnetlerden, Brugge temalı aksesuarlara, çantalara, Belçika’nın meşhur KWUK bira bardağından her boyda bavullara kadar her şeyi kendileri ve sevdikleri için alabilirler. Son olarak pazar günleri neredeyse her Avrupa şehrinin olduğu gibi Brugge’deki dükkanların da kapalı olacağını hatırlatalım. Pazar günü açık market bulunamayacağı için özellikle yeme-içme konusunda önceden önlem almak gerekiyor.

 

Brugge Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

17 Nisan: Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Göğe Yükseliş ğerşembesi (Hz. İsa’nın göğe yükseldiğine inanılan gün)

5 Haziran: Hamsin Yortusu (Hristiyan inancına göre, Kutsal Ruh’un, Paskalya’dan 50 gün sonra Dünya’ya geldiği gündür)

21 Temmuz: Milli Bayram

15 Ağustos: Kutsal Meryem’in ölmeden Tanrı’nın cennetine girdiğine inanılan gün

1 Kasım: Azizler Günü

11 Kasım: 1918 Ateşkes Yıldönümü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Brugge İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 100

Polis: 101

Ambulans: 112

Brugge Para Birimi

Belçika’nın resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 3,91 Türk lirasıdır.

 

Brugge Saat Farkı

Belçika, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 2 saat geridedir.

Brugge Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 2oC
  • Mar 5oC
  • Nis 8oC
  • May 11oC
  • Haz 14oC
  • Tem 16oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 12oC
  • Kas 7oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 14.984 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Soğuk iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün