Belçika Hakkında Temel Bilgiler

Batı Avrupa'da yer alan Belçika Krallığı'nın sınırları kuzey batıda Atlas Okyanusu'yla, kuzeydoğuda Hollanda'yla, doğuda Almanya'yla, güneybatıda Fransa'yla ve güneyde Lüksemburg ile çizilmiştir.

Belçika ticari, yoğun tarım, kentleşme, ulaşım ve sanayi talepleri arasında denge kurmayı başarabilen yoğun nüfuslu bir ülkedir. Hammadde büyük miktarlarda ithalat ve üretilen malların büyük bir ihracat hacmi, çoğunlukla diğer AB ülkelerine yapılmaktadır.

Küçük bir ülke olan Belçika'da bir yerden bir yere gitmek çok uzun sürmemektedir. Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir. Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken, şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay ve metro ağı en iyi seçeneklerdir. Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır.

Çoğunlukla AvrupaBirliği yönetiminde anahtar rolünü üstlenen ülke olarak bilinen, Belçika'nın küçük bir ülke olmasının bıraktığı izlenimin yanı sıra zengin ve muhteşem mirası herkesi şaşırtmaktadır. Ortaçağ ve Art-Nouveau tarzı mimarileri ve uzun bir tarihe sahip olan moda, yemek kültürü ile bir dolu büyüleyici tarihi kentlere ev sahipliği yapmaktadır. Belçika'nın kırsal bölgesi Ardennes, sık ormanlarla kaplı tepelerden sırtlara, kumlu plajlara kadar birçok imkân sunmaktadır.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır. Acil herhangi bir durumda 112 arayarak, ambulans, polis, itfaye istenebilmektedir. Hijyen standartları yüksek ve musluk suyu genellikle temiz ve içilebilir durumdadır. Ülkeye giriş ve ülkeden çıkarken hiçbir aşı gerekliliği sunulmamaktadır.

Belçika'da gezilebilecek UNESCO korumasında olan ve aday olan birçok alan, dini mimari, mimari miras, kültürel ve tarihsel bölgeler, doğa alanları bulunmaktadır.

Uluslararası bir karakter ile modern bir dünya şehri olan Brüksel etkileyici tarihi eserleri ile AvrupaQuarter'da modern binalar ile Dünya Mirası Listesinde bulunan GrandPlace'ı, dernek evlerini ve GotikBelediyeBinası'nı kombinlemektedir. Burada LakenKale'si ve şehrin azizlerine adanmış olan BüyükSt. Michael ve St. GudulaKatedrali bulunmaktadır. KraliyetSarayı daha yeni bir yapı olmasına rağmen oldukça görkemli bir yapıdır. Şehrin en ünlü yerlerinden biri 1958DünyaFuarı'dan günümüze kalmış olağanüstü çelik yapı olan Atomium'dur. Birçok gezginin favori eseri ise işiyen çocuk formunda ki küçük bronz bir çeşme olan: "TheCuriousMannekenPis"tir.

Belçika şehirlerin en popüleri olan Bruges kasabası kabaca 14. yüzyıl diyebileceğimiz Altın Çağı'nda ortaya çıkan mükemmel mimarisi ile Eski Şehir Merkezi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Geçmişte Kuzey Avrupa'nın en zengin şehirlerinden biri olan Ghent burada bulunmaktadır. Antwerp, Belçika'nın moda, kulüp, sanat ve elmas sahnelerinin en sıcak noktasıdır. Yürüyüş, bisiklet ve kamp için Ardennes sıkı ormanlar, mağaralar ve uçurumlar sunmaktadır.

Belçikalılar, sanatının dünyaca ünlü ustalarının sanat sevgisini yansıtan birçok müzeye sahiptir. Antwerp'te bulunan "TheKoninklijkMuseumYoorSchoneKunsten" (2017'ye kadar restore amacıyla kapalıdır) ve Brüksel'de bulunan "TheMuséesRoyauxDesBeaux-Arts" bu konuda oldukça iyi örneklerdir.