Google+

Arama formu

Ghent

Belçika’nın Flanders bölgesinde yer alan Ghent, aynı zamanda Doğu...
Devamı oku
Ambulans: 100 İtfaiye: 100 Polis: 101 Uluslararası Telefon Kodu: +32...
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Paskalya – Mart/Nisan İşçi Bayramı – 1 Mayıs Zafer Günü...
Devamı oku
  Gentse Feesten (Ghent Festivali): Temmuz Gent Jazz Festival (...
Devamı oku
Ghent tarihî şehir merkezi ve çevresi, eski konakların ve tarihi mirasın...
Devamı oku
Ghent, hiç uyumayan bir şehirdir. Yoğun öğrenci nüfusu nedeniyle Ghent...
Devamı oku
Belçika mutfağı; Orta Çağ yemek kültürünün ve Almanya, Fransa ve Hollanda...
Devamı oku
Belçika’nın en önemli turizm merkezlerinden Ghent; Ortaçağ’dan kalma...
Devamı oku
Ghent’te gelişmiş bir toplu taşıma ağı mevcuttur. Şehir içi ulaşım otobüs...
Devamı oku
Ghent şehri, Belçika'nın Flaman kısmındaki Doğu Flandre eyaletinin...
Devamı oku
Ghent’te havalimanı bulunmamaktadır. Direkt uçuşlarla Türkiye’den Belçika...
Devamı oku
Ghent’te ılıman okyanusal iklim etkileri görülür. Şehirde yazlar serin,...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosluğu Adres: Sorbenlaan 16, 2610,...
Devamı oku
Ghent (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Ghent...
Devamı oku
Ghent’in bulunduğu Flanders Federal Bölgesi'nin resmi dili Flemenkçedir....
Devamı oku
Ghent şehrinde Euro (EUR) kullanılır.
Devamı oku
Ghent; Belçika’nın kuzeybatısında, ülkenin üç federal bölgesinden Flanders...
Devamı oku
  Ghent, Belçika’nın Flanders bölgesinde yer alan bir şehir ve Doğu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.2℃
Şub 1.4℃
Mar 7.3℃
Nis 13.1℃
May 18.3℃
Haz 23.1℃
Tem 25.2℃
Ağu 24.4℃
Eyl 20.7℃
Eki 14.2℃
Kas 7.7℃
Ara 2.1℃
Kısa Kısa...
Ülke: Belçika / Nüfus: 248.242 / Resmi Dil: Flemenkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 4.29 (Türkiye $ 3.87) / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Çan Kulesi

Ghent Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

GhentBelçika’nın Flanders bölgesinde yer alan bir şehir ve Doğu Flanders Eyaleti'nin başkentidir. Şehir 7. Yüzyılda, Scheldt ve Leie nehirlerinin kesişim noktası olan önemli bir kavşakta kurulmuştur.

Ghentliler, üretime her zaman önem vermiştir. 13. yüzyılın sonunda Avrupa’nın en büyük kumaş üreticisi olan Ghent; 16. yüzyıla kadar, Ortaçağ boyunca Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olmuştur.

Günümüzde de Flanders bölgesinin önemli tekstil merkezi konumunda olan şehir, limanı, Ortaçağ’dan kalma tarihi anıtları ve Gent Üniversitesi (Universiteit Gent) ile Belçika’nın önde gelen sanayi, ticaret, eğitim ve turizm şehridir.

Tanıtım Videosu:
 

 

Ghent Nerededir?

Ghent; Belçika’nın kuzeybatısında, ülkenin üç federal bölgesinden Flanders’de, Scheldt ve Leie nehirlerinin kesişim noktasında konumlanır. 

Ghent Gezilecek Yerler

Ghent Gezilecek Yerler

Belçika’nın en önemli turizm merkezlerinden Ghent; Ortaçağ’dan kalma görkemli katedralleri ve binalarıyla oldukça iyi korunmuş tarihi bölgesi, gezilesi müzeleri ve her yıl ev sahipliği yaptığı ünlü Ghent Festivali (Gentse Feesten) ile keşfedilmesi gereken  bir kent.

Ghent'e Ne Zaman Gidilir?

Ghent’te ılıman okyanusal iklim etkileri görülür. Şehirde yazlar serin, kışlar ılık geçer. En yüksek sıcaklıklar 18 derece ortalamayla Ağustos ayında yaşanır. Şehir yılın her döneminde yüksek miktarda yağış alır. En soğuk ay olan Ocakta ise hava sıcaklığı 2 – 4 derecede seyreder. İklim koşullarına göre Ghent’e gitmek için en uygun zaman Mayıs – Ekim aylarıdır.

Ghent'e Nasıl Gidilir?

Ghent’te havalimanı bulunmamaktadır. Direkt uçuşlarla Türkiye’den Belçika’nın başkenti Brüksel’e gidebilir, oradan da tren veya otobüsle 30 dakikada Ghent’e ulaşabilirsiniz. 

Ghent şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Ghent’de Nerede Kalınır?

Ghent şehri, Belçika'nın Flaman kısmındaki Doğu Flandre eyaletinin merkezi ve ülkenin önemli turistik kentlerinden de birisi. Şehir Lys ve Scheldt nehirlerinin kesiştiği bir konumda bulunuyor ve bu nedenle isminin Kelt dilindeki “nehirlerin kesiştiği yer” anlamına gelen Ganda kelimesinden değişerek Ghent olduğu düşünülüyor.

Masalsı güzellikteki bu sevimli şehir, öğrenci ağırlıklı genç nüfusuyla birlikte sürekli yaşayan bir profil çiziyor. Nehirlerin arasındaki tarihi ve ihtişamlı binalar, heykeller ve anıt alanları ile şehir oldukça tarihi bir mirasa sahip.

Müzeleri birbirinden keyifli olan Ghent’in kültür ve sanat etkinlikleri de resmen birbiri ile yarışıyor. Hayli geniş meydanlar, bu meydanlarda hayat bulan etkinlikler ve açık alan pazarları şehrin turistlere cazip gelen diğer özellikleri arasında bulunuyor.

 Ghent’de Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ghent otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Ghent pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Ghent Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ghent Otelleri
En Uygun Fiyatlı Ghent Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Ghent Otelleri

Ghent Otelleri

Belçika’nın Flanders bölgesinde yer alan Ghent, aynı zamanda Doğu Flanders Eyaleti’ne de başkentlik yapıyor. Konum olarak iki nehrin kesişim noktasında yer alan Ghent, bu mevkiinin de sağladığı avantaj ile Orta Çağ döneminde Avrupa’nın en zengin şehirleri arasında bulunmuş ve kumaş üretimi konusunda çok ilerlemiş. Bugün hâlâ ciddi potansiyeli olan bir tekstil merkezi olmasının nedenleri de bu anlamda şehrin geçmişinde yatıyor. 

Orta Çağ döneminde yaşadığı zenginlik sayesinde, bugüne miras kalan pek çok ihtişamlı tarihî binanın da yer aldığı şehir, ülkenin turistik merkezlerinden birisi. Genç üniversite nüfusunun şehirde yarattığı enerji bütün gün ve gece sürüyor. 

 Ghent Otelleri

24 saat hareketli olan kentin bar, restoran ve kulüpleri haftanın her günü hizmet veriyor. Genç nüfusun sürekli etkinlik içinde olduğu şehirde hemen her bütçe ile eğlenme imkânı bulunuyor.

Ghent Şehir İçi Ulaşım

Ghent Şehir İçi Ulaşım

Ghent’te gelişmiş bir toplu taşıma ağı mevcuttur. Şehir içi ulaşım otobüs, tramvay, bisiklet ve taksi ile sağlanır. Ghent’te gezilecek yerler çoğunlukla şehir merkezi ve çevresinde konumlandığından, şehri yürüyerek keşfetmek de mümkündür.

Ghent Mutfağı

Ghent Mutfağı

Belçika mutfağı; Orta Çağ yemek kültürünün ve Almanya, Fransa ve Hollanda yerel mutfaklarının etkileşimi sonucu oluşmuştur. Belçika mutfağının öne çıkan lezzetleri; çikolata, patates, waffle ve biradır. Belçika mutfak ve yemek kültürü için patates vazgeçilmez bir malzemedir. Ghent’te neredeyse her yemeğin yanında patates haşlanmış, kızartılmış yada püre olarak servis edilir. Belçika’ya özgü yemekler genel anlamda Fransız lezzetlerini andırsa da hazırlanma ve sunum şekliyle Alman yemeklerine benzer.

Ghent’e ve Flaman bölgesine özgü yerel lezzetler olarak; patates kızartmasıyla servis edilen et yahnisi “stoverij”, bir çeşit sebzeli çorba “Gentse waterzooi”, Flaman usülü üzümlü tatlı çörek “oliebollen”, “pralin” çikolatası ve “Gruut” birası sıralanır.

Ghent Gece Hayatı

Ghent Gece Hayatı

Ghent, hiç uyumayan bir şehirdir. Yoğun öğrenci nüfusu nedeniyle Ghent gece hayatı son derece hareketlidir. Şehirde yer alan barlar, publar, gece kulüpleri ve diskolar haftanın her günü sabahın ilk saatlerine kadar açıktır. Eğlence mekanları yalnızca pazar günleri erken saatlerde kapanır. İçinde barındırdığı her zevke ve bütçeye uygun renkli mekanlarla şehir merkezi, yani “Korenmarkt” ve “Graslei Kanalı” bölgesi eğlence hayatının merkezi durumundadır. “Vlasmarkt”, “Beestenmarkt” ve “Overpoortstraat” bölgeleri de gece hayatı bakımından oldukça canlıdır.
 

Ghent'te Alışveriş

Ghent tarihî şehir merkezi ve çevresi, eski konakların ve tarihi mirasın merkezi olduğu gibi alışverişin de merkezi durumundadır. Bu bölgede pek çok hediyelik eşya dükkanı, ünlü markaların zincir mağazaları, küçük butikler, dükkanlar ve sokak pazarları yer alır. Ghent’in önde gelen alışveriş noktaları olarak; “Bennesteeg – Sint-Niklaasstraat”, “Brabantdam – Vlaanderenstraat”, “Henegouwenstraat”, “Jan Breydelstraat – Burgstraat”, “Kortedagsteeg – Walpoortstraat – Sint-Pietersnieuwstraat”, “Mageleinstraat – Kalandeberg – Koestraat” ve “Veldstraat” caddeleri sıralanabilir. Özellikle trafiğe kapalı “Veldstraat” Caddesi, giyimden elektronik ürünlere kadar aradığınız her şeyi bulabileceğiniz, Ghent’in en popüler alışveriş caddesidir.

Ghent Festivaller


 

 • Gentse Feesten (Ghent Festivali): Temmuz
 • Gent Jazz Festival (Ghent Jazz Festivali): Temmuz
 • Gent Festival van Vlaanderen (Ghent Flaman Festivali): Eylül
 • Jazz in 't Park (Jazz Park’ta): Eylül
 • Film Fest Gent (Ghent Uluslararası Film Festivali): Ekim
 • Lichtfestival Gent (Ghent Işık Festivali): Ocak

Ghent Para Birimi

Ghent şehrinde Euro (EUR) kullanılır.

Ghent Resmi Dili

Ghent’in bulunduğu Flanders Federal Bölgesi'nin resmi dili Flemenkçedir. Şehirde Flemenkçenin bir lehçesi olan Flamanca konuşulur. Ayrıca İngilizce, Fransızca ve Almanca konuşanların sayısı da oldukça fazladır.

Ghent Saat Farkı

Ghent (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunur. Ghent Türkiye’den bir saat geridedir. Türkiye’de saat 22.00 iken Ghent’te 21.00’dir.

Ghent Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Belçika ziyaretlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Ghent Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosluğu

 • Adres: Sorbenlaan 16, 2610, Wilrijk Antwerpen
 • Telefon: +32 3 8207100
 • Resmi websitesi: anvers.bk.mfa.gov.tr

Ghent Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Mart/Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Zafer Günü – 8 Mayıs
 • Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi – Her yıl değişir
 • Kutsal Pazar – Her yıl değişir
 • Kutsal Pazartesi – Her yıl değişir
 • Belçika Ulusal Bayramı – 21 Temmuz
 • Hz. Meryem'nın Göğe Yükselişi – Her yıl değişir
 • Azizler Günü – 1 Kasım
 • Ateşkeş Günü (I. Dünya Savaşı’nın Bitişi) – 11 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Ghent Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 100
 • İtfaiye: 100
 • Polis: 101
 • Uluslararası Telefon Kodu: +32

Turizm Ofisi (Visit Gent – Infokantoor)

 • Adres: Oude Vismijn, Sint-Veerleplein 5, 9000 Gent
 • Telefon: +32 – 92665660
 • E-mail: visit@gent.be
 • Website: visit.gent.be